Fall 2021 Schedule
CMPINF 0001 SCI FIRST-YEAR SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30323 (1000) | M | 11:00am-11:50am | IS 411 | Danielle Bonatesta | SEM | |||
31871 (1001) | M | 2:00pm-2:50pm | CRAWF 241 | Rachel Parkes | LEC | |||
31872 (1002) | Tu | 1:00pm-1:50pm | LAWRN 231 | Jen Gentzel | LEC | |||
31873 (1003) | W | 11:00am-11:50am | CL 321 | Danielle Bonatesta | LEC | |||
31874 (1004) | W | 1:00pm-1:50pm | CL 330 | Rachel Parkes | LEC | |||
31875 (1005) | W | 2:00pm-2:50pm | CL 151 | Jen Gentzel | LEC | |||
31876 (1006) | Th | 1:00pm-1:50pm | CL 236 | Kristine Pugliese | LEC | |||
31877 (1007) | F | 11:00am-11:50am | CL 321 | TBD | LEC | |||
31878 (1008) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 226 | TBD | LEC | |||
31879 (1009) | 12:00am-12:00am | WEB | Rachel Parkes | LEC | ||||
Description | Asynchronous section -- TRANSFER STUDENTS ONLY | |||||||
31870 (1010) | M | 1:00pm-1:50pm | CL 330 | Kristine Pugliese | LEC |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27403 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | CL 232 | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
31880 (1010) | M | 11:00am-12:50pm | BENDM G36 | TBD | LAB | |
30317 (1010) | M | 1:00pm-2:50pm | BENDM G36 | TBD | LAB | |
27405 (1010) | W | 11:00am-12:50pm | IS 501 | TBD | LAB | |
27404 (1010) | W | 1:00pm-2:50pm | BENDM G37 | TBD | LAB |
CMPINF 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30818 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 403 | Jordan Barria Pineda | LEC | |
30837 (1000) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | Eshwar Pitchiah | LAB | |
30838 (1000) | Tu | 5:00pm-6:50pm | IS 305 | TBD | LAB | |
30822 (1060) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Michael Devine | LEC | |
30847 (1060) | Tu | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Eshwar Pitchiah | LAB | |
30846 (1060) | Tu | 3:00pm-4:50pm | IS 406 | Hailey Trampel | LAB | |
30820 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | CL 144 | Michael Devine | LEC | |
30821 (1100) | W | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Brian Sostek | LAB | |
30857 (1100) | W | 7:00pm-8:50pm | IS 411 | Birizibe Gnassingbe | LAB | |
30840 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | WWPH 5401 | Timothy Hoffman | LEC | |
30841 (1200) | W | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | Lingfeng Fan | LAB | |
30858 (1200) | W | 5:00pm-6:50pm | IS 411 | TBD | LAB | |
30848 (1300) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5502 | Paulo Ferreira | LEC | |
30853 (1300) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Alex Wang | LAB | |
30855 (1300) | Tu | 7:00pm-8:50pm | IS 411 | Aimon Flaherty | LAB | |
30859 (1400) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LEC | |
30860 (1400) | W | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Thomas Brusilovsky | LAB | |
30861 (1400) | W | 3:00pm-4:50pm | IS 501 | Thomas Downes | LAB |
CMPINF 1205 COMPARATIVE DIGITAL PRIVACIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30329 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 404 | Song Shi | LEC |
CMPINF 2100 DATA-CENTRIC COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30330 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 316 | Joseph Yurko | LEC | |
33161 (1001) | Th | 6:00pm-8:50pm | WEB | Joseph Yurko | LEC | |
33076 (1010) | 12:00am-12:00am | WEB | Joseph Yurko | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11310 (1050) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 305 | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
18730 (1050) | Th | 9:00am-9:50am | WWPH 5200 | Archana Ramkumar | REC | |
10668 (1050) | Th | 11:00am-11:50am | IS 501 | Jenny Jin | REC | |
30824 (1061) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Michael Devine | LEC | |
31067 (1061) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | Sean Steinle | REC | |
31068 (1061) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Zachary Hoffman | REC | |
10667 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 405 | Donald Bonidie | LEC | |
11400 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Tianyi Zheng | REC | |
17846 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Zachary Hoffman | REC | |
16775 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 106 | Michael Devine | LEC | |
18731 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | Alexa Spaventa | REC | |
10950 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | Aaryan Gaikwad | REC | |
23518 (1250) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Paulo Ferreira | LEC | |
23519 (1250) | Th | 10:00am-10:50am | VICTO 122 | Lindsey Rojtas | REC | |
23520 (1250) | Th | 12:00pm-12:50pm | IS 501 | Michael Bartlett | REC | |
24267 (1300) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 404 | Jeff Cooper | LEC | |
24270 (1300) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | Saadiq Jones | REC | |
24273 (1300) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | Rohan Bruce | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27479 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6110 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
27481 (1010) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 501 | Shane Riley | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31149 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6110 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
31191 (1000) | F | 9:00am-10:50am | IS 305 | Ashlyn Geevarghese | LAB | |
31194 (1002) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 403 | Olena Sherbinin | LEC | |
31195 (1002) | F | 3:00pm-4:50pm | IS 411 | Ronak Khamar | LAB | |
30941 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
27487 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 501 | Aman Virmani | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31196 (1000) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
31198 (1000) | F | 11:00am-12:50pm | IS 405 | Jennifer Zheng | LAB | |
30943 (1010) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 403 | Olena Sherbinin | LEC | |
27490 (1010) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 405 | Mikey Morrissey | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11250 (1060) | MW | 9:30am-10:45am | PUBHL A719 | Olena Sherbinin | LEC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18181 (1090) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Donald Bonidie | LEC | |
18182 (1090) | Th | 2:00pm-2:50pm | IS 501 | Mateen Kasim | REC | |
23370 (1090) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Joshua Friedman | REC | |
31069 (1090) | Th | 5:00pm-5:50pm | IS 501 | Evan Kozierok | REC | |
26005 (1230) | TuTh | 11:00am-12:15pm | CHVRN 154 | William Garrison | LEC | |
16363 (1230) | Th | 4:00pm-4:50pm | IS 406 | Dylan Feehan | REC | |
26007 (1230) | Th | 6:00pm-6:50pm | IS 305 | Tianyi Zheng | REC | |
11092 (1230) | F | 9:00am-9:50am | IS 501 | Mateen Kasim | REC | |
30914 (1230) | F | 10:00am-10:50am | IS 501 | Hala Nubani | REC | |
26006 (1230) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | Dastan Abdulla | REC | |
26620 (1245) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
31070 (1245) | F | 11:00am-11:50am | IS 404 | Emily Miller | REC | |
26622 (1245) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 404 | Dylan Feehan | REC | |
31997 (1245) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 406 | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21167 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | John Ramirez | LEC | |
21551 (1100) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Saadiq Jones | REC | |
31072 (1100) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Connor Sweeney | REC | |
21168 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | Caleb Tsai | REC | |
10135 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | John Ramirez | LEC | |
30873 (1200) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | Liam Woodward | REC | |
24277 (1200) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Syed Rizvi | REC | |
10753 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Alejandro Ciuba | REC | |
25753 (1240) | MW | 4:30pm-5:45pm | FKART 125 | Timothy Hoffman | LEC | |
25754 (1240) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
30872 (1240) | Th | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Nicole Huang | REC | |
25755 (1240) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Thomas Brusilovsky | REC | |
24276 (1240) | Th | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | Colin Pietropaolo | REC | |
11402 (1240) | Th | 6:00pm-6:50pm | IS 403 | Nicholas Vastano | REC | |
30874 (1240) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Anastasiia Rudenko | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27916 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
27918 (1070) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Jarrett Billingsley | REC | |
