Fall 2019 Schedule
CMPINF 0001 SCI FIRST-YEAR SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29649 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Sean Bridgen | SEM | |
29757 (1010) | Tu | 9:00am-9:50am | IS 406 | Mark Collins | REC | |
29758 (1010) | Tu | 9:00am-9:50am | IS 405 | Rachel Parkes | REC | |
29760 (1010) | Tu | 9:00am-9:50am | IS 403 | Danielle Bonatesta | REC | |
29761 (1010) | Tu | 9:00am-9:50am | SENSQ 5313 | Ashley Christopherson | REC | |
29759 (1010) | Th | 9:00am-9:50am | LANGY A202 | Mark Collins | REC | |
30906 (1010) | Th | 9:00am-9:50am | IS 405 | Rachel Parkes | REC | |
30905 (1010) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5313 | Danielle Bonatesta | REC | |
30904 (1010) | Th | 9:00am-9:50am | IS 403 | Ashley Christopherson | REC |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29653 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | WWPH 1500 | Matthew Burton | LEC | |
29655 (1010) | W | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5129 | Matthew Burton | LAB | |
29654 (1010) | W | 1:00pm-2:50pm | IS 404 | Matthew Burton | LAB | |
29650 (1100) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL 332 | Adam Lee | LEC | |
29651 (1100) | M | 11:00am-12:50pm | IS 405 | Matthew Burton | LAB | |
29652 (1100) | M | 1:00pm-2:50pm | IS 405 | Matthew Burton | LAB |
CS 0004 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING-BASIC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30351 (1030) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC | |
10135 (1070) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11441 (1050) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Jeff Cooper | LEC | |
19393 (1050) | M | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
10732 (1050) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
10731 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Michael Devine | LEC | |
18408 (1100) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Karen Bigrigg | REC | |
11543 (1100) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Karen Bigrigg | REC | |
17278 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
19394 (1200) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Karen Bigrigg | REC | |
11040 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | Karen Bigrigg | REC | |
24496 (1250) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
24497 (1250) | M | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Karen Bigrigg | REC | |
24498 (1250) | Tu | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Karen Bigrigg | REC | |
25330 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5502 | Stephen Ellis | LEC | |
25333 (1300) | M | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
25336 (1300) | W | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 0008 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING WITH PYTHON
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22218 (1020) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
22220 (1020) | Tu | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Yue Dai | REC | |
22219 (1020) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Yue Dai | REC | |
30932 (7010) | Tu | 6:00pm-8:30pm | LAWRN 232 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
31759 (7010) | Th | 5:00pm-5:55pm | CL 216 | Matt de Lima Barbosa | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29744 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | FKART 125 | Nicholas Farnan | LEC | |
29746 (1010) | F | 9:00am-10:50am | IS 405 | David Witmer | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29751 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | FKART 125 | Nicholas Farnan | LEC | |
29753 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 405 | David Witmer | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29754 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | FKART 125 | Nicholas Farnan | LEC | |
29756 (1010) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 405 | David Witmer | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11371 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5505 | Olena Sherbinin | LEC | |
11440 (1200) | M | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5505 | Michael Bigrigg | LEC |
CS 0334 INTERMEDIATE WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19137 (1020) | MWF | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19164 (1030) | MW | 7:00pm-8:15pm | WWPH 1502 | Timothy Hoffman | LEC | |
19207 (1030) | Th | 12:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LAB | |
25341 (1030) | F | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LAB | |
10733 (1060) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM G30 | John Ramirez | LEC | |
10735 (1060) | W | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | John Ramirez | LAB | |
11212 (1060) | W | 2:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Nathan Ong | LAB | |
10734 (1100) | TuTh | 9:30am-10:45am | LAWRN 107 | John Ramirez | LEC | |
19209 (1100) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | John Ramirez | LAB | |
19177 (1100) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | John Ramirez | LAB | |
18919 (1200) | MW | 12:30pm-1:45pm | THAW 11 | Timothy Hoffman | LEC | |
18920 (1200) | M | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LAB | |
27426 (1200) | Tu | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LAB | |
23992 (1300) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 107 | Timothy Hoffman | LEC | |
23994 (1300) | Tu | 7:30pm-9:20pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LAB | |
24481 (1300) | W | 4:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | LAB |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11213 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | CL 332 | Donald Bonidie | LEC | |
16835 (1070) | Tu | 10:00am-10:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
11199 (1070) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
18766 (1090) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 403 | Donald Bonidie | LEC | |
18767 (1090) | W | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
24320 (1090) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 406 | TBD | REC | |
27429 (1230) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 104 | Jeffrey Wheeler | LEC | |
27430 (1230) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5313 | David Krebs | REC | |
27431 (1230) | F | 5:00pm-5:50pm | IS 406 | David Krebs | REC | |
28494 (1245) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5502 | Jeffrey Wheeler | LEC | |
28496 (1245) | W | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | TBD | REC | |
28495 (1245) | W | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | TBD | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11107 (1030) | Tu | 6:00pm-8:30pm | BENDM 157 | Timothy Hoffman | LEC | |
11545 (1030) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | REC | |
25345 (1030) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Timothy Hoffman | REC | |
21840 (1100) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G29 | William Garrison | LEC | |
22236 (1100) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
21841 (1100) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
10136 (1200) | TuTh | 8:00am-9:15am | BENDM G31 | Konstantinos Kosta | LEC | |
25346 (1200) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
10819 (1200) | M | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
27145 (1240) | MW | 8:00am-9:15am | IS 403 | William Garrison | LEC | |
27146 (1240) | M | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
27147 (1240) | Tu | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30361 (1070) | MW | 8:00am-9:15am | CL 332 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
30362 (1070) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Thumrongsak Kosiyatrakul | REC | |
30363 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Thumrongsak Kosiyatrakul | REC | |
30358 (1120) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | LAWRN 107 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
30359 (1120) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
30360 (1120) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | Nathan Ong | REC | |
30355 (1200) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | VICTO 129 | Jarrett Billingsley | LEC | |
30356 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
30357 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
30352 (1215) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 1501 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
30354 (1215) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Thumrongsak Kosiyatrakul | REC | |
30353 (1215) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Thumrongsak Kosiyatrakul | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11436 (1070) | MW | 7:00pm-8:15pm | THAW 102 | Jarrett Billingsley | LEC | |
25349 (1070) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
11438 (1070) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
18921 (1110) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM G30 | Vinicius Petrucci | LEC | |
19174 (1110) | Tu | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Sherif Khattab | REC | |
18922 (1110) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Sherif Khattab | REC | |
24782 (1135) | MW | 3:00pm-4:15pm | WWPH 1500 | Vinicius Petrucci | LEC | |
24785 (1135) | Tu | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
