Fall 2024 Schedule
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13439 (1060) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | TBD | LEC |
INFSCI 0013 COMPUTER METHODS IN HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31718 (1000) | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
INFSCI 0201 INTERMEDIATE PROGRAMMING WITH PYTHON
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29258 (1200) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | TBD | LEC | |
30627 (1200) | W | 11:00am-12:15pm | IS 406 | LAB |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25218 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 404 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25204 (1000) | Th | 3:00pm-5:30pm | SENSQ 5313 | Na Du | LEC | |
29928 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | TBD | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25217 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 305 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25214 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 0702 INTRODUCTION TO COMPUTATIONAL SOCIAL SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29041 (1075) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 501 | TBD | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22900 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Joanna Sutton | LEC |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22433 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Ahmed Ibrahim | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25199 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Leona Mitchell | LEC | |
25200 (1001) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25220 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Josh Sager | LEC |
INFSCI 1430 USER EXPERIENCE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25201 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1440 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30870 (1200) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 406 | TBD | LEC |
INFSCI 1450 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25216 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 411 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25202 (1000) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | TBD | LEC |
INFSCI 1530 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27169 (1000) | Tu | 12:00pm-2:30pm | SENSQ 5313 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25219 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1699 SPECIAL TOPICS: NETWORKS AND SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29929 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Sandra Brandon | LEC | |||
Description | ENTRPRSE ARCH CLOUD SLTNS |
INFSCI 1700 DATA-DRIVEN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25203 (1000) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1710 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28021 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26712 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | INT |
INFSCI 1730 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26120 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
26003 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND | |
26018 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
26019 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
26020 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
26021 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26105 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND | |
28093 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25198 (1000) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 406 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29259 (1210) | W | 12:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24049 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Morgan Frank | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20690 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13452 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | James Joshi | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27170 (1000) | Tu | 12:00pm-2:30pm | SENSQ 5313 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2165 ADVANCED TOPICS IN DATA MINING: SOCIAL & HETEROGENEOUS GRAPH MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29772 (1200) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 406 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2170 CRYPTOGRAPHY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30869 (1200) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 501 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22312 (1015) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 522 | Bill Price | LEC | |
22310 (1020) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 522 | Bill Price | LEC | |
22311 (1150) | MW | 8:00am-9:15am | IS 501 | Bill Price Ece Ulus | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22417 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Charles Lewis | LEC | |
27171 (1215) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | Na Du | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29260 (1210) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 405 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22842 (1010) | Th | 11:00am-1:50pm | IS 405 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29261 (1220) | W | 9:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2470 INTERACTIVE SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29262 (1210) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13453 (1020) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27173 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Alawya Alawami | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30871 (1200) | W | 11:00am-1:50pm | IS 405 | Pengfei Zhou | LEC | |
20691 (1250) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23120 (1050) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | TBD | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13438 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19323 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | IND | |
19324 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
19325 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19326 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19327 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
19328 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19329 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
28026 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
20438 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27174 (1015) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Charles Lewis | LEC | |||
Description | HumanRobot Interaction |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19330 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
28243 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
19331 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
19332 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
19333 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
19334 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
19335 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
19336 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
19337 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
19338 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19339 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
19340 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
19341 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
19342 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
21155 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
30564 (1500) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | IND |
INFSCI 2955 SPECIAL TOPICS: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28244 (1000) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Brandon Hedges | LEC | |||
Description | Immersive Media Applications |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15489 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
15490 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
15491 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
15492 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
15493 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
15494 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
15495 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
15496 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15497 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
18842 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
18843 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
18844 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
21079 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
22827 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | IND | |
28511 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | IND | |
30490 (1310) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pengfei Zhou | IND | |
30508 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Angela Stewart | IND | |
30565 (1500) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | IND | |
30566 (1510) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13454 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22432 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13481 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
13482 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
13483 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | DIR | |
13484 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
13485 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
13486 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
19343 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
19344 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
19345 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
19346 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR | |
30556 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19158 (1140) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 522 | Balaji Palanisamy | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20542 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 522 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26065 (1210) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | James Joshi | SEM |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13497 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
13498 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
13499 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
13500 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
13501 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
13502 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
13503 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
13504 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
13505 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
13506 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
13507 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
13508 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
13509 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
13510 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
16489 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
16616 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
18976 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
30509 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30510 (1401) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30511 (1402) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30512 (1403) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
30516 (1405) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | THE | |
30517 (1410) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | THE | |
30518 (1415) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Angela Stewart | THE | |
30519 (1420) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pengfei Zhou | THE | |
30520 (1425) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kaushik Seshadreesan | THE |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14767 (1070) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2120 NETWORK PERFORMANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16156 (1060) | M | 11:00am-1:50pm | IS 406 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19455 (1060) | W | 9:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Amy Babay | LEC | |
27172 (1070) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | Kaushik Seshadreesan | LEC |
TELCOM 2321 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26136 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Longfei Shangguan | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13450 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | James Joshi | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21398 (1280) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 828 | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13433 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
13475 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13446 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14149 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
24770 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13445 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14150 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13444 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14151 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13443 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14152 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13477 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14153 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13478 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
13479 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
13480 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14154 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13451 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
13476 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
21158 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13434 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13435 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
13455 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
13456 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
13457 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
13458 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
14155 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22431 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro Emily Bennett | IND |