Fall 2018 Schedule
CMPINF 0999 SPECIAL TOPICS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30647 (1300) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | LAWRN 209 | Matthew Burton | LEC | |||
Description | BIG IDEAS IN COMPUTING | |||||||
30649 (1300) | W | 11:00am-12:50pm | IS 406 | Matthew Burton | LAB | |||
30650 (1300) | W | 11:00am-12:50pm | IS 406 | Matthew Burton | LAB |
CS 0004 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING-BASIC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29604 (1030) | MWF | 8:00am-8:50am | IS 404 | Michael Devine | LEC | |
10148 (1070) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC | |
25379 (7010) | Th | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5505 | Michael Costantino | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11516 (1050) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5502 | Paulo Ferreira | LEC | |
19843 (1050) | M | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
10773 (1050) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
10772 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Karen Bigrigg | LEC | |
18768 (1100) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
11633 (1100) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
17573 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Karen Bigrigg | LEC | |
19844 (1200) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
11087 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
25204 (1250) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Karen Bigrigg | LEC | |
25205 (1250) | M | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
25206 (1250) | Tu | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26127 (1300) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5502 | Stephen Ellis | LEC | |
26130 (1300) | M | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26133 (1300) | W | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 0008 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING WITH PYTHON
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22691 (1020) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | Muneeb Alvi | LEC | |
22693 (1020) | Tu | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
22692 (1020) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23615 (1230) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G36 | Muneeb Alvi | LEC | |
23616 (1230) | M | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23617 (1230) | Tu | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26136 (1300) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Jason Prodonovich | LEC | |
26137 (1300) | Tu | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26138 (1300) | W | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 0090 SUSTAINABILITY AND COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23619 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11441 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5505 | Adam Hobaugh | LEC | |
11515 (1200) | M | 6:00pm-8:45pm | SENSQ 5505 | Michael Bigrigg | LEC |
CS 0334 INTERMEDIATE WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19552 (1020) | MWF | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19583 (1030) | MW | 3:00pm-4:15pm | LAWRN 121 | Timothy Hoffman | LEC | |
19627 (1030) | Tu | 9:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
19628 (1030) | Th | 12:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26139 (1030) | F | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
10774 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM G30 | John Ramirez | LEC | |
10776 (1060) | W | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
11270 (1060) | W | 2:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
19629 (1060) | Th | 10:00am-11:50am | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
10775 (1100) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL G8 | John Ramirez | LEC | |
19630 (1100) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
19596 (1100) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26140 (1100) | W | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
19315 (1200) | MW | 11:00am-12:15pm | BENDM G31 | Timothy Hoffman | LEC | |
28988 (1200) | M | 3:00pm-4:50pm | CL 242 | TBD | LAB | |
19316 (1200) | M | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
19631 (1200) | Th | 2:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
24646 (1300) | TuTh | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5129 | Timothy Hoffman | LEC | |
24648 (1300) | Tu | 7:30pm-9:20pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
25182 (1300) | Th | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
25893 (1320) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5129 | Timothy Hoffman | LEC | |
25895 (1320) | M | 7:30pm-9:20pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26141 (1320) | Tu | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11271 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 104 | Donald Bonidie | LEC | |
17103 (1070) | Tu | 10:00am-10:50am | SENSQ 5313 | Akshay Parab | REC | |
11256 (1070) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | Akshay Parab | REC | |
26142 (1070) | W | 1:00pm-1:50pm | CL 230 | Vishal Karande | REC | |
19154 (1090) | MW | 4:30pm-5:45pm | BENDM 157 | Donald Bonidie | LEC | |
19156 (1090) | M | 2:00pm-2:50pm | CL 242 | Vishal Karande | REC | |
19155 (1090) | W | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5313 | Vishal Karande | REC | |
25005 (1090) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | Vishal Karande | REC | |
17998 (1110) | TuTh | 9:30am-10:45am | BENDM G29 | David Krebs | LEC | |
17999 (1110) | M | 1:00pm-1:50pm | CL 204 | TBD | REC | |
25004 (1110) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | Kautuk Nag | REC | |
18000 (1110) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | Kautuk Nag | REC | |
27032 (1200) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | David Krebs | LEC | |
27033 (1200) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5313 | Swapnil Asawa | REC | |
27034 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | Swapnil Asawa | REC | |
28995 (1230) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 207 | David Krebs | LEC | |
28996 (1230) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
28997 (1230) | F | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11159 (1030) | Tu | 6:00pm-8:30pm | LAWRN 107 | Jarrett Billingsley | LEC | |
11160 (1030) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26143 (1030) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
11635 (1030) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
22298 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G29 | William Garrison | LEC | |
22299 (1100) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
22711 (1100) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
25034 (1100) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
10149 (1200) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | FKART 125 | William Garrison | LEC | |
10861 (1200) | M | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
10628 (1200) | Tu | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26144 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
28641 (1240) | MW | 8:00am-9:15am | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC | |
28642 (1240) | M | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
28643 (1240) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31144 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | BENDM 227 | Jarrett Billingsley | LEC | |||
31145 (1010) | M | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||||
Description | TA: Ziyu Zhang | |||||||
31146 (1010) | Tu | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |||
Description | TA: Ziyu Zhang | |||||||
11514 (1070) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 120 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |||
25032 (1070) | W | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |||
11362 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |||
11410 (1070) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |||
18991 (1120) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | WWPH 1501 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |||
25030 (1120) | M | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Nannan Wen | REC | |||
18989 (1120) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Nannan Wen | REC | |||
19587 (1120) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |||
26147 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | VICTO 123 | David Wilkinson | LEC | |||
26287 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | Ekaterina Dimitrova | REC | |||
26286 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | Ekaterina Dimitrova | REC | |||
29007 (1215) | TuTh | 9:30am-10:45am | PUBHL A115 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |||
29018 (1215) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Ekaterina Dimitrova | REC | |||
