Spring 2020 Schedule
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31312 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | FKART 125 | Sherif Khattab | LEC | |
31313 (1010) | Th | 9:00am-10:50am | IS 501 | TBD | LAB | |
31314 (1010) | Th | 11:00am-12:50pm | IS 405 | TBD | LAB | |
31315 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 404 | TBD | LAB |
CMPINF 1999 ADVANCED SPECIAL TOPICS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32154 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 405 | Song Shi | LEC | |||
Description | Comparative Digital Privacies: This course will offer a broad survey of significant issues relating to privacy in the digital age. It investigates privacy in the digital world from the technological, informational, social, and policy perspectives. Taking a comparative approach, privacy related to digital communication is compared across several global regions in an attempt to understand the distinctiveness of privacy in those regions. The course will first introduce students to the concepts of privacy, the fundamental characteristics of the cyberspace and digital technologies in relation to law and regulation, the concepts of digital privacies, the threats to privacy in the digital age, and the relation between privacy protections and the state. Students will understand the significance of the issue of digital privacies and why we need to employ a comparative approach to examine it. The course will then look at selected case studies of digital privacy in several global regions including the United States, Canada, Europe, China, and South East Asia. Issues related with digital privacies such as Internet laws and policies, data protection, state control and commercial interests in the digital age, surveillance, copyright, and privacy advocates will also be included. This course may satisfy the Ethics and Policy Context or Global Awareness & Cross-Cultural Understanding General Education Requirement in the School of Computing and Information |
CS 0004 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING-BASIC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26799 (1060) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Longhao Li | LEC | |
26800 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Longhao Li | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26801 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Jeff Cooper | LEC | |
26803 (1010) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26802 (1010) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26804 (1030) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
26805 (1030) | Tu | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26806 (1030) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26807 (1120) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Nathan Ong | LEC | |
26808 (1120) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26809 (1120) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26810 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC | |
26811 (1200) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26812 (1200) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
31237 (1240) | Tu | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5502 | Stephen Ellis | LEC | |
31235 (1240) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
31236 (1240) | Th | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31296 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | LANGY A221 | Nicholas Farnan | LEC | |
31303 (1010) | F | 9:00am-10:50am | IS 405 | TBD | LAB | |
32161 (1025) | MW | 1:00pm-2:15pm | PUBHL A115 | Nicholas Farnan | LEC | |
32155 (1025) | Th | 9:00am-10:50am | IS 405 | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31297 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | LANGY A221 | Nicholas Farnan | LEC | |
32165 (1010) | F | 9:00am-10:50am | IS 403 | LAB | ||
31304 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 405 | TBD | LAB | |
32158 (1025) | MW | 1:00pm-2:15pm | PUBHL A115 | Nicholas Farnan | LEC | |
32156 (1025) | Th | 1:00pm-2:50pm | IS 405 | LAB | ||
32157 (1025) | Th | 3:00pm-4:50pm | IS 405 | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31300 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | LANGY A221 | Nicholas Farnan | LEC | |
32164 (1010) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 405 | LAB | ||
32162 (1025) | MW | 1:00pm-2:15pm | PUBHL A115 | Nicholas Farnan | LEC | |
32163 (1025) | F | 11:00am-12:50pm | IS 403 | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26313 (1020) | Th | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 6110 | Olena Sherbinin | LEC | |
26315 (1210) | M | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 6110 | Olena Sherbinin | LEC |
CS 0334 INTERMEDIATE WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26317 (1020) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26401 (1115) | Tu | 6:00pm-8:30pm | CL G8 | Michael Devine | LEC | |
26404 (1115) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
26411 (1115) | Tu | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26623 (1140) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM G31 | Timothy Hoffman | LEC | |
26624 (1140) | M | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26625 (1140) | F | 9:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26755 (1300) | Th | 6:00pm-8:30pm | LAWRN 205 | Paulo Ferreira | LEC | |
29771 (1300) | M | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26757 (1300) | W | 6:00pm-7:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26674 (1400) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Paulo Ferreira | LEC | |
29773 (1400) | M | 9:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26675 (1400) | Tu | 7:00pm-8:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26785 (1500) | Th | 6:00pm-8:30pm | CL G8 | Michael Devine | LEC | |
26786 (1500) | M | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
26787 (1500) | F | 12:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
31238 (1600) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL G8 | Timothy Hoffman | LEC | |
31240 (1600) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
31239 (1600) | W | 2:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26318 (1130) | TuTh | 11:00am-12:15pm | WWPH 5130 | Jeffrey Wheeler | LEC | |
26325 (1130) | M | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
26324 (1130) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
26329 (1160) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 104 | Donald Bonidie | LEC | |
26335 (1160) | M | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
26334 (1160) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
26340 (1200) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 403 | David Witmer | LEC | |
26346 (1200) | Th | 6:00pm-6:50pm | CL 216 | TBD | REC | |
26342 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
28088 (1220) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | LAWRN 104 | David Witmer | LEC | |
28091 (1220) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
28089 (1220) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
31242 (1240) | MW | 3:00pm-4:15pm | WWPH 1501 | Donald Bonidie | LEC | |
31243 (1240) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
31244 (1240) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26615 (1060) | W | 6:00pm-8:30pm | LAWRN 121 | Timothy Hoffman | LEC | |
26617 (1060) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | REC | ||
26616 (1060) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5502 | REC | ||
26681 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | LAWRN 104 | Sherif Khattab | LEC | |
26683 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26684 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26369 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM G30 | John Ramirez | LEC | |
26375 (1200) | M | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26373 (1200) | M | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26347 (1300) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | John Ramirez | LEC | |