27917 (1070) | W | 12:00pm-12:50pm | IS 411 | Jarrett Billingsley | REC | |
30870 (1070) | W | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Jarrett Billingsley | REC | |
27913 (1120) | MW | 9:30am-10:45am | IS 404 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
27914 (1120) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Camryn Simons | REC | |
27915 (1120) | M | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | David Ladeji | REC | |
27910 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | FKART 204 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
27911 (1200) | W | 11:00am-11:50am | IS 305 | Alexander Chlpka | REC | |
27912 (1200) | W | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Christopher Hinson | REC | |
27907 (1215) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
27908 (1215) | M | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Benjamin Young | REC | |
30871 (1215) | M | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Simon Schueller | REC | |
27909 (1215) | M | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Michael Neumann | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18313 (1110) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Vinicius Petrucci | LEC | |
18314 (1110) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC | |
18548 (1110) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC | |
30867 (1110) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC | |
23775 (1135) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5502 | Vinicius Petrucci | LEC | |
30863 (1135) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Nannan Wen | REC | |
23778 (1135) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Nannan Wen | REC | |
23776 (1135) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Nannan Wen | REC | |
27068 (1150) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 405 | Vinicius Petrucci | LEC | |
27070 (1150) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC | |
27069 (1150) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Christopher Hinson | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21727 (1020) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 305 | Patricia Quirin | LEC | |
27089 (1090) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11311 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
31243 (1060) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | Brian Nixon | REC | |
22457 (1060) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Brian Nixon | REC | |
11108 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | WWPH 1500 | Sherif Khattab | LEC | |
11109 (1150) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Nannan Wen | REC | |
30869 (1150) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Gordon Lu | REC | |
31246 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | Vivek Rajkumar | REC | |
24005 (1150) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5502 | Lauren Bruckstein | REC | |
21790 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
31074 (1200) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
21792 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
27464 (1500) | MW | 11:00am-12:15pm | WWPH 5201 | Sherif Khattab | LEC | |
31244 (1500) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Sabit Hassan | REC | |
31245 (1500) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | Sabit Hassan | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10970 (1070) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
24352 (1200) | MW | 1:00pm-2:15pm | FKART 204 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
27462 (1210) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | Arjun Chandrasekhar | LEC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10136 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
21552 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25766 (1050) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
25768 (1050) | F | 9:00am-9:50am | IS 411 | Nasrin Kalanat | REC | |
25767 (1050) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Nasrin Kalanat | REC | |
18541 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5502 | Timothy James | LEC | |
18545 (1100) | F | 10:00am-10:50am | IS 405 | Zhengming Wang | REC | |
18546 (1100) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 406 | Zhengming Wang | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11226 (1070) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Shi-Kuo Chang | LEC | |
25678 (1080) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10809 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
11130 (1040) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | Longhao Li | REC | |
11131 (1040) | Tu | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Longhao Li | REC | |
22425 (1080) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Sherif Khattab | LEC | |
22427 (1080) | W | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | Bingyao Li | REC | |
22429 (1080) | W | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Bingyao Li | REC | |
26983 (1095) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Stephen Lee | LEC | |
26986 (1095) | Tu | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Gerasimos Palaiopanos | REC | |
26985 (1095) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Gerasimos Palaiopanos | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16572 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Panos Chrysanthis | LEC | |
16575 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC | |
16576 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25687 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
33172 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | REC | ||
33173 (1100) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | REC |
CS 1621 STRUCTURE PROGRAMMING LANGUAGES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24346 (1270) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27073 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 6110 | Wonsun Ahn | LEC | |
23521 (1270) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1637 INTRODUCTION TO HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31082 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Erin Walker | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17096 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1645 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23374 (1020) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24347 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | Adam Lee | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24348 (1130) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
31083 (1130) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | Xiaoting Li | REC | |
24351 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | Gordon Lu | REC | |
24350 (1130) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5313 | Xiaoting Li | REC |
CS 1660 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31085 (1000) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5129 | Mohamed Farag | LEC |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26767 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1671 HUMAN LANGUAGE TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31086 (1000) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | Diane Litman | LEC |
CS 1674 INTRODUCTION TO COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26766 (1035) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Seong Hwang | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31087 (1000) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 6110 | Joseph Yurko | LEC |
CS 1678 INTRODUCTION TO DEEP LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31088 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Adriana Kovashka | LEC |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10452 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | WWPH 1500 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21582 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26016 (1050) | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10876 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | WWPH 1500 | Wonsun Ahn | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22764 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 404 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10453 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
16906 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
16907 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
16908 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
16909 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
16910 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
16911 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
16912 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
