Spring 2022 Schedule
CMPINF 0001 SCI FIRST-YEAR SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31026 (1000) | 12:00am-12:00am | WEB | Kristine Pugliese | SEM | ||||
Description | Asynchronous section -- TRANSFER STUDENTS ONLY |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29044 (1010) | MW | 3:00pm-4:15pm | CL 324 | Arjun Chandrasekhar Dhruv Nathwani | LEC | |
29045 (1010) | Th | 9:00am-10:50am | CL 332 | TBD | LAB | |
29048 (1010) | F | 9:00am-10:50am | BENDM 158 | TBD | LAB | |
29046 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | CL 363 | TBD | LAB | |
29047 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | BENDM G27 | TBD | LAB | |
32262 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL 232 | Dhruv Nathwani Arjun Chandrasekhar | LEC | |
32691 (1200) | W | 6:00pm-7:50pm | FKART 203 | TBD | LAB | |
32694 (1200) | F | 9:00am-10:50am | EBERL 206 | TBD | LAB | |
32693 (1200) | F | 11:00am-12:50pm | EBERL 206 | TBD | LAB |
CMPINF 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32235 (1100) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL 232 | Timothy Hoffman | LEC | |
32239 (1100) | W | 9:00am-10:50am | IS 406 | Jagr Krtanjek | LAB | |
32915 (1100) | W | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Nicholas Vastano | LAB | |
32976 (1100) | W | 5:00pm-6:50pm | LAWRN 231 | Aimon Flaherty | LAB | |
32975 (1100) | W | 6:00pm-7:50pm | SENSQ 5313 | Radley Lettich | LAB | |
32234 (1300) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 305 | Paulo Ferreira | LEC | |
32240 (1300) | Tu | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | Liam Gingrich | LAB | |
32978 (1300) | Tu | 6:00pm-7:50pm | SENSQ 5313 | Dastan Abdulla | LAB | |
32236 (1400) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 405 | Jordan Barria Pineda | LEC | |
32916 (1400) | W | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | Nicholas Vastano | LAB | |
33016 (1400) | W | 6:00pm-7:50pm | SENSQ 6110 | Tian Xie | LAB | |
32237 (1500) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Michael Devine | LEC | |
32979 (1500) | Tu | 11:00am-12:50pm | CL 116 | Michael Bartlett | LAB | |
32907 (1500) | Tu | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Evan Kozierok | LAB | |
32238 (1600) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Michael Devine | LEC | |
32955 (1600) | Tu | 9:00am-10:50am | CL 116 | Jenny Jin | LAB | |
32913 (1600) | Tu | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Zachary Hoffman | LAB |
CMPINF 1201 DIGITAL NARRATIVE AND INTERACTIVE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33136 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL 435 | Dmitriy Babichenko Jessica FitzPatrick | LEC |
CMPINF 1205 COMPARATIVE DIGITAL PRIVACIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30993 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 405 | Song Shi | LEC |
CMPINF 2110 MANAGING, QUERYING, AND PRESERVING DATA
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31024 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Joseph Yurko | LEC | |
33870 (1005) | Tu | 6:00pm-8:30pm | WEB | Joseph Yurko | LEC |
CMPINF 2120 APPLIED PREDICTIVE MODELING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31025 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
33869 (1005) | M | 6:00pm-8:30pm | WEB | Arjun Chandrasekhar | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25734 (1010) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 405 | Muneeb Alvi | LEC | |
25736 (1010) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Urjeet Deshmukh | REC | |
25735 (1010) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Sravani Yagalla | REC | |
25738 (1030) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Shivani Praveen | REC | |
25739 (1030) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Harry Schlechter | REC | |
25737 (1030) | M | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 6110 | Stephen Ellis | LEC | |
25740 (1120) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | LAWRN 104 | Muneeb Alvi | LEC | |
25741 (1120) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 501 | Lindsey Rojtas | REC | |
25742 (1120) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Rohan Bruce | REC | |
25743 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 405 | Michael Devine | LEC | |
25744 (1200) | F | 9:00am-9:50am | IS 501 | Lakshmi Bandaru | REC | |
25745 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | Samuel Durigon | REC | |
28981 (1240) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 305 | Donald Bonidie | LEC | |
28979 (1240) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 501 | Yarmi Kalokoh | REC | |
28980 (1240) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | Eshwar Pitchiah | REC | |
32243 (1300) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 405 | Michael Devine | LEC | |
32750 (1300) | F | 10:00am-10:50am | IS 501 | Jeremy Tygh | REC | |
32751 (1300) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | Alex Wang | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32260 (1011) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 405 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
32839 (1011) | W | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Kaiwen Zhao | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32951 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 207 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
32992 (1000) | Tu | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Birizibe Gnassingbe | LAB | |
32244 (1011) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 405 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
33007 (1011) | W | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Ashlyn Geevarghese | LAB | |
32953 (1112) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | Olena Sherbinin | LEC | |
33003 (1112) | M | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Jatin Singh | LAB | |
32841 (1211) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | Ronak Khamar | LAB | |
32233 (1211) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 403 | Olena Sherbinin | LEC |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32952 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 207 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
33017 (1000) | Tu | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Sean Steinle | LAB | |
32242 (1112) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | Olena Sherbinin | LEC | |
32843 (1112) | M | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Kaiwen Zhao | LAB | |
32844 (1211) | Tu | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Mikey Morrissey | LAB | |
32241 (1211) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 403 | Olena Sherbinin | LEC |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32261 (1020) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | IS 305 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0334 INTERMEDIATE WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25284 (1020) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 404 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25295 (1160) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 403 | Donald Bonidie | LEC | |
25299 (1160) | Tu | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | Aysan Aghazadeh | REC | |
32752 (1160) | Tu | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Joshua Friedman | REC | |
25300 (1160) | Tu | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 6110 | Stephen Arndt | REC | |
25305 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM 157 | William Garrison | LEC | |
32753 (1200) | W | 10:00am-10:50am | IS 411 | Aysan Aghazadeh | REC | |
32754 (1200) | W | 11:00am-11:50am | IS 406 | Aysan Aghazadeh | REC | |
32793 (1200) | W | 1:00pm-1:50pm | IS 406 | Hala Nubani | REC | |
25307 (1200) | W | 2:00pm-2:50pm | IS 411 | Hina Sekine | REC | |
32918 (1200) | W | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | Tianyi Zheng | REC | |
25311 (1200) | W | 5:00pm-5:50pm | IS 406 | Aysan Aghazadeh | REC | |