26348 (1300) | W | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26363 (1300) | W | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26796 (1400) | MW | 3:00pm-4:15pm | LAWRN 104 | Timothy Hoffman | LEC | |
26797 (1400) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
27015 (1400) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
31245 (1600) | MW | 8:00am-9:15am | WWPH 5130 | Sherif Khattab | LEC | |
31246 (1600) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
31247 (1600) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26778 (1010) | TuTh | 7:00pm-8:15pm | FKART 202 | Jarrett Billingsley | LEC | |
26779 (1010) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26780 (1010) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26619 (1030) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 107 | Jarrett Billingsley | LEC | |
26620 (1030) | W | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26622 (1030) | W | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26775 (1070) | MW | 11:00am-12:15pm | CL G8 | Jarrett Billingsley | LEC | |
26777 (1070) | Tu | 8:00am-8:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26776 (1070) | Tu | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
28092 (1090) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
28093 (1090) | W | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
28095 (1090) | W | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
31251 (1100) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 5130 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
31259 (1100) | F | 8:00am-8:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
31269 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26745 (1030) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | FKART 125 | David Wilkinson | LEC | |
26746 (1030) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26747 (1030) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26764 (1160) | MW | 1:00pm-2:15pm | CL 324 | Vinicius Petrucci | LEC | |
26766 (1160) | Th | 8:00am-8:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26765 (1160) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26790 (1200) | MW | 3:00pm-4:15pm | CL 324 | David Wilkinson | LEC | |
26793 (1200) | Tu | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
26792 (1200) | Tu | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
31568 (1600) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 1502 | Vinicius Petrucci | LEC | |
31570 (1600) | Tu | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
31569 (1600) | W | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26354 (1140) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC | |
26356 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26686 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
26690 (1040) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26691 (1040) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26687 (1050) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
26688 (1050) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26689 (1050) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26692 (1160) | TuTh | 12:30pm-1:45pm | LAWRN 207 | Nicholas Farnan | LEC | |
26694 (1160) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26693 (1160) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26695 (1170) | TuTh | 12:30pm-1:45pm | LAWRN 207 | Nicholas Farnan | LEC | |
26697 (1170) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26696 (1170) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26698 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | BENDM G36 | William Garrison | LEC | |
26701 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26700 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26699 (1210) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | BENDM G36 | William Garrison | LEC | |
26702 (1210) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26703 (1210) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26704 (1240) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC | |
26709 (1240) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26708 (1240) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26705 (1245) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC | |
26706 (1245) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
26707 (1245) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
27957 (1300) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC | |
27959 (1300) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
27958 (1300) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
27960 (1400) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC | |
27962 (1400) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
27961 (1400) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26364 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
26408 (1200) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 203 | Maximillian Bender | LEC | |
27977 (1210) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 209 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
31274 (1220) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 405 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1511 THEORY OF COMPUTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26424 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | John Aronis | LEC |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30108 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Timothy James | LEC | |
30107 (1010) | F | 8:00am-8:50am | SENSQ 5505 | Jeong Min Lee | REC | |
30109 (1010) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Jeong Min Lee | REC | |
26758 (1100) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Jacob Stambaugh | LEC | |
26759 (1100) | W | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Jeong Min Lee | REC | |
26760 (1100) | W | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5505 | Jeong Min Lee | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26784 (1020) | TuTh | 11:00am-12:15pm | PUBHL A115 | Sohel Sarwar | LEC | |
30110 (1030) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | PUBHL A115 | Sohel Sarwar | LEC |
CS 1541 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26635 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Mark Kahrs | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26656 (1060) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Daniel Mosse | LEC | |
26658 (1060) | Tu | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26659 (1060) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26679 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM 227 | Sherif Khattab | LEC | |
26814 (1100) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26813 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
27952 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45pm | LAWRN 106 | Stephen Lee | LEC | |
27953 (1200) | Tu | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
27954 (1200) | Tu | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27617 (1090) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Panos Chrysanthis | LEC | |
27599 (1090) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Rakan Alseghayer | REC | |
27653 (1090) | F | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC | |
29594 (1120) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | WWPH 1501 | Konstantinos Kosta | LEC | |
29598 (1120) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC | |
29599 (1120) | W | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC |
CS 1622 INTRODUCTION TO COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26618 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | CL G8 | Vinicius Petrucci | LEC |
CS 1631 SOFTWARE DESIGN METHODOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21283 (1100) | Tu | 6:00pm-8:30pm | CL 324 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26433 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Wonsun Ahn | LEC | |
26436 (1120) | MW | 11:00am-12:15pm | WWPH 1501 | Wonsun Ahn | LEC | |