24783 (1135) | W | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
29184 (1150) | MW | 4:30pm-5:45pm | FKART 125 | Jarrett Billingsley | LEC | |
29187 (1150) | F | 8:00am-8:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
29185 (1150) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22469 (1020) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC | |
29223 (1090) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 405 | Stacy Wood | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10730 (1040) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
10949 (1040) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
10876 (1040) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
11442 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
23280 (1060) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
23279 (1060) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
11215 (1150) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | LAWRN 106 | John Aronis | LEC | |
11216 (1150) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | Maher Khan | REC | |
18570 (1150) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | Maher Khan | REC | |
11443 (1170) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | LAWRN 106 | John Aronis | LEC | |
23082 (1170) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | Maher Khan | REC | |
23083 (1170) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | Maher Khan | REC | |
22549 (1200) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
22551 (1200) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | Karin Cox | REC | |
22550 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | Karin Cox | REC | |
22548 (1250) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
23591 (1250) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | Karin Cox | REC | |
23590 (1250) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | Karin Cox | REC | |
25015 (1270) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | BENDM 320 | William Garrison | LEC | |
25019 (1270) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
25017 (1270) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
25016 (1280) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | BENDM 320 | William Garrison | LEC | |
25020 (1280) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | REC | ||
25018 (1280) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
26098 (1300) | W | 6:00pm-8:30pm | BENDM 226 | Sherif Khattab | LEC | |
26099 (1300) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
26100 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
26095 (1305) | W | 6:00pm-8:30pm | BENDM 226 | Sherif Khattab | LEC | |
26096 (1305) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
26097 (1305) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
27082 (1400) | Th | 7:00pm-9:30pm | BENDM 226 | John Aronis | LEC | |
27085 (1400) | Tu | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | Sherif Khattab | REC | |
27088 (1400) | W | 7:30pm-8:20pm | LAWRN 107 | Sherif Khattab | REC | |
27083 (1410) | Th | 7:00pm-9:30pm | BENDM 226 | John Aronis | LEC | |
27086 (1410) | Tu | 7:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | Sherif Khattab | REC | |
27089 (1410) | W | 7:30pm-8:20pm | LAWRN 107 | Sherif Khattab | REC | |
29727 (1500) | MW | 3:00pm-4:15pm | OEH 300 | Sherif Khattab | LEC | |
29729 (1500) | M | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
29730 (1500) | M | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
29728 (1530) | MW | 3:00pm-4:15pm | OEH 300 | Sherif Khattab | LEC | |
29731 (1530) | M | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC | |
29732 (1530) | M | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11061 (1070) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 5201 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
25449 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | FKART 204 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
29725 (1210) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 404 | Maximillian Bender | LEC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10137 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
22237 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27158 (1050) | M | 5:30pm-8:15pm | CL 232 | Adam Hobaugh | LEC | |
27159 (1050) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
27160 (1050) | F | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
19163 (1100) | TuTh | 6:00pm-7:15pm | THAW 11 | Adam Hobaugh | LEC | |
19172 (1100) | Th | 7:30pm-8:20pm | BENDM 158 | TBD | REC | |
19171 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | TBD | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11344 (1070) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Shi-Kuo Chang | LEC | |
27070 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 1541 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10945 (1070) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Rami Melhem | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10875 (1040) | TuTh | 5:00pm-6:15pm | LANGY A224 | Sherif Khattab | LEC | |
11238 (1040) | M | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Sherif Khattab | REC | |
11237 (1040) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Sherif Khattab | REC | |
23242 (1080) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
23246 (1080) | W | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Sherif Khattab | REC | |
23244 (1080) | W | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Sherif Khattab | REC | |
29064 (1095) | MW | 4:30pm-5:45pm | CL 144 | Daniel Mosse | LEC | |
29067 (1095) | Tu | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Daniel Mosse | REC | |
29066 (1095) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Daniel Mosse | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17050 (1100) | TuTh | 2:00pm-3:15pm | CL 208B | Panos Chrysanthis | LEC | |
17054 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | REC | |
17055 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27079 (1100) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | CL 208B | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1571 INTRODUCTION TO ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10944 (1070) | MW | 11:00am-12:15pm | LAWRN 207 | Erin Walker | LEC |
CS 1621 STRUCTURE PROGRAMMING LANGUAGES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25443 (1270) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 405 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1622 INTRODUCTION TO COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27072 (1010) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Vinicius Petrucci | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29190 (1080) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 404 | Wonsun Ahn | LEC | |
24499 (1270) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17631 (1050) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 406 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1645 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24324 (1020) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 1652 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25887 (1300) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | John Lange | LEC |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25444 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | VICTO 123 | William Garrison | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25445 (1130) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
25447 (1130) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | Alexandros Labrinidis | REC | |
25448 (1130) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | Alexandros Labrinidis | REC |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28770 (1040) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1674 INTRODUCTION TO COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28767 (1035) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5313 | Adriana Kovashka | LEC |
CS 1699 SPECIAL TOPICS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29718 (1040) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 403 | Mohamed Farag | LEC | |||
Description | CLOUD COMPUTING |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10488 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | BENDM 157 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22271 (1050) | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27443 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10948 (1010) | F | 1:00pm-1:50pm | BENDM 157 | Wonsun Ahn | DIR | |
24321 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23634 (1200) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 406 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10489 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
17414 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
17415 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
17416 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
17417 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
17418 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
17419 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
17420 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
17421 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
17422 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
17423 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
17424 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
17425 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
17426 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
17429 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
17430 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
18822 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
29704 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
29705 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
29708 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11157 (1040) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6516 | Taieb Znati | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23086 (1060) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5317 | Alexandros Labrinidis | CLQ |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17101 (1040) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
22238 (1040) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 2045 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24325 (1020) | MW | 6:00pm-7:15pm | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27271 (1140) | TuTh | 9:30am-10:45am | VICTO 123 | William Garrison | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17051 (1100) | TuTh | 2:00pm-3:15pm | CL 208B | Panos Chrysanthis | LEC | |
17052 (1100) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | REC | |
17688 (1100) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Konstantinos Kosta | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29433 (1050) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
29435 (1050) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | Alexandros Labrinidis | REC | |
29434 (1050) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | Alexandros Labrinidis | REC |
CS 2410 COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11078 (1040) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6516 | Rami Melhem | LEC |
CS 2510 COMPUTER OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11544 (1040) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Daniel Mosse | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17076 (1050) | MW | 2:30pm-3:45pm | LANGY A214 | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2731 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29717 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Diane Litman | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10820 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | INT | |
17431 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
17432 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
17433 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
17434 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
17435 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
17436 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
17437 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
17438 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
17439 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
17440 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
17441 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | INT | |
17442 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
17443 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
17446 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
17447 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | INT | |
18834 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
29694 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
29697 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
29700 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10946 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
17448 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
17449 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
17450 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
17451 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
17452 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
17453 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
17454 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
17455 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
17456 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
17457 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
17458 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
17459 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
17460 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
17463 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
17464 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | |
18825 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
29679 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
29680 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
29681 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10490 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
17465 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
17466 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
17467 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
17468 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
17469 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
17470 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
17471 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
17472 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
17473 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
17474 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
17475 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | IND | |
17476 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
17477 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
17480 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
17481 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | IND | |
18815 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
29675 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
29677 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
29678 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10491 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
17482 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
17483 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
17484 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
17485 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
17486 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
17487 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
17488 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
17489 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
17490 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
17491 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
17492 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
17493 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
17494 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
17497 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
17498 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
18827 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
29711 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
29712 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
29713 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 3510 ADV TOPICS IN OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29723 (1010) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6516 | John Lange | SEM |
CS 3570 ADVANCED TOPICS IN USER INTERFACE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29738 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Jacob Biehl | SEM |
CS 3720 ADVANCED TOPICS IN INTERNET OF THINGS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32109 (1010) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6516 | Stephen Lee | SEM |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10947 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
17499 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
17500 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
17501 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
17502 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
17503 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
17504 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
17505 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
17506 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
17507 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
17508 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
17509 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
17510 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
17511 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
17514 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
17515 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | |
18829 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
29714 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
29715 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
29716 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14702 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0009 MATH FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29630 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 406 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14698 (1060) | Tu | 3:00pm-5:30pm | PUBHL A115 | John Barton | LEC | |
14699 (1080) | W | 6:00pm-8:30pm | LANGY A224 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0017 OBJECT-ORIENTED PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14721 (1070) | Th | 6:00pm-8:30pm | LANGY A221 | Amy Babay | LEC | |
28504 (1070) | M | 11:00am-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
