Fall 2024 Schedule
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11118 (1050) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 207 | Timothy Hoffman | LEC | |
20632 (1050) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | REC | ||
29606 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | CL 337 | REC | ||
25353 (1061) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 404 | Michael Devine | LEC | |
25465 (1061) | F | 10:00am-10:50am | IS 501 | REC | ||
25466 (1061) | F | 12:00pm-12:50pm | MERVS 118D | REC | ||
10588 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 107 | Donald Bonidie | LEC | |
28528 (1100) | F | 9:00am-9:50am | IS 411 | REC | ||
11198 (1100) | F | 11:00am-11:50am | IS 405 | REC | ||
16184 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | REC | ||
15260 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC | |
16842 (1200) | F | 9:00am-9:50am | IS 406 | REC | ||
28527 (1200) | F | 11:00am-11:50am | LANGY A214 | REC | ||
10815 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | CL 349 | REC | ||
20631 (1250) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Timothy Hoffman | LEC | |
10589 (1250) | F | 9:00am-9:50am | IS 405 | REC | ||
20633 (1250) | F | 12:00pm-12:50pm | CL 363 | REC | ||
21178 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Patrick Skeba | LEC | |
28538 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
21181 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
21183 (1300) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | REC |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31772 (1000) | MW | 9:30am-10:45am | IS 403 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
29267 (1000) | F | 3:00pm-4:50pm | IS 404 | LAB | ||
29774 (1000) | F | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29268 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Peter DeNardis | LEC | |
29270 (1010) | F | 9:00am-10:50am | IS 403 | LAB | ||
29271 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5313 | LAB | ||
29265 (1035) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Olena Sherbinin | LEC | |
27141 (1035) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 501 | LAB | ||
25511 (1035) | F | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5502 | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29280 (1005) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 405 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
29282 (1005) | F | 9:00am-10:50am | SENSQ 5129 | LAB | ||
27143 (1005) | F | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29275 (1010) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5502 | Olena Sherbinin | LEC | |
29278 (1010) | Th | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29775 (1010) | Th | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | LAB | ||
29277 (1010) | Th | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11070 (1060) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5505 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0155 DATA WITCHCRAFT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28864 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC | |
28866 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | REC | ||
28865 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | REC |
CS 0207 JAVA FOR INTERMEDIATE PROGRAMMERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30888 (1100) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | John Ramirez | LEC | |
30889 (1100) | F | 10:00am-10:50am | VICTO 114 | REC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16446 (1090) | MW | 4:30pm-5:45pm | CL 332 | Donald Bonidie | LEC | |
25467 (1090) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
20533 (1090) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
16447 (1090) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 406 | REC | ||
30872 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | LAWRN 207 | TBD | LEC | |
30873 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 130 | REC | ||
30874 (1150) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | REC | ||
22429 (1230) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
10933 (1230) | F | 9:00am-9:50am | CL 116 | REC | ||
25396 (1230) | F | 11:00am-11:50am | CL 337 | REC | ||
22430 (1230) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 406 | REC | ||
22840 (1245) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 403 | William Garrison | LEC | |
25468 (1245) | F | 10:00am-10:50am | LAWRN 106 | REC | ||
22841 (1245) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 406 | REC | ||
25883 (1245) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 411 | REC | ||
27144 (1250) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
27146 (1250) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
27145 (1250) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5505 | REC | ||
27147 (1250) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 406 | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18937 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | LAWRN 104 | Marina Barsky | LEC | |
19237 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | REC | ||
18938 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 411 | REC | ||
25469 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
10122 (1200) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 403 | Sherif Khattab | LEC | |
25387 (1200) | F | 10:00am-10:50am | LAWRN 105 | REC | ||
10654 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | CL 142 | REC | ||
21186 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | REC | ||
22226 (1240) | MW | 4:30pm-5:45pm | CL G24 | TBD | LEC | |
11199 (1240) | Th | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | REC | ||
25388 (1240) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
21185 (1240) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
25386 (1240) | Th | 6:00pm-6:50pm | IS 411 | REC | ||
22228 (1240) | F | 11:00am-11:50am | IS 406 | REC | ||
22227 (1240) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | REC | ||
30876 (1400) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | REC | ||
30404 (1400) | Th | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5502 | Stephen Ellis | LEC | |
30405 (1400) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | REC | ||
30406 (1400) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23551 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23552 (1070) | F | 10:00am-10:50am | IS 406 | REC | ||
25384 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | REC | ||
23553 (1070) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 411 | REC | ||
23548 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23549 (1200) | F | 9:00am-9:50am | IS 305 | REC | ||
23550 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 404 | REC | ||
27161 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 305 | REC | ||
23545 (1215) | MW | 3:00pm-4:15pm | THAW 11 | TBD | LEC | |
23546 (1215) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
25385 (1215) | F | 11:00am-11:50am | IS 305 | REC | ||
23547 (1215) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 406 | REC | ||
30877 (1400) | MW | 1:00pm-2:15pm | WWPH 5401 | TBD | LEC | |
30878 (1400) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
30879 (1400) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16529 (1110) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
16530 (1110) | F | 9:00am-9:50am | IS 404 | REC | ||
16722 (1110) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 501 | REC | ||
25382 (1110) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 405 | REC | ||
20817 (1135) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL G8 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
25379 (1135) | F | 10:00am-10:50am | IS 305 | REC | ||
20819 (1135) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 404 | REC | ||
20818 (1135) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
23129 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | LAWRN 209 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23131 (1150) | F | 11:00am-11:50am | IS 501 | REC | ||
23130 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 116 | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19355 (1020) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5505 | Patricia Quirin | LEC | |
23143 (1090) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC | |
29773 (1300) | MW | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 6110 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11119 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
25526 (1060) | F | 9:00am-9:50am | IS 501 | REC | ||
19903 (1060) | F | 11:00am-11:50am | IS 403 | REC | ||