29016 (1215) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Ekaterina Dimitrova | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11511 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | CL 232 | Wonsun Ahn | LEC | |
26148 (1070) | M | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Yue Dai | REC | |
11513 (1070) | M | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Jeong Min Lee | REC | |
11512 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Yue Dai | REC | |
19317 (1110) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G30 | Wonsun Ahn | LEC | |
19593 (1110) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Yue Dai | REC | |
19318 (1110) | W | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Yue Dai | REC | |
26152 (1110) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Jeong Min Lee | REC | |
25533 (1135) | MW | 3:00pm-4:15pm | BENDM 226 | John Lange | LEC | |
25536 (1135) | Tu | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Yuyu Zhou | REC | |
25534 (1135) | W | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Yuyu Zhou | REC | |
31113 (1150) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 403 | Jarrett Billingsley | LEC | |
31115 (1150) | Th | 8:00am-8:50am | SENSQ 6110 | Yuyu Zhou | REC | |
31116 (1150) | F | 8:00am-8:50am | SENSQ 6110 | Hanzhong Zheng | REC | |
31114 (1150) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5502 | Hanzhong Zheng | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22959 (1020) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC | |
26266 (1040) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | PUBHL A216 | Stacy Wood | LEC | |
31154 (1090) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 501 | TBD | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10771 (1040) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
10993 (1040) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | Zhila Aghajari | REC | |
10918 (1040) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Zhila Aghajari | REC | |
11517 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
23830 (1060) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
23829 (1060) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
11273 (1150) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM G26 | Nicholas Farnan | LEC | |
11274 (1150) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | Ajesh Koyatan Chathoth | REC | |
18939 (1150) | F | 12:00pm-12:50pm | BENDM 158 | Ajesh Koyatan Chathoth | REC | |
11518 (1170) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM G26 | Nicholas Farnan | LEC | |
23627 (1170) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
23628 (1170) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
23049 (1200) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
23051 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | Xiaoting Li | REC | |
23050 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | Xiaoting Li | REC | |
23048 (1250) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
24213 (1250) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
24212 (1250) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
25767 (1270) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | BENDM G26 | Sherif Khattab | LEC | |
25771 (1270) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Nathan Ong | REC | |
25769 (1270) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Nathan Ong | REC | |
25768 (1280) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | BENDM G26 | Sherif Khattab | LEC | |
25772 (1280) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
25770 (1280) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
27006 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | BENDM 157 | John Aronis | LEC | |
27007 (1300) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Jeong Min Lee | REC | |
27008 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Jeong Min Lee | REC | |
27003 (1305) | W | 6:00pm-8:30pm | BENDM 157 | John Aronis | LEC | |
27004 (1305) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
27005 (1305) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
28569 (1400) | Th | 7:00pm-9:30pm | BENDM 226 | Sherif Khattab | LEC | |
28572 (1400) | Tu | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | Hanzhong Zheng | REC | |
28575 (1400) | W | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | Hanzhong Zheng | REC | |
28570 (1410) | Th | 7:00pm-9:30pm | BENDM 226 | Sherif Khattab | LEC | |
28573 (1410) | Tu | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
28576 (1410) | W | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | TBD | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11109 (1070) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 1501 | Maximillian Bender | LEC | |
26273 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | FKART 204 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10150 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
22712 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28660 (1050) | M | 5:30pm-8:15pm | PUBHL A115 | Todd Waits | LEC | |
28661 (1050) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Maher Khan | REC | |
28662 (1050) | F | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Maher Khan | REC | |
19582 (1100) | TuTh | 6:00pm-7:15pm | CL G24 | Todd Waits | LEC | |
19591 (1100) | Th | 7:30pm-8:20pm | LAWRN 205 | Debarun Das | REC | |
19590 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | Debarun Das | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11409 (1070) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Sohel Sarwar | LEC | |
28544 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Sohel Sarwar | LEC |
CS 1541 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10989 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Rami Melhem | Kenrick Fernandes | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10917 (1040) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Sherif Khattab | LEC | |
11299 (1040) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Longhao Li | REC | |
11298 (1040) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Longhao Li | REC | |
23790 (1080) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
23794 (1080) | W | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Jinpeng Zhou | REC | |
23792 (1080) | W | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Jinpeng Zhou | REC | |
30987 (1095) | MW | 8:00am-9:15am | SENSQ 5502 | Daniel Mosse | LEC | |
30990 (1095) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Henrique Pötter | REC | |
30989 (1095) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Henrique Pötter | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17323 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G28 | Panos Chrysanthis | LEC | |
17327 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Xiaozhong Zhang | REC | |
17328 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Xiaozhong Zhang | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28563 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | BENDM G28 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
28565 (1100) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5502 | Arun Lekshmi Narayanan | LAB | |
28564 (1100) | F | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | Arun Lekshmi Narayanan | LAB |
CS 1571 INTRODUCTION TO ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10988 (1070) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Rebecca Hwa | LEC |
CS 1621 STRUCTURE PROGRAMMING LANGUAGES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26267 (1270) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL G13 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1622 INTRODUCTION TO COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28546 (1010) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31119 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | CL 358 | William Laboon | LEC | |
25207 (1270) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | William Laboon | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17940 (1050) | F | 1:00pm-2:50pm | CL G8 | William Laboon | PRA |
CS 1645 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25009 (1020) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 6110 | Jaber Hasbestan | LEC |
CS 1652 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26775 (1300) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | John Lange | LEC |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26268 (1140) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26269 (1130) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
26271 (1130) | F | 12:00pm-1:50pm | WWPH 5130 | Tahereh Arabghalizi | LAB | |
26272 (1130) | F | 2:00pm-3:50pm | WWPH 5130 | Tahereh Arabghalizi | LAB |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30665 (1040) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1671 HUMAN LANGUAGE TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30663 (1020) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Diane Litman | LEC |