28130 (1130) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26763 (1030) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 404 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1645 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26749 (1020) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5129 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26769 (1030) | TuTh | 12:30pm-1:45pm | CL G24 | Alexandros Labrinidis Evangelos Karageorgos | LEC | |
26770 (1030) | F | 10:00am-10:50am | IS 305 | TBD | REC | |
26771 (1030) | F | 11:00am-11:50am | IS 305 | TBD | REC |
CS 1660 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32460 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Mohamed Farag | LEC |
CS 1671 HUMAN LANGUAGE TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31307 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Ravneet Singh Diane Litman | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29610 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | CL G24 | Joseph Yurko | LEC | |
29661 (1010) | M | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
29662 (1010) | M | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC |
CS 1699 SPECIAL TOPICS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27660 (1115) | TuTh | 3:00pm-4:15pm | PUBHL G23 | Adriana Kovashka | LEC | |||
Description | DEEP LEARNING. Prerequisites: MATH 0220, MATH 0280, and CS/COE 1501 This course will cover the basics of modern deep neural networks. The first part of the course will introduce neural network architectures, activation functions, and operations. It will present different loss functions and describe how training is performed via backpropagation. In the second part, the course will describe specific types of neural networks, e.g. convolutional, recurrent, and graph networks, as well as their applications in computer vision and natural language processing. The course will also briefly discuss reinforcement learning and unsupervised learning, in the context of neural networks. In addition to attending lectures and completing weekly/bi-weekly homework assignments, students will also carry out and present a project at the end of the course. The final grade will be based on homework (40%), exams (30%), project (25%) and participation (5%). Pre-requisites Math 220 (Calculus I) MATH 0280 Intro to Matrices and Linear Algebra CS 1501 (Algorithm Implementation) | |||||||
29589 (1120) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 305 | Stacy Wood | LEC | |||
Description | THE FUTURE OF CITIES. Prerequisite: CS/COE 0445 Anthony Townsend defines smart cities as "places where information technology is combined with infrastructure, architecture, everyday objects, and even our bodies to address social, economic, and environmental problems." This rather expansive definition includes many past and contemporary projects with enormous investment and enthusiasm behind them, projects seeking to leverage an increasing interdependence on data-centric technologies and practices to change current and future cities. This course examines the historical dimensions of smart cities as both a collective imaginary and a contemporary reality from comparative, transnational and historical perspectives with ethics and values at its core. We will assess the politics and economics of data, the ethics of sensing and monitoring technologies, the environmental impacts of design, and the qualities of cities that make them livable and inclusive. This course affords the opportunity to critically analyze and disassemble the tools of the smart city. We will do this through employing various theoretical tools, research approaches and design methods. | |||||||
26466 (1200) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 406 | William Garrison | LEC | |||
Description | PRIVACY IN ELECTRONIC SOCIETY. Prerequisites: Completion of CS 0441, CS/COE 1501 and declared CS or COE major. Privacy is an increasingly significant concern in our modern, connected society. We all share personal information on a daily basis with a wide range of organizations. Although at times such sharing can be intentional and beneficial for the user, other times information is shared against the user's will, used for purposes that the user did not expect, revealed to entities other than those approved by the user, or used to infer additional information that the user did not intend to reveal. In this course, students will learn to reason about what information is revealed through the use of computer systems. They will study several different scenarios in which information sharing is either unavoidable or (to some extent) desirable and discuss the balance between the benefits and costs of sharing. Finally, students will learn about several privacy enhancing technologies (PETs), and how these can be put to use by software developers to defend the privacy of their users. |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26476 (1030) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26482 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26491 (1030) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | Wonsun Ahn | DIR | |
28223 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Luis F. N. Q. d. Oliveira | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26495 (1030) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 404 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26501 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | ||||
26503 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |||
26504 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |||
26505 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |||
26506 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |||
26509 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | ||||
26510 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |||
26511 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |||
26512 (1090) | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | ||||
26513 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |||
26514 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |||
26515 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |||
26516 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |||
26519 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | |||
Description | ||||||||
26520 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||||
26521 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||||
26522 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |||
26523 (1180) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||||
26524 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||||
26525 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||||
26526 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||||
26527 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2002 RESEARCH EXPERIENCE/COMPUTER SCI
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26532 (1010) | TuTh | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 6516 | Alexandros Labrinidis | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26534 (1200) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5317 | Alexandros Labrinidis | CLQ |
CS 2045 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26750 (1020) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5129 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27618 (1090) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Panos Chrysanthis | LEC | |
27600 (1090) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Rakan Alseghayer | REC | |
27654 (1090) | F | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC | |
29595 (1120) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | WWPH 1501 | Konstantinos Kosta | LEC | |
29597 (1120) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC | |
29600 (1120) | W | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26772 (1030) | TuTh | 12:30pm-1:45pm | CL G24 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
26773 (1030) | F | 10:00am-10:50am | IS 305 | TBD | REC | |
26774 (1030) | F | 11:00am-11:50am | IS 305 | TBD | REC |
CS 2110 THEORY OF COMPUTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26535 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | John Aronis | LEC |
CS 2150 DESIGN & ANALYSIS OF ALGORITHMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26538 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5505 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 2210 COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26541 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Xulong Tang | LEC |
CS 2310 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29611 (1080) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | CL 349 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 2520 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32149 (1010) | Th | 6:00pm-8:50pm | SENSQ 6516 | Daniel Mosse | LEC |
CS 2550 PRINCIPLES OF DATABASE SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32153 (1010) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5313 | Panos Chrysanthis | LEC |
CS 2750 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26685 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2770 COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26789 (1020) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Adriana Kovashka | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26552 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | ||
26553 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
26554 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
26555 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
26556 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
26557 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | ||
26558 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
26559 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
26560 (1090) | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | ||
26561 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
26565 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
26566 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | INT | |
26567 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
26568 (1140) | 12:00am-12:00am | TBA | INT | |||
26569 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | INT | |
26570 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
26571 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
26572 (1180) | 12:00am-12:00am | TBA | INT | |||
26573 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
26574 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
26575 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
26577 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26588 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | ||
26589 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
26590 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
26591 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
26592 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
26593 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | ||
26594 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
26595 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
26596 (1090) | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | ||
26597 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
26598 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
26599 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
26600 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
26601 (1140) | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | |||
26602 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26603 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26604 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
26605 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR | |
26606 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26607 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26608 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26609 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26642 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | ||
26643 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
26644 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
26645 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
26646 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
26647 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | ||
26648 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
26649 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
26650 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
26651 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
26652 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
26653 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | IND | |
26654 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
26663 (1140) | 12:00am-12:00am | TBA | IND | |||
26664 (1150) | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | ||
26665 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
26666 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
26667 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | IND | |
26668 (1190) | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | ||
26669 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26815 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26670 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26671 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26302 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | ||
26331 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
26338 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
26341 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
26343 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
26345 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | ||
26351 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
26352 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
26353 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
26357 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
26359 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
26361 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
26365 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
26367 (1140) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||
26370 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
26372 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
26374 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
26376 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | |
26378 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
26381 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
26384 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
26387 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 3551 ADV TOPICS IN DISTBD INFOR SYS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32189 (1010) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | CL 252 | Amy Babay | LEC | |||
Description | This course will examine emerging technologies in distributed information systems. These systems are becoming increasingly integral to modern life, powering the large-scale cloud services we rely on as well as critical infrastructure systems. Therefore, the course will emphasize principles underlying the design and construction of robust, highly available distributed systems that are capable of withstanding failures and malicious attacks. Specific topics will include global content distribution networks and network programmability, fault- and intrusion-tolerant replication for cloud data stores, and performance attacks and defenses. Students will gain both an understanding of the provable theoretical guarantees provided by these systems and hands-on system building experience. |
CS 3710 ADV TOPICS ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31574 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6516 | Seong Hwang | LEC |
CS 3750 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31577 (1010) | TuTh | 9:00am-10:15am | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | SEM |
CS 3790 ADVANCED TOPICS IN EDUCATIONAL TECHNOLOGY: PERSONALIZED LEARNING ENVIRONMENTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32697 (1030) | W | 10:00am-12:50pm | SENSQ 5313 | Erin Walker | LEC |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26396 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | ||