27148 (1065) | TuTh | 9:30am-10:45am | PUBHL A719 | Sherif Khattab | LEC | |
27149 (1065) | F | 10:00am-10:50am | IS 405 | REC | ||
27157 (1065) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 405 | REC | ||
20985 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | REC | ||
10945 (1150) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 104 | Sherif Khattab | LEC | |
10946 (1150) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
25383 (1150) | Th | 11:00am-11:50am | IS 305 | REC | ||
25527 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 405 | REC | ||
19394 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | Nicholas Farnan | LEC | |
25470 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5313 | REC | ||
30886 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 403 | REC | ||
19395 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10832 (1070) | MW | 11:00am-12:15pm | PUBHL A719 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
21231 (1200) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 403 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
23406 (1210) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 404 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1503 MATHEMATICAL FOUNDATIONS OF MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30880 (1200) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 209 | Marina Barsky | LEC | |
30881 (1200) | F | 10:00am-10:50am | IS 404 | REC | ||
30882 (1200) | F | 11:00am-11:50am | PUBHL A522 | REC | ||
30883 (1250) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 404 | Marina Barsky | LEC | |
30884 (1250) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30885 (1250) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 142 | REC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10123 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
19238 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22237 (1050) | MW | 6:00pm-7:15pm | WEB | Paulo Ferreira | LEC | |
22239 (1050) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | REC | ||
22238 (1050) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
16719 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | WEB | Paulo Ferreira | LEC | |
16720 (1100) | F | 10:00am-10:50am | IS 411 | REC | ||
16721 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | WWPH 5405 | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11050 (1070) | MW | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 6110 | Nadine v. F. u. Ludwigsdorff | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10699 (1040) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Jonathan Misurda | LEC | |
10965 (1040) | F | 11:00am-11:50am | IS 404 | REC | ||
10966 (1040) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 404 | REC | ||
19883 (1080) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Jonathan Misurda | LEC | |
19884 (1080) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 405 | REC | ||
19885 (1080) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
23072 (1095) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Jonathan Misurda | LEC | |
23074 (1095) | F | 12:00pm-12:50pm | CL 221 | REC | ||
23073 (1095) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 403 | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15105 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Brian Nixon | LEC | |
15108 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
15109 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22179 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
26774 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | REC | ||
26775 (1100) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | REC |
CS 1622 INTRODUCTION TO COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30887 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23134 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 305 | Wonsun Ahn | LEC | |
20634 (1270) | MW | 9:30am-10:45am | IS 405 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1635 INTERFACE DESIGN METHODOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27611 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Jacob Biehl | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15536 (1050) | F | 12:00pm-1:50pm | IS 403 | PRA |
CS 1651 ADVANCED SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30895 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 205 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21230 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27226 (1130) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
27422 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
25471 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
30201 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Xiaowei Jia | LEC | |
30202 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30203 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC |
CS 1660 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30157 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5129 | Dan Mahoney | LEC |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22906 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | IS 404 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28466 (1100) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 106 | Patrick Skeba | LEC | |
28443 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
28442 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | REC |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10404 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | INT | |
27150 (1015) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1901 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28510 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | INT |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22438 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez Emily Bennett | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10754 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | DIR | |
27151 (1015) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | DIR |
CS 1951 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28509 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20067 (1200) | F | 12:00pm-1:50pm | IS 403 | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10405 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
15371 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15372 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
15373 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
15374 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
15375 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
15376 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
15377 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
15378 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
15379 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
15380 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
15381 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
15382 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
15383 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
16477 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
23390 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
23391 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
23393 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10900 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Jacob Biehl | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19762 (1060) | F | 2:00pm-3:30pm | SENSQ 5317 | Jacob Biehl | CLQ |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15134 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
19239 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 2035 INTERFACE DESIGN METHODOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30897 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Jacob Biehl | LEC |
CS 2051 ADVANCED SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30896 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 205 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22316 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15106 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Brian Nixon | LEC | |
15107 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
15593 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23271 (1050) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
25472 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | REC | ||
30894 (1100) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6516 | Xiaowei Jia | LEC | |
27423 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30204 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Xiaowei Jia | LEC | |