CS 1674 INTRODUCTION TO COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30662 (1035) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5313 | Adriana Kovashka | Narges Honarvar Nazari | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28515 (1160) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Adriana Kovashka | LEC | |
29590 (1160) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Karin Cox | REC | |
29591 (1160) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Karin Cox | REC |
CS 1699 SPECIAL TOPICS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29589 (1020) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 405 | Sohel Sarwar | LEC | |||
Description | OBJ ORIENTED ANALYSIS DESIGN | |||||||
30664 (1035) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | William Laboon | LEC | |||
Description | BLOCKCHAIN TECH CRYPTOCURRENCY |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10509 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | CL G8 | William Laboon | INT |
CS 1902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22746 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | William Laboon | DIR |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29009 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10992 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | CL G8 | William Laboon | DIR | |
25006 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24264 (1200) | F | 1:00pm-2:50pm | CL G8 | William Laboon | PRA |
CS 1981 PROJECT STUDIO
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23630 (1050) | F | 1:00pm-2:50pm | CL G8 | William Laboon | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10510 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Wonsun Ahn | THE | |
17711 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
17712 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
17713 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
17714 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
17715 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
17716 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
17717 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
17718 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
17719 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
17720 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
17721 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
17722 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
17723 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
17724 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
17725 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
17726 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
17727 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
19205 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19214 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11214 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Taieb Znati | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23631 (1060) | MW | 1:30pm-2:45pm | SENSQ 5317 | Youtao Zhang | CLQ |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17378 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
22713 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 2045 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25010 (1020) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 6110 | Jaber Hasbestan | LEC |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28794 (1140) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17324 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G28 | Panos Chrysanthis | LEC | |
17325 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
17997 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31377 (1050) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
31379 (1050) | F | 12:00pm-1:50pm | WWPH 5130 | LAB | ||
31378 (1050) | F | 2:00pm-3:50pm | WWPH 5130 | LAB |
CS 2410 COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11129 (1040) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6516 | Rami Melhem | LEC |
CS 2510 COMPUTER OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11634 (1040) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Daniel Mosse | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17349 (1050) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5313 | Rebecca Hwa | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10862 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Wonsun Ahn | INT | |
17728 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
17729 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
17730 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
17731 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
17732 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
17733 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
17734 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
17735 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
17736 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
17737 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
17738 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | INT | |
17739 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
17740 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
17741 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
17742 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
17743 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
17744 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | INT | |
19215 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
19226 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10990 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Wonsun Ahn | DIR | |
17745 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
17746 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
17747 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
17748 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
17749 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
17750 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
17751 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
17752 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
17753 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
17754 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
17755 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
17756 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
17757 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
17758 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
17759 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
17760 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
17761 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | |
19216 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19217 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10511 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Wonsun Ahn | IND | |
19293 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
17762 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
17763 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
17764 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
17765 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
17766 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
17767 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
17768 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
17769 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
17770 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
17771 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
17772 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | IND | |
17773 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
17774 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
17775 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
17776 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
17777 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
17778 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | IND | |
18825 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
19206 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10512 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Wonsun Ahn | THE | |
17779 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
17780 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
17781 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
17782 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
17783 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
17784 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
17785 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
17786 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
17787 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
17788 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
17789 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
17790 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
17791 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
17792 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
17793 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
17794 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