26800 (1220) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
26802 (1220) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | Nicholas Nazari | REC | |
32794 (1220) | W | 12:00pm-12:50pm | IS 406 | Hina Sekine | REC | |
26801 (1220) | W | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | Mateen Kasim | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25630 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
25631 (1100) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | Vivek Rajkumar | REC | |
25632 (1100) | Th | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Sean Steinle | REC | |
32749 (1100) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | Anastasiia Rudenko | REC | |
25332 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | LAWRN 104 | John Ramirez | LEC | |
32748 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | Samantha Aziz | REC | |
25338 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | Lingfeng Fan | REC | |
25336 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5129 | Alejandro Ciuba | REC | |
25312 (1300) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 1501 | John Ramirez | LEC | |
32814 (1300) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | Connor Sweeney | REC | |
25313 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 411 | Tianyi Zheng | REC | |
25326 (1300) | F | 5:00pm-5:50pm | IS 411 | Robert Fishel | REC | |
32245 (1500) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
32917 (1500) | Th | 10:00am-10:50am | CL 226 | Qinnuo Li | REC | |
32822 (1500) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Shiv Patel | REC | |
32819 (1500) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 6110 | Thomas Brusilovsky | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25715 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | LAWRN 106 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
25716 (1010) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | Sheng Li | REC | |
25717 (1010) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Simon Schueller | REC | |
25572 (1030) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 305 | Jarrett Billingsley | LEC | |
25574 (1030) | Th | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Sravani Yagalla | REC | |
25573 (1030) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | Christopher Hinson | REC | |
25712 (1070) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | Jarrett Billingsley | LEC | |
25713 (1070) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Sheng Li | REC | |
25714 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | Gavin Heinrichs-Majetich | REC | |
26803 (1090) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
26805 (1090) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Dastan Abdulla | REC | |
26804 (1090) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25688 (1030) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
25689 (1030) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | Christopher Hinson | REC | |
25690 (1030) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Camryn Simons | REC | |
25725 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 405 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
25726 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | Jian Liu | REC | |
25727 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | Zhenjiang Fan | REC | |
32974 (1300) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
25703 (1300) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | Zhenjiang Fan | REC | |
25702 (1300) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | Jian Liu | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25318 (1140) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 406 | Patricia Quirin | LEC | |
25320 (1150) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 411 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31799 (1050) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
25636 (1050) | Th | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | Thomas Brusilovsky | REC | |
25637 (1050) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | Mert Inan | REC | |
25646 (1200) | MW | 3:00pm-4:15pm | VICTO 123 | Sherif Khattab | LEC | |
25649 (1200) | Th | 11:00am-11:50am | IS 411 | Junshang Jia | REC | |
32838 (1200) | Th | 12:00pm-12:50pm | IS 411 | Xiaoting Li | REC | |
25648 (1200) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | Lauren Bruckstein | REC | |
32795 (1200) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | Xiaoting Li | REC | |
26675 (1300) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 1500 | Nicholas Farnan | LEC | |
32799 (1300) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
32801 (1300) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | Mert Inan | REC | |
32802 (1300) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
26676 (1300) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5129 | Gordon Lu | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25370 (1200) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | LAWRN 209 | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
26695 (1210) | MW | 9:30am-10:45am | IS 403 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
29015 (1220) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1511 THEORY OF COMPUTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25385 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
33099 (1010) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28069 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5502 | Paulo Ferreira | LEC | |
32806 (1010) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 501 | Nasrin Kalanat | REC | |
28068 (1010) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | Nasrin Kalanat | REC | |
25697 (1100) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5502 | Nicholas Farnan | LEC | |
32809 (1100) | F | 11:00am-11:50am | IS 501 | Brian Nixon | REC | |
25698 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | Brian Nixon | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25720 (1020) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5129 | Sohel Sarwar | LEC | |
28071 (1030) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | SENSQ 5129 | Sohel Sarwar | LEC |
CS 1541 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25585 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25606 (1060) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Nicholas Farnan | LEC | |
25608 (1060) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5502 | Ahmad Diab | REC | |
25609 (1060) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | Ahmad Diab | REC | |
25628 (1100) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
25747 (1100) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5502 | Debarun Das | REC | |
25746 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5502 | Debarun Das | REC | |
26672 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
26673 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5502 | Yue Dai | REC | |
26674 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5502 | Yue Dai | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27737 (1120) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Konstantinos Kosta | LEC | |
27741 (1120) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC | |
27742 (1120) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | Rakan Alseghayer | REC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25394 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Wonsun Ahn | LEC | |
26836 (1130) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25700 (1030) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 403 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1652 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32248 (1040) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5129 | Amy Babay | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25706 (1030) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
25708 (1030) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | Evangelos Karageorgos | REC | |