26398 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
26402 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
26406 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
26410 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
26413 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | ||
26414 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
26417 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
26419 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
26421 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
26423 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
26425 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
26427 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
26428 (1140) | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | |||
26430 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26432 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26435 (1170) | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | |||
26438 (1180) | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | |||
26439 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26441 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26442 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26444 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14304 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0009 MATH FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31224 (1010) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26453 (1025) | Tu | 3:00pm-5:30pm | WWPH 1502 | Robert Perkoski | LEC | |
26460 (1040) | W | 6:00pm-8:30pm | LANGY A224 | John Barton | LEC |
INFSCI 0013 COMPUTER METHODS IN HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26680 (1050) | MWF | 10:00am-10:50am | CL G62 | David Birnbaum | LEC | |||
Description | UNIVERSITY HONORS COLLEGE |
INFSCI 0014 CYBERSECURITY AND THE LAW
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28393 (8715) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
INFSCI 0017 OBJECT-ORIENTED PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27024 (1050) | M | 6:00pm-8:30pm | LANGY A221 | Tonya Edmonds | LEC | |
31228 (1050) | Tu | 10:00am-11:50am | IS 405 | TBD | LAB | |
31230 (1050) | Tu | 6:00pm-7:50pm | IS 405 | TBD | LAB |
INFSCI 0419 PYTHON FOR DATA MGMT & ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31218 (1010) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 403 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1022 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26639 (1150) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 404 | Robert Perkoski | LEC | |
26640 (1160) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29720 (1100) | Th | 2:00pm-4:30pm | IS 411 | Katharine Anderson | LEC |
INFSCI 1024 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26660 (1060) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Leona Mitchell | LEC | |
33021 (1100) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Patricia Carr | LEC |
INFSCI 1027 IT PROJECT MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27025 (1010) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1040 INTRODUCTION TO DATA ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28699 (1010) | Tu | 11:00am-1:30pm | IS 404 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 1044 HUMAN FACTORS IN SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26710 (1040) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 404 | Stephen Hirtle | LEC | |
26711 (7510) | ByAppt | 12:00pm-12:00pm | WEB | Wen-Ting Chung | LEC |
INFSCI 1052 USER CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26712 (1030) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Mandy Kendall | LEC |
INFSCI 1059 WEB PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26713 (1200) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 1061 GAME IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27026 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Brandon Hedges | LEC |
INFSCI 1070 INTRO TO TELECOM & NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26767 (1050) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Martin Weiss | LEC |
INFSCI 1071 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26751 (1030) | Th | 1:00pm-3:30pm | LAWRN 106 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 1072 INTRODUCTION TO WIRELESS NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28700 (1010) | TuTh | 10:00am-11:15am | IS 406 | David Tipper | LEC |
INFSCI 1075 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26714 (1030) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Timothy Shimeall | LEC |
INFSCI 1079 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26627 (1060) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 831 | Usman Anjum | LEC | |
26782 (1065) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 831 | Usman Anjum | LEC | |
26277 (1070) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 831 | Usman Anjum | LEC |
INFSCI 1080 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26715 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
26716 (1040) | ByAppt | 12:00pm-12:00pm | TBA | Robert Perkoski | IND | |
26717 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26718 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mai Abdelhakim | IND | |
26719 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26720 (1080) | ByAppt | 12:00pm-12:00pm | TBA | Hassan Karimi | IND | |
26721 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26722 (1100) | ByAppt | 12:00pm-12:00pm | TBA | IND | ||
26723 (1110) | ByAppt | 12:00pm-12:00pm | TBA | IND | ||
26724 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26725 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26726 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26727 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26729 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26728 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26730 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26731 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26732 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26733 (1215) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Thaw | IND |
INFSCI 1081 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28099 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28043 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND |
INFSCI 1085 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26734 (1015) | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | Alka Singh | PRA |
INFSCI 1091 SPECIAL TOPICS: BEHAVIORAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31217 (1010) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 411 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27028 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 305 | Matthew Berezo | LEC |
INFSCI 2170 CRYPTOGRAPHY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26677 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 406 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26737 (1200) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Stephen Hirtle | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26739 (1250) | W | 3:00pm-5:50pm | LAWRN 121 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26673 (1100) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Katharine Anderson | LEC |
INFSCI 2440 ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28738 (1010) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2470 INTERACTIVE SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26740 (1030) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2480 ADAPTIVE INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31234 (1010) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 406 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26741 (1060) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26743 (1080) | Th | 9:00am-11:50am | PUBHL A719 | Matthew Burton | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27030 (1030) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Jon Walker | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28698 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | VICTO 115 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2621 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32768 (1100) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 522 | Maureen Bertocci | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27031 (1090) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Russell Timco | LEC |