16913 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
16914 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
16915 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
16916 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
16917 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
16918 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
16919 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
16920 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
18230 (1200) | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | ||
27443 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27444 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27446 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11054 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Adriana Kovashka | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22273 (1060) | F | 2:00pm-3:30pm | SENSQ 5502 | Panos Chrysanthis | CLQ |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16614 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
21553 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 2045 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23375 (1020) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25862 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | Adam Lee | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16573 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Panos Chrysanthis | LEC | |
16574 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
17153 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27254 (1050) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
31084 (1050) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
27255 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 2210 COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31089 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Youtao Zhang | LEC |
CS 2520 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31091 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Amy Babay | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16594 (1050) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2731 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31861 (1010) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5313 | Malihe (She/Her) Alikhani | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31092 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | INT | |
10754 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | INT | |
16921 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | INT | |
16922 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | INT | |
16923 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
16924 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
16925 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
16926 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | INT | |
16927 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
16928 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
16929 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | INT | |
16930 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | INT | |
16931 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
16932 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
16933 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
16934 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
16935 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | |
18238 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
27434 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
27437 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
27439 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | |
32336 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30983 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
10874 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
16936 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
16937 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
16938 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
16939 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
16940 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
16941 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
16942 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
16943 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
16944 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR | |
16945 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
16946 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
16947 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
16948 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
16949 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
16950 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
18231 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
27423 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
27424 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
27425 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
32335 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31093 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
10454 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
16951 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
16952 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
16953 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
16954 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
16955 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
16956 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
16957 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
16958 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
16959 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | IND | |
16960 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | IND | |
16961 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
16962 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
16963 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
16964 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
16965 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
18224 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
27420 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
27421 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
27422 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | |
32334 (1240) | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31094 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
10455 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | THE | |
16966 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
16967 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
16968 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
16969 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
16970 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
16971 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
16972 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
16973 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
16974 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | |
16975 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
16976 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
16977 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
16978 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
16979 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
16980 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
18232 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
27449 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
27450 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
27451 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
32338 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31096 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
10875 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
16981 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
16982 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
16983 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
16984 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
16985 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
16986 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
16987 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
16988 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
16989 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR | |
16990 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
16991 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
16992 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
16993 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
16994 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
16995 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
18233 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
27452 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
27453 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
27454 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
32337 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
817032337 (1240) | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14411 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14407 (1060) | W | 6:00pm-8:30pm | LANGY A224 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30612 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 404 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30575 (1000) | Th | 3:00pm-5:30pm | IS 316 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30610 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 404 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0530 DECISION-MAKING IN SPORTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30565 (1000) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30606 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Martin Weiss | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26755 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Joanna Sutton | LEC |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26010 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30567 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 316 | Leona Mitchell | LEC | |
30568 (1001) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30614 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Mandy Kendall | LEC |
INFSCI 1430 USER EXPERIENCE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30570 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1440 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30569 (1000) | W | 9:00am-11:30am | IS 405 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 1450 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30609 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30571 (1000) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1550 SPATIAL INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
5900 | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Hassan Karimi | LEC | |
31851 (1000) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 1570 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30611 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 411 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30613 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Ahmed Ibrahim | LEC | |||
Description | Students will participate in a competition at a cost of $35/student. Students will need a computer with at least 50GB of free disk space and 8 GB of RAM (minimum). |
INFSCI 1630 COMMUNICATION NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32333 (1210) | Tu | 3:00pm-5:30pm | TBA | Kaushik Seshadreesan | LEC |
INFSCI 1690 CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30603 (1001) | M | 3:00pm-5:30pm | IS 406 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 1700 DATA-DRIVEN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30572 (1000) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 406 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33077 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | INT |
INFSCI 1730 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32424 (1005) | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | ||
32225 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND | ||
32262 (1020) | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | ||
32263 (1030) | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | ||
32264 (1040) | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | ||
32265 (1050) | 12:00am-12:00am | TBA | Robert Perkoski | IND | ||
32407 (1060) | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30566 (1000) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 411 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25991 (1060) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29008 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Morgan Frank | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23615 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14427 (1070) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Tyler Brooks | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23384 (1050) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 305 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25856 (1015) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 405 | Ece Ulus | LEC | |
25854 (1020) | MW | 9:30am-10:45am | IS 501 | Bill Price | LEC | |
25857 (1035) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 501 | Ece Ulus | LEC | |
25855 (1150) | MW | 8:00am-9:15am | IS 501 | Bill Price | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25990 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23616 (1210) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30601 (1000) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | Lingfei Wu | LEC | |
26623 (1010) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14429 (1020) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23617 (1250) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27049 (1050) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14406 (1070) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21687 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
21688 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
21689 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21690 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21691 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
21693 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21694 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
23251 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21695 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
21696 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
21697 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
21698 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
21699 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
21700 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
21701 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
21702 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
21703 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21704 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
21705 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
21706 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
21707 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
24228 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17035 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
17036 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
17037 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
17038 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
17039 (1090) | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | ||
17040 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
17041 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
17042 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
17043 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
21058 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
21059 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21060 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
24130 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
26604 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14430 (1020) | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26009 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14465 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
14466 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
14467 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
14468 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
14469 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
14470 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
21708 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
21709 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
21710 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
21711 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21402 (1140) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 502 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23385 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 411 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32343 (1210) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Na Du | SEM |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14481 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
14482 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
14483 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
14484 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14485 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
14486 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14487 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
14488 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14489 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
14490 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
14491 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
14492 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14493 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
14494 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
18245 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
18407 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
21215 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10342 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
22329 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
22330 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
22331 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22332 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
22333 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
22334 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
22335 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
22336 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
22337 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
22338 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
22339 (1120) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||
22340 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
22341 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
22342 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
22343 (1160) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||
22344 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
22345 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
22346 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22347 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2020 TOPICS IN INTELLIGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11245 (1070) | F | 12:30pm-1:30pm | SENSQ 5317 | Vanathi Gopalakrishnan | LEC |
ISSP 2130 INFORMATION STORAGE & RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28684 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
ISSP 2160 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16595 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2221 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28685 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Peter Brusilovsky | LEC |
ISSP 2230 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33357 (1210) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5313 | Malihe (She/Her) Alikhani | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10764 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
22404 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
22405 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
22406 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22407 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | INT | |
22408 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
22409 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
22410 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
22411 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
22412 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | INT | |
22413 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
22414 (1120) | 12:00am-12:00am | TBA | INT | |||
22415 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
22416 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
22417 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
22418 (1160) | 12:00am-12:00am | TBA | INT | |||
22421 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22419 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
22420 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | INT | |
22422 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10343 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10686 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
22383 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
22384 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22385 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
22386 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
22387 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
22388 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
22389 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
22390 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | DIR | |
22391 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
22392 (1120) | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | |||
22393 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
22394 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
22395 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
22396 (1160) | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | |||
22397 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
22398 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | DIR | |
22399 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22400 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10344 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
22349 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
22350 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
22351 (1025) | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | ||
22352 (1030) | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | IND | ||
22353 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
22354 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
22355 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
22356 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
22357 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND | |
22358 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Maria Chikina | IND | |
22359 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
22360 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
22361 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
22362 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22363 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
22364 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
22365 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
22366 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
22367 (1110) | 12:00am-12:00am | TBA | Panagiotis Benos | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10345 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
22368 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
22369 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
22370 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22371 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
22372 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
22373 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
22374 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
22375 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
22376 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
22377 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
22378 (1065) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||
22379 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
22380 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
22381 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
22382 (1090) | 12:00am-12:00am | TBA | THE | |||
22401 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
22402 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
22403 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE |
LIS 2020 LIFECYCLES OF DATA AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27393 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |
27394 (1020) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 406 | Song Shi | LEC |
LIS 2021 IDENTIFYING INFORMATION NEEDS OF KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30218 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC | |
27392 (1010) | Th | 9:00am-11:50am | IS 406 | Matthew Burton | LEC |
LIS 2184 INTELLECTUAL PROPERTY AND "OPEN" MOVEMENTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30219 (1000) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC | |
30220 (1002) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2188 OPEN GOVERNMENT DATA AND INFORMATION: CONCEPTS, STANDARDS, AND IMPACT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32254 | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |
32255 | M | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2220 ARCHIVES AND RECORDS MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27384 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC | |
27383 (1020) | Tu | 9:00am-11:50am | CL 121 | Chelsea Gunn | LEC |
LIS 2322 RESOURCES AND SERVICES FOR CHILDREN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26504 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC | |
27391 (1020) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2332 RESOURCES AND SERVICES FOR ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27389 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
27397 (1020) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2585 HEALTH CONSUMER RESOURCES AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32129 | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kuo-Ting Huang | LEC | |
32130 | Th | 6:00pm-8:50pm | TBA | Kuo-Ting Huang | LEC |
LIS 2771 ACADEMIC LIBRARIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21751 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
27396 (1060) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2774 SCHOOL LIBRARY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27388 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC | |
27387 (1020) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2850 INFORMATION PROFESSIONALS ROLE IN TEACHING AND LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27385 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
27395 (1020) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30221 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
30222 (1001) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
14403 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14471 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
14472 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
14473 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14474 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14475 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
24317 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30223 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
14404 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14476 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14477 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14478 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
14479 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14480 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
24318 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26619 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14423 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | PRA |
LIS 2970 SPECIAL TOPICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30224 (1000) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC | |||
Description | "LIB RES & SERV MED, LEG & BUS" | |||||||
30359 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC | |||
Description | "LIB RES & SERV TO MED,LEG,BUS" |
LIS 3000 INTRODUCTION TO DOCTORAL STUDIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31799 | Tu | 9:00am-11:50am | IS 828 | Matthew Burton | SEM |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14413 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
14437 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14438 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14439 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14440 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
21683 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
24319 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
33163 (1115) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14412 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14441 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14442 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14443 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14444 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
21684 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
24320 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14419 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
14445 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
14446 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
14447 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | PRA | |
14448 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
21749 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14418 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
14449 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
14450 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
14451 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14452 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
21686 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
21750 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE |
TELCOM 2010 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4025 | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 831 | LEC | ||||
Description | A cross-listed course with INFSCI 1660 (32324) Enrollment limit: 6 |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16151 (1070) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 406 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2120 NETWORK PERFORMANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17806 (1060) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 501 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21863 (1060) | TuTh | 11:00am-12:30pm | IS 305 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
TELCOM 2321 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32462 | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Amy Babay | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14424 (1070) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Tyler Brooks | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24599 (1280) | W | 3:00pm-5:50pm | IS 406 | Ahmed Ibrahim | LEC | |||
Description | Students will participate in a competition at a cost of $35/student. Students will need a computer with at least 50GB of free disk space and 8 GB of RAM (minimum). |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14400 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
14453 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14417 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15258 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
29837 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14416 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15259 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14415 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
15260 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14414 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
15261 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14455 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15262 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14456 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14457 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14458 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
15263 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14426 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14454 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
24231 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2931 SPECIAL TOPICS IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31932 | MW | 8:00am-9:15am | WEB | Martin Weiss | LEC | |||
Description | WEB ONLY. Will be synchronous, but NO face-to-face. Class name: Technology infrastructures: Smart City technologies and their governance Description: Smart cities have emerged as a technologically oriented approach to facilitate urban living. The term “smart city” has come to incorporate many different goals, concepts, technologies and ideas. In this course, we begin by studying some conceptual foundations, including the economic and social aspects of infrastructure, contemporary ideas about governmental efficiency, and the notion of 4th industrial revolution technologies. We then systematically apply these theories to successful and unsuccessful examples of smart city deployment. To cultivate students’ analysis ability, the case studies are conducted using major qualitative research methodologies that forms the basis of social science research. After taking the theories belonging to the qualitative methodology, students can understand the differences between quantitative research through the process of repeating individual or small group practice, and accurately understand the merits and limitation of qualitative research methodology and apply them. This course offers a unique opportunity. It will be in online-only format since it is team taught by Prof. Junseok Hwang of Seoul National University (Korea) and Prof. Martin Weiss (SCI) as a synchronous course. Students in the course will work on project teams across these two institutions and will have the benefit of multiple perspectives on this complex topic. |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14401 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14402 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14433 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14434 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
14435 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14436 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
15264 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26008 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | IND |