25707 (1030) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | Evangelos Karageorgos | REC |
CS 1657 PRIVACY IN THE ELECTRONIC SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32249 (1050) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | William Garrison | LEC |
CS 1674 INTRODUCTION TO COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32250 (1100) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | Adriana Kovashka | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27746 (1010) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Joseph Yurko | LEC | |
27780 (1010) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | Gerasimos Palaiopanos | REC | |
27781 (1010) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | Gerasimos Palaiopanos | REC |
CS 1699 SPECIAL TOPICS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32251 (1120) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |||
Description | Functional Programming | |||||||
32252 (1200) | M | 3:00pm-5:45pm | SENSQ 6110 | Malihe (She/Her) Alikhani | LEC | |||
Description | AI for Good: Ethics & Implications |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25436 (1030) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 404 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1901 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
1626 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | INT |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33477 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Chris Frankovic John Ramirez | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25451 (1030) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 404 | Wonsun Ahn | DIR |
CS 1951 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33594 (1000) | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25454 (1030) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 403 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25460 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | THE | |
25462 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
25463 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
25464 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
25465 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
25468 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
25469 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
25470 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
25471 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
25472 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | |
25473 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
25474 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
25475 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
25478 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
25479 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
25480 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
25481 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
25482 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
25483 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
25484 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
25485 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
25486 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 2002 RESEARCH EXPERIENCE/COMPUTER SCI
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25491 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25493 (1200) | F | 2:00pm-3:15pm | SENSQ 5317 | Panos Chrysanthis | CLQ |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27738 (1120) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | Konstantinos Kosta | LEC | |
27740 (1120) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
27743 (1120) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25709 (1030) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Xiaowei Jia | LEC | |
25711 (1030) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
25710 (1030) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 2110 THEORY OF COMPUTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25494 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
28113 (1010) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 2150 DESIGN & ANALYSIS OF ALGORITHMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25497 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
33056 (1100) | F | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 2410 COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32255 (1150) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Xulong Tang | LEC |
CS 2510 COMPUTER OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32256 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Stephen Lee | LEC |
CS 2550 PRINCIPLES OF DATABASE SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29755 (1010) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Panos Chrysanthis | LEC |
CS 2637 FOUNDATIONS OF HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32919 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5313 | Erin Walker | LEC |
CS 2750 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25633 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2756 PRINCIPLES OF DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32835 (1000) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5313 | Xiaowei Jia | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25511 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | INT | |
25512 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | INT | |
25513 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | INT | |
25514 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
25515 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
25516 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
25517 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | INT | |
25518 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
25519 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
25520 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | INT | |
25523 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | INT | |
25524 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
25525 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
25526 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
25527 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
25528 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | |
25529 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
25530 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
25531 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
25532 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | |
25533 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | INT | |
25534 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25543 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
25544 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
25545 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
25546 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
25547 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
25548 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
25549 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
25550 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
25551 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
25552 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR | |
25553 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
25554 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
25555 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
25556 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
25557 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
25558 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
25559 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
25560 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
25561 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
25562 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
25563 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
25564 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25592 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
25593 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
25594 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
25595 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
25596 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
25597 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
25598 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
25599 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
25600 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
25601 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | IND | |
25602 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | IND | |
25603 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
25604 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
25613 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
25614 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
25615 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
25616 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
25617 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
25618 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
25619 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | |
25748 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
25620 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
25621 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25272 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | THE | |
25297 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
25303 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
25306 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
25308 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
25310 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
25315 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
25316 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
25317 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
25321 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | |
25323 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
25325 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
25328 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
25330 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
25333 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
25335 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
25337 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
25339 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
25341 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
25343 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
25346 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
25349 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 3720 ADVANCED TOPICS IN INTERNET OF THINGS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32257 (1400) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6516 | Daniel Mosse | SEM |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25358 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
25360 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
25364 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
25368 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
25371 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
25374 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
25375 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
25378 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
25380 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
25382 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR | |
25384 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
25386 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
25388 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
25389 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
25391 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
25393 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
25396 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
25399 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
25400 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
25402 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
25403 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
25405 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14102 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25421 (1040) | W | 6:00pm-8:30pm | CL 332 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0013 COMPUTER METHODS IN HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25629 (1050) | MWF | 10:00am-10:50am | BELLH 314 | David Birnbaum | LEC | |||
Description | UNIVERSITY HONORS COLLEGE |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31186 (1040) | TuTh | 11:00am-12:15pm | LAWRN 105 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31189 (1100) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31191 (1050) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 501 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31710 (1000) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27820 (1100) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Joanna Sutton | LEC |
INFSCI 1049 INTRODUCTION TO INFORMATION SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31709 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26759 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Paul Munro | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31185 (1080) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31190 (1100) | Th | 6:00pm-8:30pm | WEB | Mandy Kendall | LEC |
INFSCI 1460 IT PROJECT MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31188 (1080) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1470 IMMERSIVE MEDIA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32717 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | LAWRN 231 | Brandon Hedges | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31187 (1080) | Th | 3:00pm-5:30pm | IS 404 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 1540 DATA ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31212 (1050) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 305 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 1560 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31707 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31192 (1080) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 305 | Ahmed Ibrahim | LEC | |||
Description | Students will participate in a competition at a cost of $35/student. Students will need a computer with at least 50GB of free disk space and 8 GB of RAM (minimum). |
INFSCI 1640 WIRELESS NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31702 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 522 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 1660 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31705 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 831 | Alekhya Velagapudi | LEC |
INFSCI 1670 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31479 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1700 DATA-DRIVEN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31213 (1060) | Th | 3:00pm-5:30pm | IS 403 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31216 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | INT |
INFSCI 1730 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31193 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND | |
31194 (1001) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
31214 (1002) | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | ||
31215 (1003) | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | ||