INFSCI 2711 ADVANCED TOPICS IN DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26794 (1030) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2750 CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30180 (1060) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 404 | Balaji Palanisamy | LEC | |
26303 (1100) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 2809 SPATIAL DATA ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29591 (1220) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26308 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | ||
26310 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
26312 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
26314 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26320 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26322 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26328 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26330 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26350 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26385 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26388 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26390 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26391 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26393 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
26394 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
26400 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
26403 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
26443 (1050) | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | ||
26446 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | ||
26447 (1070) | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | ||
26449 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26452 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26455 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26456 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26467 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26468 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26470 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | ||
26472 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
26474 (1030) | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | ||
26477 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
26479 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26481 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
26484 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26485 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
26486 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
26487 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
26488 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26489 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
26490 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
26492 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
26493 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcela Gomez | IND |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26496 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
26497 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | IND | |
26498 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26499 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26500 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
26502 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
26507 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26508 (1155) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
26517 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
26518 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
26528 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26529 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
26530 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
26531 (1260) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
26533 (1270) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
28057 (1280) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
28260 (1290) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Thaw | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26536 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | Alka Singh | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28044 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26537 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
26539 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26540 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
26542 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26543 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
26544 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
26545 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
26546 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
26547 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
26548 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
26549 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
26550 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR | |
26551 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
26562 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26563 (1055) | Th | 9:00am-11:50am | IS 828 | Peter Brusilovsky | SEM | |||
Description | ADAPTIVE SYSTEMS |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26832 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | ||
26816 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
26817 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
26818 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
26819 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
26820 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
26821 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
26822 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
26823 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
26824 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
26826 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
26827 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
26828 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
26829 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
26830 (1170) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||
26831 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
26833 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10479 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
22096 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
22097 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
22098 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
22099 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
22100 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
22101 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
22102 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
22103 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
22104 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
22105 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
22106 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
22107 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
22108 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22109 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | THE | |
22110 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22111 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
22112 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22113 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22114 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE |
ISSP 2030 ADVANCED TOPICS IN INTELLGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11062 (1070) | F | 12:30pm-1:55pm | TBA | Diane Litman | SEM |
ISSP 2170 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10630 (1030) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2180 COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25708 (1020) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Adriana Kovashka | LEC |
ISSP 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24730 (1100) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Katharine Anderson | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10631 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
22077 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
22078 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
22079 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | INT | |
22080 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
22081 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
22082 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
22083 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
22084 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | INT | |
22085 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
22086 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
22087 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
22088 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
22089 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22090 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | INT | |
22091 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22092 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
22093 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22094 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22095 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10008 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10561 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
22059 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
22060 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | DIR | |
22061 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
22062 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
22063 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
22064 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
22065 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
22066 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
22067 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
22068 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
22069 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
22070 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22071 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | DIR | |
22072 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22073 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
22074 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22075 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22076 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10009 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
22134 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
22135 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
22136 (1025) | 12:00am-12:00am | TBA | Panagiotis Benos | IND | ||
22137 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
22138 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
22139 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
22140 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Michael Wagner | IND | |
22141 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
22142 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
22143 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
22144 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
22145 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22146 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
22147 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
22148 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Maria Chikina | IND | |
22149 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
22150 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
22151 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
22152 (1105) | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | ||
22641 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10010 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
22115 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
22116 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
22117 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
22118 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
22119 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
22120 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
22121 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
22122 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
22123 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
22124 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
22125 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
22126 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
22127 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
22128 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
22129 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | THE | |
22130 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
22131 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22132 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22133 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE |
ISSP 3535 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31576 (1010) | TuTh | 9:00am-10:15am | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | SEM |
ISSP 3565 ADV TOPICS ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31575 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6516 | TBD | LEC |
LIS 2005 KNOWLEDGE ORGANIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31213 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | TBD | LEC |
LIS 2022 IMPLEMENTING SOLUTIONS FOR KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31159 (1010) | M | 9:00am-11:50am | IS 501 | Matthew Burton | LEC |
LIS 2030 DATA AND INFORMATION IN SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31189 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | Jacob Biehl | LEC | |
31194 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Jacob Biehl | LEC |
LIS 2184 INTELLECTUAL PROPERTY AND "OPEN" MOVEMENTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31202 (1010) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC | |
31203 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2222 ARCHIVAL APPRAISAL, DESCRIPTION, AND ACCESS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31176 (1010) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 501 | Stacy Wood Eleanor Mattern | LEC | |
31178 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern Stacy Wood | LEC |
LIS 2323 RESOURCES AND SERVICES FOR YOUNG ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26587 (1030) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC | |
26610 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2325 CURRICULUM RESOURCE AND SERVICE/SCHOOL LIBRARY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31210 (1010) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC | |
31211 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2326 STORYTELLING AND PROGRAMMING FOR YOUNG PEOPLE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31182 (1010) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Elizabeth Mahoney | LEC | |
31184 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2500 REFERENCE SOURCES AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26612 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC | |
26613 (1260) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2640 INSTRUCTIONAL DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32387 (1010) | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2674 PRESERVING DIGITAL CULTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32169 (1010) | W | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Eleanor Mattern | LEC | |