28503 (1070) | W | 7:30pm-9:20pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB | |
24151 (1080) | W | 12:00pm-2:30pm | WWPH 1501 | Abdulaziz Alqahtani | LEC | |
24528 (1080) | M | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | TBD | LAB | |
24529 (1080) | Th | 7:00pm-8:50pm | SENSQ 6110 | TBD | LAB |
INFSCI 0419 PYTHON FOR DATA MGMT & ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30903 (1010) | M | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5129 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 1021 TRENDS IN INFORMATION TECHNOLOGY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28744 (1010) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Patricia Carr | LEC |
INFSCI 1022 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14713 (1010) | Tu | 12:00pm-2:25pm | IS 405 | Robert Perkoski | LEC | |
25736 (1020) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Mark Weixel | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28745 (1010) | W | 3:00pm-5:30pm | ALLEN 103 | Barbara Carryer | LEC |
INFSCI 1024 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14716 (1030) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1029 BUSINESS ESSENTIALS FOR THE IT PROFESSIONAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28500 (1010) | Th | 12:00pm-2:25pm | IS 405 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1040 INTRODUCTION TO DATA ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29631 (1020) | Th | 12:00pm-2:30pm | CL 327 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 1044 HUMAN FACTORS IN SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
19175 (1200) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Stephen Hirtle | LEC | |
23495 (7510) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Wen-Ting Chung | LEC |
INFSCI 1052 USER CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14711 (1060) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Mandy Kendall | LEC |
INFSCI 1059 WEB PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18683 (1030) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 1060 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28501 (1010) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 406 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1068 GEOSPATIAL INFO SYSTEMS (GIS)
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27229 (1120) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 1070 INTRO TO TELECOM & NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14725 (1040) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Martin Weiss | LEC | |
31703 (1075) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Katharine Anderson | LEC |
INFSCI 1071 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17004 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 404 | Abdulaziz Alqahtani | LEC |
INFSCI 1074 COMPUTER SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14724 (1070) | M | 3:00pm-5:30pm | IS 405 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 1080 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14700 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
14785 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Robert Perkoski | IND | |
14786 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Victoria Grieve | IND | |
14787 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
14788 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
14789 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14790 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
25109 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 1081 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29117 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | DIR | |
29118 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR | |
29387 (1215) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | DIR |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27434 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND |
INFSCI 1085 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14701 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | PRA |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27415 (1060) | Tu | 6:00pm-8:50pm | LAWRN 104 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31702 (1060) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Katharine Anderson | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24608 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2149 INTRODUCTION TO INFORMATION SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31608 (1035) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 3600 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14719 (1070) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Tyler Brooks | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24335 (1050) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 305 | Matthew Berezo | LEC | |
27906 (1060) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 305 | Matthew Berezo | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27265 (1015) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 501 | Virginia Robson | LEC | |
27263 (1020) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 411 | Bill Price | LEC | |
27266 (1035) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 501 | Virginia Robson | LEC | |
27264 (1150) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 411 | Bill Price | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27414 (1200) | Th | 6:00pm-8:50pm | CHVRN 154 | Jon Walker | LEC |
INFSCI 2350 HUMAN FACTORS IN SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23608 (1200) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | Charles Lewis | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24609 (1210) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28498 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Lingfei Wu | LEC | |
32194 (1020) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2420 INTRODUCTION NATURAL LANGUAGE PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31339 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Diane Litman | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31160 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Lixiu Yu | LEC |
INFSCI 2460 SPATIAL REASONING FOR GIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29626 (1010) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 501 | Stephen Hirtle | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14722 (1020) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2510 INFORMATION SYSTEMS ANALYSIS AND DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14688 (1040) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Bryan Lawson | LEC |
INFSCI 2540 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18379 (1040) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Joshua Burns | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18684 (1030) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Tonya Edmonds | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24610 (1250) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28499 (1010) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Joseph Yurko | LEC | |
29158 (1050) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2620 DEVELOPING SECURE SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26445 (1110) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Sidney Faber | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14697 (1070) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Vladimir Zadorozny | LEC | |
27413 (1080) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | Russell Timco | LEC |
INFSCI 2725 DATA ANALYTICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22564 (1050) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Jon Walker | LEC | |
28502 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcela Gomez | LEC |
INFSCI 2801 GEOSPATIAL INFORMATION SYSTEMS (GIS)
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27228 (1120) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22411 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
22412 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
22413 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22423 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22425 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
22426 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
22427 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22428 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
24187 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31512 (1050) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 522 | Charles Lewis | IND | |||
Description | HUMAN ROBOT INTERACTION (HRI) |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22437 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
22438 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
22439 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
22440 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Victoria Grieve | IND | |
22441 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
22442 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
22443 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
22444 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
22445 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22446 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
22447 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
22448 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
22449 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
25280 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND |
INFSCI 2955 SPECIAL TOPICS: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31558 (1010) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Sandra Brandon | LEC | |||
Description | ENTERPRISE CLOUD COMPUTING |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17563 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
17564 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
17565 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
17567 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
17568 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
17569 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
17570 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
17571 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
17572 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
21726 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
21727 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21728 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25171 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
28476 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14723 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27433 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14797 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
14799 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
14801 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
14802 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
14803 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
14804 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
22450 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
22451 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
22452 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
22453 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22076 (1140) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 502 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24337 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 828 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22565 (1050) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 502 | Daqing He | SEM | |||
Description | SEMNTC & DEEP REPRSTN WEB SRC |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14822 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
14823 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
14824 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
14825 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14826 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
14827 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14828 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
14829 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14830 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
14831 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
14832 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
14833 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14834 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
14835 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
18845 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
19018 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
21888 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10347 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
23144 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
23145 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
23146 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
23147 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
23148 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
23149 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
23150 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
23151 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
23152 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
23153 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
23154 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE | |
23155 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
23156 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23157 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
23158 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | THE | |
23159 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
23160 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
23161 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
23162 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2020 TOPICS IN INTELLIGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11366 (1070) | F | 12:30pm-1:30pm | SENSQ 5317 | Vanathi Gopalakrishnan | LEC |
ISSP 2130 INFORMATION STORAGE & RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31308 (1010) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Daqing He | LEC |
ISSP 2160 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17077 (1060) | MW | 2:30pm-3:45pm | LANGY A214 | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2221 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31309 (1200) | Th | 6:00pm-8:50pm | CHVRN 154 | Jon Walker | LEC |
ISSP 2230 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31151 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Diane Litman | LEC |
ISSP 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31310 (1010) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | Lixiu Yu | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10830 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
23220 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
23221 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
23222 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
23223 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | INT | |
23224 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
23225 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
23226 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
23227 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
23228 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | INT | |
23229 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
23230 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | INT | |
23231 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
23232 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
23233 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
23234 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | INT | |
23237 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
23235 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
23236 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | INT | |
23238 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10348 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10751 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
23198 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
23199 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
23200 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
23201 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
23202 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
23203 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
23204 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
23205 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | DIR | |
23206 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
23207 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | DIR | |
23208 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
23209 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23210 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
23211 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | DIR | |
23212 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
23213 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | DIR | |
23214 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
23215 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10349 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
23164 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
23165 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
23166 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23167 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
23168 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
23169 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
23170 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
23171 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
23172 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND | |
23173 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Maria Chikina | IND | |
23174 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
23175 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
23176 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
23177 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
23178 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
23179 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
23180 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
23181 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
23182 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Michael Wagner | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10350 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
23183 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
23184 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
23185 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