17795 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
19218 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
19219 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 3525 ADVANCED TOPICS IN SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31055 (1035) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6516 | Adam Lee | SEM |
CS 3750 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30666 (1040) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | SEM |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10991 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Wonsun Ahn | DIR | |
17796 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
17797 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
17798 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
17799 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
17800 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
17801 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
17802 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
17803 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
17804 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
17805 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
17806 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
17807 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
17808 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
17809 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
17810 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
17811 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
17812 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | |
19220 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
19221 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14863 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14859 (1060) | Tu | 3:00pm-5:30pm | LAWRN 107 | Robert Perkoski | LEC | |
14860 (1080) | W | 6:00pm-8:30pm | LANGY A221 | John Barton | LEC |
INFSCI 0017 OBJECT-ORIENTED PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14887 (1070) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | William Garrard | LEC | |
30340 (1070) | M | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | Yue Qin | LAB | |
30339 (1070) | W | 7:30pm-9:20pm | SENSQ 6110 | Yue Qin | LAB | |
24818 (1080) | W | 12:00pm-2:30pm | CL 358 | Jonathan Velez | LEC | |
25245 (1080) | M | 2:00pm-3:50pm | CL G62 | Yue Qin | LAB | |
25246 (1080) | M | 6:00pm-7:50pm | CL G62 | Yue Qin | LAB |
INFSCI 0019 Python for Data Management & Analytics
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30635 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | CRAWF 169 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1021 TRENDS IN INFORMATION TECHNOLOGY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30636 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Patricia Carr | LEC |
INFSCI 1022 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14877 (1010) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Dmitriy Babichenko | LEC | |
26612 (1020) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30637 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Barbara Carryer | LEC |
INFSCI 1024 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14880 (1030) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1029 BUSINESS ESSENTIALS FOR THE IT PROFESSIONAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30335 (1010) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1044 HUMAN FACTORS IN SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19594 (1200) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Charles Lewis | LEC | |
24065 (7510) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Wen-Ting Chung | LEC |
INFSCI 1052 USER CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14874 (1060) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Mandy Kendall | LEC |
INFSCI 1059 WEB PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19061 (1030) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 1060 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30336 (1010) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 406 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1068 GEOSPATIAL INFO SYSTEMS (GIS)
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28739 (1120) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 1070 INTRO TO TELECOM & NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14891 (1040) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Martin Weiss | LEC |
INFSCI 1071 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17275 (1060) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 404 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 1072 INTRODUCTION TO WIRELESS NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18697 (1030) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 403 | David Tipper | LEC |
INFSCI 1074 COMPUTER SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14890 (1070) | M | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Tyler Brooks | LEC |
INFSCI 1080 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14861 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
14951 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Robert Perkoski | IND | |
14952 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Victoria Grieve | IND | |
14953 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | IND | |
14954 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
14955 (1045) | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | ||
14956 (1050) | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | ||
14957 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14958 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14959 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14960 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14961 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14962 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
16691 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22900 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25027 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25869 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 1081 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31042 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | DIR | |
31043 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR | |
31331 (1215) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | DIR |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29000 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | IND |
INFSCI 1085 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14862 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | PRA |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28977 (1060) | Tu | 12:00pm-2:50pm | CL 144 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25338 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14885 (1070) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Balaji Palanisamy | LEC | |
25342 (1080) | 12:00am-12:00am | WEB | Jinlai Xu | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25026 (1050) | Th | 6:00pm-8:50pm | WWPH 3415 | Alawya Alawami | LEC | |
29594 (1060) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28967 (1010) | MW | 8:00am-9:15am | IS 501 | Ece Ulus | LEC | |
28787 (1015) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 501 | Bill Price | LEC | |
28785 (1020) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 411 | Virginia Robson | LEC | |
28966 (1025) | MW | 9:30am-10:45am | IS 501 | Ece Ulus | LEC | |
28788 (1035) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 501 | Bill Price | LEC | |
28786 (1150) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 411 | Virginia Robson | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28976 (1200) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Kayla Booth | LEC |
INFSCI 2350 HUMAN FACTORS IN SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24233 (1200) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 522 | Charles Lewis | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25339 (1210) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30333 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19244 (1030) | Th | 9:00am-11:50am | IS 404 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2470 INTERACTIVE SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17528 (1040) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2480 ADAPTIVE INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30332 (1010) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 501 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24824 (1010) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 404 | Jon Walker | LEC | |
14888 (1020) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2510 INFORMATION SYSTEMS ANALYSIS AND DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14849 (1040) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Bryan Lawson | LEC |
INFSCI 2540 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18738 (1040) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Joshua Burns | LEC |
INFSCI 2545 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26474 (1300) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Richard Lomotey | LEC |
INFSCI 2550 CLIENT-SERVER SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14881 (1040) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Richard Lomotey | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19062 (1030) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Alawya Alawami | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25340 (1250) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30334 (1010) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Mai Abdelhakim | LEC | |
31085 (1050) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Mai Abdelhakim | LEC |
INFSCI 2620 DEVELOPING SECURE SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27525 (1110) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 406 | James Joshi | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14858 (1070) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC | |
28975 (1080) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Chun Hua Tsai | LEC |
INFSCI 2725 DATA ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23065 (1050) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Marek Druzdzel | LEC | |
30338 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcela Gomez | LEC |
INFSCI 2801 GEOSPATIAL INFORMATION SYSTEMS (GIS)
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28738 (1120) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2821 FOUNDATIONS OF CLINICAL AND PUBLIC HEALTH INFORMATICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24816 (1030) | MW | 10:30am-11:55am | BAUM 407A | Gerald Douglas | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22901 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | IND | |
22902 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
22903 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22904 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22905 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22906 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22907 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22908 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22909 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22910 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22911 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22912 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22913 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22915 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
22916 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
22917 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22918 (1025) | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | ||
22919 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22920 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22921 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22922 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22923 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22924 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22925 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22926 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
24855 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22927 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | IND | |
22928 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
22929 (1015) | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | ||
22930 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Victoria Grieve | IND | |
22931 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
22932 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
22933 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
22934 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
22935 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22936 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
22937 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
22938 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
22939 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
26061 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2955 SPECIAL TOPICS: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31197 (1010) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 411 | James Joshi | LEC |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17866 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
17867 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | IND | |
17868 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
17869 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
17870 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
17871 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
17872 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
17873 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
17874 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
17875 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
22179 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
22180 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22182 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25939 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
30295 (1195) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
30296 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
30297 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14889 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28999 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14963 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
14964 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | DIR | |
14965 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
14966 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
14967 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
14968 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
14969 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
14970 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
22940 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
22941 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
22942 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
22943 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22536 (1140) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Marek Druzdzel | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25028 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 828 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23066 (1050) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 522 | Yuru Lin | SEM | |||
Description | INFORMATION SCIENCE |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14988 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
14989 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
14990 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
14991 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14992 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
14993 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14994 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
14995 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14996 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
14997 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
14998 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
14999 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
15000 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
15001 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
19239 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
19417 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
22346 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10365 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
23692 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
23693 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
23694 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
23695 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
23696 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
23697 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
23698 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
23699 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
23700 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
23701 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
23702 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE | |
23703 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
23704 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23705 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
23706 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | THE | |
23707 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
23708 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
23709 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Janyce Wiebe | THE | |
23710 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2015 FOUNDATIONS OF CLINICAL AND PUBLIC HEALTH INFORMATICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10967 (1030) | MW | 10:30am-11:55am | BAUM 407A | Gerald Douglas | LEC |