30238 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
30239 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | REC |
CS 2060 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30898 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5129 | Dan Mahoney | LEC |
CS 2075 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29814 (1100) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 106 | Patrick Skeba | LEC | |
29815 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
29816 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | REC |
CS 2210 COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25474 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Youtao Zhang | LEC |
CS 2520 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25475 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Longfei Shangguan | LEC |
CS 2637 FOUNDATIONS OF HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27631 (1010) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Aakash Gautam | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15121 (1050) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | TBD | LEC |
CS 2731 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29255 (1210) | MW | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5313 | Michael Yoder | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25476 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
10655 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15384 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | INT | |
15385 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | INT | |
15386 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15387 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
15388 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
15389 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | INT | |
15390 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
15391 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15392 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | INT | |
15393 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | INT | |
15394 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
15395 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
15396 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
15397 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
15398 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | |
16483 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
23381 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
23384 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
23386 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | |
26058 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT |
CS 2905 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30457 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl Emily Bennett | IND |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25434 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
10752 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15399 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
15400 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
15401 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15402 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
15403 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
15404 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
15405 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
15406 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15407 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
15408 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
15409 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
15410 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
15411 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15412 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
15413 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
16478 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23370 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
23371 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
23372 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
26057 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25477 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
10406 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Aakash Gautam | IND | |
15414 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
15415 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
15416 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
15417 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
15418 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
15419 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
15420 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
15421 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15422 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | IND | |
15423 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | IND | |
15424 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
15425 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
15426 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15427 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
15428 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
16474 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
23367 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
23368 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
23369 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | |
26056 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25478 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
10407 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15429 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
15430 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
15431 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15432 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
15433 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
15434 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
15435 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
15436 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15437 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
15438 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
15439 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
15440 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
15441 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
15442 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
15443 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
16479 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23396 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
23397 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
23398 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
26060 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 3550 ADV TOPICS IN MANAGEMENT OF DATA
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30893 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Alexandros Labrinidis | LEC |
CS 3551 ADV TOPICS IN DISTBD INFOR SYS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30891 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6516 | Amy Babay | LEC |
CS 3750 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30892 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Xiaowei Jia | SEM |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25479 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
10753 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
15444 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
15445 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
15446 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
15447 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
15448 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
15449 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
15450 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
15451 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
15452 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
15453 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
15454 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
15455 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
15456 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
15457 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
15458 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
16480 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23399 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
23400 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
23401 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
26059 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |