Fall 2022 Schedule
CMPINF 0001 SCI FIRST-YEAR SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27188 (1000) | M | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Rachel Parkes | SEM | |
28450 (1001) | M | 2:00pm-2:50pm | IS 406 | Emily Park | SEM | |
28451 (1002) | Tu | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5313 | Jen Gentzel | SEM | |
28452 (1003) | W | 11:00am-11:50am | IS 501 | Emily Park | SEM | |
28454 (1005) | W | 2:00pm-2:50pm | IS 406 | Jen Gentzel | SEM | |
28455 (1006) | Th | 1:00pm-1:50pm | IS 305 | Kristine Pugliese | SEM | |
28456 (1007) | Tu | 11:00am-11:50am | IS 501 | Anna Hermann | SEM | |
28457 (1008) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 405 | Anna Hermann | SEM | |
28449 (1010) | M | 1:00pm-1:50pm | IS 406 | Kristine Pugliese | SEM | |
37912 (29999) | 8:00am-8:50am | TBA | LEC |
CMPINF 0002 SCI TRANSFER STUDENT SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31987 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rachel Parkes | SEM |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25064 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | CL 232 | Adam Lee | LEC | |
28459 (1010) | M | 11:00am-12:50pm | IS 403 | TBD | LAB | |
27183 (1010) | M | 1:00pm-2:50pm | IS 305 | TBD | LAB | |
25066 (1010) | W | 11:00am-12:50pm | FKART 204 | TBD | LAB | |
25065 (1010) | W | 1:00pm-2:50pm | IS 305 | TBD | LAB |
CMPINF 0040 Sab Prp: Communication
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27343 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0041 Sab Prp: Diversity
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27344 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0042 Sab Prp: Ethical/pol
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27345 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0044 Sab Prp: Global & Cr. Cult
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27347 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0045 Sab Prp: Humanistic
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27348 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0046 Sab Prp: Math
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27349 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0049 Sab Prp: Science Nonseq.
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27352 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0050 Sab Prp: Science Seq
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27353 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0052 Sab Prp: Soc/behav
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27355 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0053 Sab Prp: Stats
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27356 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0054 Sab Prp: Tech/bus/res Writ
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27357 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0080 Intl Cybersecurity And Privacy
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27373 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | TBD | LEC |
CMPINF 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27607 (1000) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5317 | Dmitriy Babichenko | LEC | |
27622 (1000) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27623 (1000) | Tu | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27611 (1060) | MW | 1:00pm-2:15pm | LAWRN 207 | Michael Devine | LEC | |
27631 (1060) | Tu | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27630 (1060) | Tu | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27609 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | LAWRN 105 | Timothy Hoffman | LEC | |
27610 (1100) | W | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Timothy Hoffman | LAB | |
27641 (1100) | W | 6:00pm-7:50pm | SENSQ 5313 | Timothy Hoffman | LAB | |
27625 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 405 | John Ramirez | LEC | |
27626 (1200) | W | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27642 (1200) | W | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27632 (1300) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Michael Devine | LEC | |
27637 (1300) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27639 (1300) | Tu | 2:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | LAB | |
27643 (1400) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 405 | John Ramirez | LEC | |
27644 (1400) | W | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27645 (1400) | W | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB |
CMPINF 1205 COMPARATIVE DIGITAL PRIVACIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27190 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5317 | Song Shi | LEC |
CMPINF 2100 DATA-CENTRIC COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27191 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 305 | Joseph Yurko | LEC | |
29662 (1001) | Th | 6:00pm-8:50pm | WEB | Joseph Yurko | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27613 (1061) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Michael Devine | LEC | |
27815 (1061) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
27816 (1061) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
10613 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Donald Bonidie | LEC | |
32596 (1100) | F | 9:00am-9:50am | IS 406 | TBD | REC | |
11267 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
16762 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
15775 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | Michael Devine | LEC | |
17528 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
32595 (1200) | F | 11:00am-11:50am | IS 404 | TBD | REC | |
10853 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
21908 (1250) | MW | 4:30pm-5:45pm | CRAWF 169 | Brandon Hedges | LEC | |
21909 (1250) | F | 10:00am-10:50am | IS 405 | TBD | REC | |
21910 (1250) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 405 | TBD | REC | |
32573 (1250) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
22555 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5502 | Stephen Ellis | LEC | |
32609 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 235 | TBD | REC | |
22558 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
22560 (1300) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25124 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6110 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
25125 (1010) | Th | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27873 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6110 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
27908 (1000) | Th | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27911 (1002) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 305 | Olena Sherbinin | LEC | |
27912 (1002) | Th | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
27711 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Peter DeNardis | LEC | |
25126 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 501 | TBD | LAB | |
30247 (1015) | MW | 9:30am-10:45am | IS 404 | Olena Sherbinin | LEC | |
30258 (1015) | Th | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
30294 (1035) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 104 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
30253 (1035) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 501 | TBD | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27913 (1000) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Peter DeNardis | LEC | |
27915 (1000) | F | 9:00am-10:50am | IS 501 | TBD | LAB | |
30245 (1005) | MW | 9:30am-10:45am | IS 404 | Olena Sherbinin | LEC | |
30259 (1005) | Th | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
30284 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 104 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
30286 (1010) | F | 3:00pm-4:50pm | IS 406 | TBD | LAB | |
27713 (1300) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 305 | Olena Sherbinin | LEC | |
25127 (1300) | Th | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11129 (1060) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17063 (1090) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Donald Bonidie | LEC | |
27817 (1090) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
21797 (1090) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
17064 (1090) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | TBD | REC | |
23985 (1230) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
10978 (1230) | F | 9:00am-9:50am | IS 405 | TBD | REC | |
27687 (1230) | F | 11:00am-11:50am | IS 305 | TBD | REC | |
23986 (1230) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 305 | TBD | REC | |
24472 (1245) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
27818 (1245) | F | 10:00am-10:50am | IS 305 | TBD | REC | |
24473 (1245) | F | 12:00pm-12:50pm | LAWRN 232 | TBD | REC | |
28568 (1245) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 403 | TBD | REC | |
30260 (1250) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
30262 (1250) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
30261 (1250) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
30263 (1250) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | TBD | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19943 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
20263 (1100) | F | 9:00am-9:50am | CL 204 | Timothy Hoffman | REC | |
19944 (1100) | F | 12:00pm-12:50pm | LAWRN 233 | Timothy Hoffman | REC | |
27820 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 404 | Timothy Hoffman | REC | |
10128 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Sherif Khattab | LEC | |
27657 (1200) | F | 10:00am-10:50am | IS 403 | TBD | REC | |
10681 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 403 | TBD | REC | |
22563 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 405 | TBD | REC | |
23766 (1240) | MW | 4:30pm-5:45pm | CL G24 | Timothy Hoffman | LEC | |
11268 (1240) | Th | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | Timothy Hoffman | REC | |
27658 (1240) | Th | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | Timothy Hoffman | REC | |
22562 (1240) | Th | 5:00pm-5:50pm | IS 406 | Timothy Hoffman | REC | |
27656 (1240) | Th | 6:00pm-6:50pm | IS 406 | Timothy Hoffman | REC | |
23768 (1240) | F | 11:00am-11:50am | CL 204 | Timothy Hoffman | REC | |
23767 (1240) | F | 2:00pm-2:50pm | WWPH 5405 | Timothy Hoffman | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25352 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | THAW 102 | Jarrett Billingsley | LEC | |
25353 (1070) | F | 10:00am-10:50am | CL 213 | TBD | REC | |
27654 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
25354 (1070) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 404 | TBD | REC | |
25346 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | FKART 202 | Jarrett Billingsley | LEC | |
25347 (1200) | F | 9:00am-9:50am | IS 305 | TBD | REC | |
25348 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 305 | Xueteng Qian | REC | |
30293 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | Xueteng Qian | REC | |
25343 (1215) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
25344 (1215) | Th | 2:00pm-2:50pm | IS 305 | TBD | REC | |
27655 (1215) | F | 11:00am-11:50am | IS 403 | TBD | REC | |
25345 (1215) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17168 (1110) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
17169 (1110) | F | 9:00am-9:50am | IS 404 | Marcelo A. R. d'Almeida | REC | |
17384 (1110) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 403 | Marcelo A. R. d'Almeida | REC | |
27651 (1110) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 405 | TBD | REC | |
22120 (1135) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL 232 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
27647 (1135) | F | 10:00am-10:50am | IS 406 | Arushi Rai | REC | |
22122 (1135) | F | 1:00pm-1:50pm | WWPH 5108 | TBD | REC | |
22121 (1135) | F | 4:00pm-4:50pm | BENDM G28 | TBD | REC | |
24810 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 404 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
24812 (1150) | F | 11:00am-11:50am | IS 405 | Arushi Rai | REC | |
24811 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 305 | TBD | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20394 (1020) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 305 | Patricia Quirin | LEC | |
24824 (1090) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11182 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
27940 (1060) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5313 | Kevin Hostler | REC | |
21006 (1060) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | Kevin Hostler | REC | |
30267 (1065) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
30268 (1065) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5313 | Sheng Li | REC | |
30282 (1065) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | Sheng Li | REC | |
10992 (1150) | MW | 3:00pm-4:15pm | WWPH 1500 | Sherif Khattab | LEC | |
10993 (1150) | Th | 9:00am-9:50am | CL 235 | TBD | REC | |
27653 (1150) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | Debarun Das | REC | |
27943 (1150) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
22337 (1150) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
20442 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
27822 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
20443 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
25122 (1500) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5317 | Nicholas Farnan | LEC | |
27941 (1500) | Th | 10:00am-10:50am | CL 235 | TBD | REC | |
27942 (1500) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10870 (1070) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
22620 (1200) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
25120 (1210) | TuTh | 9:30am-10:45am | BENDM 158 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10129 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
20264 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23778 (1050) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 5129 | Paulo Ferreira | LEC | |
23780 (1050) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Aysan Aghazadeh | REC | |
23779 (1050) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 405 | Aysan Aghazadeh | REC | |
17381 (1100) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | IS 405 | Paulo Ferreira | LEC | |
17382 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
17383 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | CL 204 | TBD | REC | |
32580 (1400) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Timothy James | LEC | |
32581 (1400) | Tu | 1:00pm-1:50pm | WWPH 3610 | Ravneet Singh | REC | |
32582 (1400) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | Ravneet Singh | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11105 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 6110 | Sohel Sarwar | LEC | |
23710 (1080) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5502 | Sohel Sarwar | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10729 (1040) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Jonathan Misurda | LEC | |
11013 (1040) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Kaiwen Zhao | REC | |
11014 (1040) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
20984 (1080) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 6110 | Jonathan Misurda | LEC | |
20985 (1080) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Ahmad Diab | REC | |
20986 (1080) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | Kaiwen Zhao | REC | |
24748 (1095) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Stephen Lee | LEC | |
24750 (1095) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC | |
24749 (1095) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Zhenjiang Fan | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15600 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Panos Chrysanthis | LEC | |
15603 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Brian Nixon | REC | |
15604 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Brian Nixon | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23715 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
29671 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | Jian Liu | REC | |
29672 (1100) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | Jian Liu | REC |
CS 1622 INTRODUCTION TO COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32219 (1000) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Jonathan Misurda | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24815 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 6110 | Wonsun Ahn | LEC | |
21911 (1270) | MW | 9:30am-10:45am | WWPH 3415 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1635 INTERFACE DESIGN METHODOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31255 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Jacob Biehl | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16072 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22615 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30469 (1130) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
27824 (1130) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Mert Inan | REC | |
30789 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | Mert Inan | REC |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24559 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1671 HUMAN LANGUAGE TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27827 (1000) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | Diane Litman | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32483 (1100) | M | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
32482 (1100) | M | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10421 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | INT | |
30269 (1015) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1901 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32571 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | INT |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23996 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10787 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | DIR | |
30270 (1015) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | DIR |
CS 1951 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32570 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21262 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10422 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
15901 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
15902 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
15903 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
15904 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
15905 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
15906 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
15907 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
15908 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
15909 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
15910 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
15912 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
15913 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
15914 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
17103 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
25104 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
25105 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
25107 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10941 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Daniel Mosse | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20863 (1060) | F | 2:00pm-3:30pm | SENSQ 5502 | CLQ |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15635 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
20265 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23864 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15601 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Panos Chrysanthis | LEC | |
15602 (1100) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Brian Nixon | REC | |
16129 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Brian Nixon | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24962 (1050) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
27825 (1050) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Mert Inan | REC | |
30790 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | Mert Inan | REC |
CS 2210 COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27830 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Youtao Zhang | LEC |
CS 2310 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30266 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5313 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 2520 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27831 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Madeline Boby | LEC |
CS 2637 FOUNDATIONS OF HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31288 (1010) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Erin Walker | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15617 (1050) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27832 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
10682 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | INT | |
15916 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | INT | |
15917 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | INT | |
15918 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
15919 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
15920 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
15921 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | INT | |
15922 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
15923 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
15924 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | INT | |
15925 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | INT | |
15926 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
15927 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
15928 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
15929 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
15930 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | |
17110 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
25095 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
25098 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
25100 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | |
28871 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27747 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
10785 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
15931 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
15932 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
15933 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
15934 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
15935 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
15936 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
15937 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
15938 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
15939 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
15940 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
15941 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
15942 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
15943 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
15944 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
15945 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
17104 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
25084 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
25085 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
25086 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
28870 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27833 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
10423 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
15946 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
15947 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
15948 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
15949 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
15950 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
15951 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
15952 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
15953 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
15954 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | IND | |
15955 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | IND | |
15956 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
15957 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
15958 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
15959 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
15960 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
17100 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
25081 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
25082 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
25083 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | |
28869 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27834 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
10424 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | THE | |
15961 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
15962 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
15963 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
15964 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
15965 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
15966 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
15967 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
15968 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
15969 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
15970 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
15971 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
15972 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
15973 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
15974 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
15975 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
17105 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
25110 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
25111 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
25112 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
28873 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 3410 ADV TOPICS COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30265 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6516 | Xulong Tang | LEC |
CS 3720 ADVANCED TOPICS IN INTERNET OF THINGS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30264 (1000) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 6516 | Longfei Shangguan | SEM |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27835 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
10786 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
15976 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
15977 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
15978 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
15979 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
15980 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
15981 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
15982 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
15983 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
15984 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
15985 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
15986 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
15987 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
15988 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
15989 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
15990 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
17106 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
25113 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
25114 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
25115 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
28872 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13726 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13725 (1060) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0013 COMPUTER METHODS IN HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28499 (1030) | MWF | 10:00am-10:50am | CL G62 | David Birnbaum | LEC | |||
Description | FREDERICK HONORS COLLEGE |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27422 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 404 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27390 (1000) | Th | 3:00pm-5:30pm | IS 403 | Robert Perkoski | LEC | |
30240 (1010) | Tu | 3:00pm-5:30pm | CL 342 | Na Du | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27420 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27416 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Martin Weiss | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24549 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Joanna Sutton | LEC |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23990 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27383 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Leona Mitchell | LEC | |
27384 (1001) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27424 (1000) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Josh Sager | LEC |
INFSCI 1430 USER EXPERIENCE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27386 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1450 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27419 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | VICTO 114 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27387 (1000) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 1530 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30327 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | LANGY A224 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 1550 SPATIAL INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28437 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 1599 SPECIAL TOPICS: DATA AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30347 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | SENSQ 5505 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27423 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 405 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1620 ADVANCED SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30336 (1010) | M | 3:00pm-5:30pm | IS 406 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 1699 SPECIAL TOPICS: NETWORKS AND SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32220 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1700 DATA-DRIVEN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27388 (1000) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 406 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1710 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31928 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29588 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | INT |
INFSCI 1730 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28953 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
28769 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND | |
28803 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
28804 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
28805 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
28806 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Robert Perkoski | IND | |
28936 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND | |
32032 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27382 (1000) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 501 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26012 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Morgan Frank | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21979 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13738 (1070) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30328 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | LANGY A224 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 2170 CRYPTOGRAPHY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30330 (1000) | MW | 11:00am-12:25pm | CL 116 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23859 (1015) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 405 | Ece Ulus | LEC | |
23857 (1020) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 501 | Ryan Skelton | LEC | |
23858 (1150) | MW | 8:00am-9:15am | IS 501 | Ece Ulus | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23971 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Peter Brusilovsky | LEC | |
30329 (1215) | Tu | 6:00pm-8:50pm | SENSQ 6110 | Charles Lewis | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24474 (1010) | Tu | 12:00pm-2:50pm | SENSQ 5317 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13739 (1020) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30335 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | I Wayan Pulantara | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21981 (1250) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24800 (1050) | W | 1:00pm-3:50pm | LANGY A221 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13724 (1070) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2801 GEOSPATIAL INFORMATION SYSTEMS (GIS)
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30326 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20359 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
20360 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
20361 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
20362 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2915 SPECIAL TOPICS: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30338 (1010) | M | 9:00am-11:50am | CL 237 | Yuru Lin | LEC | |||
Description | Advanced Data Mining |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20363 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
20364 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
20365 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
31933 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
21693 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30337 (1015) | Th | 12:00pm-2:50pm | PUBHL 3121C | Charles Lewis | LEC | |||
Description | Human-Robot Interaction |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20366 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
32216 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
20367 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
20368 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
20369 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
20370 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
20371 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
20372 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
20373 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
20374 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
20375 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
20376 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
20377 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
20378 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
22531 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND |
INFSCI 2955 SPECIAL TOPICS: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32218 (1000) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Brandon Hedges | LEC | |||
Description | Immersive Media Applications |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16022 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
16023 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
16024 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
16025 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
16026 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
16027 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
16028 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
16029 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
16030 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
19841 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
19842 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
19843 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
22442 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
24459 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | IND | |
32574 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13740 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23989 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13767 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
13768 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
13769 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
13770 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
13771 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
13772 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
20379 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
20380 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
20381 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
20382 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20169 (1140) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 502 | Konstantinos Pelechrinis | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21809 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 411 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28878 (1210) | Tu | 3:00pm-5:50pm | VICTO 117 | Kaushik Seshadreesan | SEM |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13783 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
13784 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
13785 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
13786 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
13787 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
13788 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
13789 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
13790 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
13791 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
13792 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
13793 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
13794 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
13795 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
13796 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
17116 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
17258 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
19983 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10315 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
20890 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
20891 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
20892 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20893 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
20894 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
20895 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
20896 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
20897 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
20898 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
20899 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
20900 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20901 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
20902 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
20903 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
20904 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20905 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
20906 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
20907 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20908 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2016 FOUNDATIONS OF BIOMEDICAL INFORMATICS 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32302 (1000) | TuTh | 9:00am-10:25am | BAUM 407A | Toni Porterfield | LEC |
ISSP 2020 TOPICS IN INTELLIGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11124 (1070) | F | 12:30pm-1:30pm | SENSQ 5317 | Peter Brusilovsky | LEC | |
29657 (1071) | F | 12:30pm-1:30pm | WEB | Peter Brusilovsky | LEC |
ISSP 2130 INFORMATION STORAGE & RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25815 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
ISSP 2160 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15618 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2221 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25816 (1200) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Peter Brusilovsky | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10690 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
20965 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
20966 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
20967 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yanshan Wang | INT | |
20968 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | INT | |
20969 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
20970 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
20971 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
20972 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
20973 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | INT | |
20974 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
20975 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | INT | |
20976 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
20977 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
20978 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
20979 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
20982 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
20980 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
20981 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | INT | |
20983 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10316 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10628 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
20944 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
20945 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20946 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
20947 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
20948 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
20949 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
20950 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
20951 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | DIR | |
20952 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
20953 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20954 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
20955 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
20956 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
20957 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20958 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
20959 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | DIR | |
20960 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20961 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10317 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
20910 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
20911 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
20912 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
20913 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
20914 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
20915 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
20916 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
20917 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
20918 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND | |
20919 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
20920 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
20921 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
20922 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
20923 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
20924 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
20925 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
20926 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
20927 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
20928 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Pradeep Reddy Ramana | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10318 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
20929 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
20930 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
20931 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | |
20932 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
20933 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
20934 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
20935 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | THE | |
20936 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
20937 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
20938 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
20939 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | THE | |
20940 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
20941 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
20942 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
20943 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | |
20962 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
20963 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
20964 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE |
LIS 2020 LIFECYCLES OF DATA AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25059 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |
25060 (1020) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 406 | Song Shi | LEC |
LIS 2021 IDENTIFYING INFORMATION NEEDS OF KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27096 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
25058 (1010) | Th | 9:00am-11:50am | CL 242 | Matthew Burton | LEC | |
31049 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2188 OPEN GOVERNMENT DATA AND INFORMATION: CONCEPTS, STANDARDS, AND IMPACT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28796 (1010) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Eleanor Mattern | LEC | |
31354 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2194 INFORMATION ETHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31387 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2220 ARCHIVES AND RECORDS MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25052 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC | |
25051 (1020) | Tu | 9:00am-11:50am | CHVRN 154 | Chelsea Gunn | LEC |
LIS 2322 RESOURCES AND SERVICES FOR CHILDREN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24377 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC | |
25057 (1020) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2332 RESOURCES AND SERVICES FOR ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25056 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
25063 (1020) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2585 HEALTH CONSUMER RESOURCES AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28685 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kuo-Ting Huang | LEC | |
28686 (1001) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kuo-Ting Huang | LEC |
LIS 2700 MANAGING AND LEADING INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31053 (1210) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC |
LIS 2771 ACADEMIC LIBRARIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20414 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
25062 (1060) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2774 SCHOOL LIBRARY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25055 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2850 INFORMATION PROFESSIONALS ROLE IN TEACHING AND LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25053 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27099 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
27100 (1001) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
13722 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13773 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
13774 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
13775 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13776 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
13777 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
22593 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
31055 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27101 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
13723 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13778 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
13779 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13780 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
13781 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
13782 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
22594 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
31054 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
31057 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24471 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13735 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 3000 INTRODUCTION TO DOCTORAL STUDIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28395 (1000) | M | 9:00am-11:50am | IS 828 | Matthew Burton | SEM |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13728 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
13745 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
13746 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13747 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13748 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
20356 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
22595 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
29663 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND | |
31061 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
31064 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13727 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
13749 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
13750 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
13751 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
13752 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
20357 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
22596 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
31046 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND | |
31052 (1135) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND | |
31058 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
31060 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13734 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
13753 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
13754 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
13755 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | PRA | |
13756 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
20412 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA | |
31043 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | PRA | |
31044 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | PRA | |
31047 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | PRA | |
31048 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13733 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
13757 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
13758 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
13759 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | THE | |
13760 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
20358 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
20413 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE | |
31051 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | THE | |
31059 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | THE | |
31062 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | THE |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
15219 (1070) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 406 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2120 NETWORK PERFORMANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16728 (1060) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
20507 (1060) | MW | 4:30pm-5:45pm | ALLEN 106 | Martin Weiss | LEC | |
30333 (1070) | W | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
TELCOM 2321 WIDE AREA NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28989 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Madeline Boby | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13736 (1070) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Balaji Palanisamy | LEC |
TELCOM 2820 CRYPTOGRAPHY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30331 (1000) | MW | 11:00am-12:25pm | CL 116 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22820 (1280) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 406 | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13719 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
13761 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13732 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14487 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
26776 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13731 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14488 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13730 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14489 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13729 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
14490 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13763 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14491 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13764 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
13765 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
13766 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14492 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13737 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
13762 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
22534 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2931 SPECIAL TOPICS IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32217 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13720 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13721 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
13741 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
13742 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
13743 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
13744 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
14493 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23988 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND |
0000
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
7:00pm-7:00pm | ||||||
7:00pm-7:00pm |