ISSP 2020 TOPICS IN INTELLIGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11436 (1070) | F | 12:30pm-1:30pm | SENSQ 5317 | Diane Litman | LEC |
ISSP 2081 FOUNDATIONS OF BIOINFORMATICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25806 (1200) | MW | 12:30pm-1:55pm | BAUM 407A | Madhavi Ganapathiraju | LEC |
ISSP 2160 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17350 (1060) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5313 | Rebecca Hwa | LEC |
ISSP 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19585 (1030) | Th | 9:00am-11:50am | IS 404 | Rosta Farzan | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10872 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
23768 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
23769 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
23770 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | INT | |
23771 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | INT | |
23772 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
23773 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
23774 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
23775 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
23776 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | INT | |
23777 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
23778 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | INT | |
23779 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
23780 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
23781 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
23782 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | INT | |
23785 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Janyce Wiebe | INT | |
23783 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
23784 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | INT | |
23786 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10366 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10792 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
23746 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
23747 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | DIR | |
23748 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
23749 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
23750 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
23751 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
23752 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
23753 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | DIR | |
23754 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
23755 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | DIR | |
23756 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
23757 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23758 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
23759 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | DIR | |
23760 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
23761 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | DIR | |
23762 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Janyce Wiebe | DIR | |
23763 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10367 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
23712 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
23713 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
23714 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | IND | |
23715 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
23716 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
23717 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
23718 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
23719 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
23720 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND | |
23721 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
23722 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
23723 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
23724 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
23725 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
23726 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | IND | |
23727 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
23728 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | IND | |
23729 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
23730 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Michael Wagner | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10368 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
23731 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
23732 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
23733 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
23734 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
23735 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
23736 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
23737 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
23738 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
23739 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
23740 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
23741 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE | |
23742 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
23743 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23744 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
23745 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | THE | |
23764 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
23765 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
23766 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
23767 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE |
ISSP 3535 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30667 (1140) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | SEM |
LIS 2000 INFORMATION, DATA, AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14886 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | L Christinger Tomer | LEC |
LIS 2005 KNOWLEDGE ORGANIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29599 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2184 INTELLECTUAL PROPERTY AND "OPEN" MOVEMENTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29596 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC | |
29598 (1020) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 411 | Kip Currier | LEC |
LIS 2186 INFORMATION POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30294 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Stacy Wood | LEC |
LIS 2322 RESOURCES AND SERVICES FOR CHILDREN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30060 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2600 INTRODUCTION TO INFORMATION TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22991 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | L Christinger Tomer | LEC |
LIS 2633 TECHNOLOGY IN THE LIVES OF CHILDREN AND YOUTH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22970 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2700 MANAGING AND LEADING INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29602 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2771 ACADEMIC LIBRARIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22998 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Sheila Corrall | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14853 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14971 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14972 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Sheila Corrall | IND | |
14973 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14974 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
14975 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14976 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14977 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | L Christinger Tomer | IND | |
14978 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
22891 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22968 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22992 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26213 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26214 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14854 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14979 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14980 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Sheila Corrall | IND | |
14981 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14982 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
14983 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14984 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14985 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | L Christinger Tomer | IND | |
14986 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