23186 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
23187 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
23188 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
23189 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
23190 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
23191 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
23192 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
23193 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE | |
23194 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
23195 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23196 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
23197 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Fu Tsui | THE | |
23216 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
23217 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jingtao Wang | THE | |
23218 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE |
LIS 2005 KNOWLEDGE ORGANIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32535 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2020 LIFECYCLES OF DATA AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29642 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Song Shi | LEC | |
29643 (1020) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | Song Shi | LEC |
LIS 2021 IDENTIFYING INFORMATION NEEDS OF KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29641 (1010) | M | 9:00am-11:50am | IS 501 | Matthew Burton | LEC |
LIS 2194 INFORMATION ETHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29635 (1030) | W | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC | |
29648 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2220 ARCHIVES AND RECORDS MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29633 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Stacy Wood | LEC | |
29632 (1020) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 828 | Stacy Wood | LEC |
LIS 2322 RESOURCES AND SERVICES FOR CHILDREN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28290 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC | |
29640 (1020) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2332 RESOURCES AND SERVICES FOR ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29638 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
29646 (1020) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2690 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32195 (1020) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | Lingfei Wu | LEC |
LIS 2700 MANAGING AND LEADING INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27910 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC | |
29639 (1020) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Kip Currier | LEC |
LIS 2771 ACADEMIC LIBRARIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22503 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
29645 (1060) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2774 SCHOOL LIBRARY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29637 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
29636 (1020) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2850 INFORMATION PROFESSIONALS ROLE IN TEACHING AND LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29634 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
29644 (1020) | Th | 9:00am-11:50am | IS 828 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14692 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14806 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14807 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14808 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
14810 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14812 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
25402 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14693 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14814 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14815 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14816 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
14818 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14820 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
25404 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14694 (1010) | W | 9:00am-11:50am | IS 405 | Elizabeth Mahoney | PRA | |
28493 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14696 (1070) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 406 | Mary Kay Biagini | PRA | |
14714 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 2923 PRACTICUM SCHOOL DISTRICT LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14695 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 2970 SPECIAL TOPICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32110 (1010) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 828 | Eleanor Mattern | LEC | |||
Description | OPEN GOVT DATA: CNC, STND, IMP | |||||||
32111 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |||
Description | OPEN GOVT DATA: CNC, STND, IMP |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14704 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14731 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14732 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14733 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
14734 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
22403 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
25406 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14703 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14736 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14737 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14738 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
14739 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
22405 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | IND | |
25408 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14710 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
14741 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
14742 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
14743 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | PRA | |
14744 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
22407 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | PRA | |
22499 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14709 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
14746 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
14747 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
14748 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14749 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
22409 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stacy Wood | THE | |
22502 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE |
TELCOM 2000 INTRODUCTION TO TELECOMMUNICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14712 (1010) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Martin Weiss | LEC | |
31726 (1075) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Katharine Anderson | LEC |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16618 (1070) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2120 NETWORK PERFORMANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18368 (1060) | W | 12:00pm-2:50pm | CL 213 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22634 (1060) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 404 | Abdulaziz Alqahtani | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14715 (1070) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Tyler Brooks | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25752 (1280) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Austin Whisnant | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14689 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
14750 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14708 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15649 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
32568 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14707 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15650 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14706 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
15651 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14705 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
15652 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14775 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15653 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14780 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14781 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14782 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | IND | |
15654 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14718 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14771 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25283 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14690 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14691 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14726 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14727 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
14728 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14729 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
15656 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27432 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alka Singh | IND |
0000
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
7:00pm-7:00pm | ||||||
7:00pm-7:00pm |