32170 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2830 COMMUNITY ENGAGEMENT AND ADVOCACY FOR INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31179 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Marcia Rapchak | LEC | |
31180 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26629 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
26630 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
26631 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
26632 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
26634 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
26636 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
26637 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
26638 (1140) | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26641 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
26655 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
26657 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
26274 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
26275 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
26276 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
26278 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26279 (1020) | W | 9:00am-11:50am | IS 502 | Elizabeth Mahoney | PRA | |
31141 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26280 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
26281 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 2923 PRACTICUM SCHOOL DISTRICT LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26282 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26283 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
26284 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
26285 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
26286 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
26287 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
26288 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
26289 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26290 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
26291 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
26292 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
26293 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
26294 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
26295 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
26296 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26661 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
26662 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | PRA | |
26672 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA | |
26297 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
26305 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
26307 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | PRA | |
26311 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26316 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
26319 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE | |
26323 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
26326 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
26327 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
26336 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
26337 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | THE | |
26339 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2000 INTRODUCTION TO TELECOMMUNICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26768 (1050) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Martin Weiss | LEC |
TELCOM 2010 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26628 (1010) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 831 | Usman Anjum | LEC | |
26783 (1065) | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC | ||
26333 (1070) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 831 | Usman Anjum | LEC |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26344 (1140) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26752 (1030) | Th | 1:00pm-3:30pm | LAWRN 106 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
TELCOM 2321 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32150 (1010) | Th | 6:00pm-8:50pm | SENSQ 6516 | Daniel Mosse | LEC |
TELCOM 2326 ADVANCED TOPICS IN DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26795 (1060) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC |
TELCOM 2700 INTRODUCTION TO WIRELESS NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28701 (1010) | TuTh | 10:00am-11:15am | IS 406 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2811 INNOVATING FOR PUBLIC IMPACT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28098 (1100) | M | 6:00pm-8:30pm | BENDM G29 | William Clark | LEC |
TELCOM 2820 CRYPTOGRAPHY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26678 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 406 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26355 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
26358 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26360 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26366 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26368 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26371 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26377 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
26380 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26382 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26383 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26386 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26389 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26392 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
26395 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26397 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26399 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26405 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26407 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26412 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26415 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26416 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26418 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26420 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26422 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26426 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
26429 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26431 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26434 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26437 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26440 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26445 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
26448 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26450 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26451 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26454 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26457 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26458 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26459 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
26461 (1030) | 12:00am-12:00am | TBA | IND | |||
26462 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
26463 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26465 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26469 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26471 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
26473 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26475 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26478 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26480 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26483 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26579 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26581 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
26582 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
26583 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
26584 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
26585 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
26586 (1070) | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28042 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | IND |