14987 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22969 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23004 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26215 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26216 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14855 (1010) | Tu | 5:00pm-5:50pm | IS 406 | Elizabeth Mahoney | PRA | |
30318 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14857 (1070) | Th | 5:00pm-5:50pm | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
14878 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 2923 PRACTICUM SCHOOL DISTRICT LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14856 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 3300 SEMINARS IN RESEARCH METHODS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30316 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 502 | Sheila Corrall | SEM | |||
Description | SCHOLARLY COMM & ACADEMIC WRIT |
LIS 3600 SEMINAR INFORMATION SYSTEMS AND TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23581 (1050) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Alison Langmead | SEM | |||
Description | THE DIGITAL & THE HUMANITIES |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14865 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14896 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14897 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Sheila Corrall | IND | |
14898 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14899 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
14900 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
16682 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22892 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | L Christinger Tomer | IND | |
22893 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
22993 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26217 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26218 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14864 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14901 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14902 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Sheila Corrall | IND | |
14903 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14904 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
14905 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
16683 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22894 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | L Christinger Tomer | IND | |
22895 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
22995 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22996 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26219 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26220 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14871 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
14906 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | PRA | ||
14907 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Sheila Corrall | PRA | |
14908 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
14909 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | PRA | |
14910 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
16681 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | PRA | ||
22896 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | L Christinger Tomer | PRA | |
22897 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | PRA | |
22994 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14870 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
14911 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
14912 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Sheila Corrall | THE | |
14913 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
14914 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14915 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
16680 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22898 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | L Christinger Tomer | THE | |
22899 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | THE | |
22997 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2000 INTRODUCTION TO TELECOMMUNICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14875 (1010) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Martin Weiss | LEC | |
31210 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Martin Weiss | LEC |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16883 (1070) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2100 FUNDAMENTALS OF TELECOMMUNICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22539 (1030) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 501 | Martin Weiss | LEC |
TELCOM 2120 NETWORK PERFORMANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18727 (1060) | W | 9:00am-11:50am | IS 405 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23139 (1060) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 404 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
TELCOM 2700 INTRODUCTION TO WIRELESS NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18696 (1030) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 403 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14879 (1070) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Balaji Palanisamy | LEC | |
25343 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Balaji Palanisamy | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26632 (1280) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Austin Whisnant | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14850 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
14916 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14917 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14918 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14919 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15841 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14869 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14920 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14921 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14922 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14923 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15842 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14868 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14924 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14925 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14926 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14927 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14928 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15843 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14867 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14929 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14930 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14931 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14932 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15844 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14866 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14933 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14934 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14935 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14936 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15845 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14941 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14942 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14943 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14944 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14945 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15846 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14946 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14947 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14948 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | IND | |
14949 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14950 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15847 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14883 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14937 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
14938 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14939 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14940 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15848 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26064 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2931 SPECIAL TOPICS IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31156 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 502 | Vincent Trost | DIR | |||
Description | INTERNET OF THINGS |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14851 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14852 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14892 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14893 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
14894 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14895 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
15849 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28998 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | IND |