31161 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31184 (1080) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | CL 239 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31706 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2149 INTRODUCTION TO INFORMATION SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31708 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32661 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | CL 230 | Tyler Brooks | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25922 (1010) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 305 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33525 (1010) | TuTh | 8:00am-9:15am | CL 206 | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25683 (1200) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Na Du | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25684 (1250) | Tu | 3:00pm-5:50pm | IS 403 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25623 (1100) | W | 9:00am-11:50am | IS 405 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2440 ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27293 (1010) | Th | 9:00am-11:50am | IS 305 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25686 (1060) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 405 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2510 INFORMATION SYSTEMS ANALYSIS AND DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33202 (1210) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Sandra Brandon | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25924 (1030) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32715 (1000) | W | 3:00pm-5:50pm | CHVRN 135 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2621 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30302 (1100) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25925 (1090) | M | 6:00pm-8:50pm | SENSQ 5502 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 2711 ADVANCED TOPICS IN DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25728 (1030) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2750 CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28122 (1060) | M | 3:00pm-5:50pm | BENDM G31 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25276 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
25277 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
25279 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
25281 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25287 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25288 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25294 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25296 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25314 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25347 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25350 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25352 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25353 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2915 SPECIAL TOPICS: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32714 (1000) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | WWPH 3415 | Morgan Frank | LEC | |||
Description | Course Title: Data, Complexity, and Society: A survey of topics in Computational Social Science Course Description: Many areas of social science--including sociology, psychology, and economics---traditionally rely on theory built from simplifying assumptions and supported by cumbersome random control trials. These methods have proven exceptionally useful, but small-scale controlled experiments often fail to generalize to broader populations and fail to make use of the today's data-rich world. Real-world social systems are comprised of complex interactions between key variables making them un-amenable to traditional analysis. Fortunately, the new field of Computational Social Science (CSS) has arisen to address this gap. Scientists in CSS tackle the most prominent questions about human-nature and society by leveraging rich data-sources, data-driven techniques, and new opportunities for large-scale experimentation. For example, instead of small-scale surveys, modern scientists are working with social media platforms to track the national spread of fake news, political ideology, and even flu symptoms. Using worker profiles from online job websites, CSS scientists are improving models of economic resilience to labor disruptions. Data from smart phones, geo-tagged tweets, and credit card transactions are yielding new insights into human mobility patterns and community access to goods, services, and opportunities. In this course, we will survey recent academic publications that use CSS techniques. Examples will come from all over social science, including economics, political science, sociology, demography, and transportation. Our goal is to understand how CSS expands complements traditional social science and where traditional social science techniques are actually more appropriate. This course will ask students to review research articles, and to prepare and lead discussions on the motivation, methods & data, results, and implications of the research. |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25355 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
25356 (1020) | 12:00am-12:00am | TBA | IND | |||
25362 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
25365 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
25404 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
25407 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
25408 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
25410 (1080) | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | ||
25413 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25416 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25417 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25427 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25428 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31160 (1080) | M | 3:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | Yuru Lin | LEC | |||
Description | TOPIC: FATE -- Fairness, Accountability, Transparency, and Ethics in AI DESCRIPTION: Data-driven models have been increasingly used in many domains to assist in human decision-making that has a significant impact on people’s lives – from job hiring and promotion, college admission, judicial decision, to business or public service delivery. The development of decision aids has been made possible both by voluminous data and new data science tools that can exploit complex structures and patterns in data. This course focuses on both concepts and practice in order to understand and cope with the ethical challenges in data science and data-driven decision-making. We will introduce (a) the core concepts of fairness and interpretability mechanism and (b) analytic and technical tools to mitigate emerging problems in the real world. The objective of this course is to prepare future data scientists with the competence to recognize where and understand why (un)fairness and ethical issues arise when applying data science to real-world problems, learn how to conceptualize, measure, and mitigate bias in data-driven decision-making, learn how to evaluate models and make data-driven decision-making more interpretable and explainable, and learn to think critically about data-driven decisions and policy questions and evaluate a project with these concerns in mind. Students are expected to be familiar with the basics of Data Science methods (e.g., Probability and Statistics, Data Mining, and Machine Learning), and should be comfortable with programming with DM/ML toolkits. Students need to have a willingness to do interdisciplinary research and be comfortable learning concepts through reading technical, legal, and policy documents. More details are available on the course website: https://yurulin.github.io/class-fairness-ml/ |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25430 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
25432 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
25434 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
25437 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
25439 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25441 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
25444 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25445 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25446 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
25447 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
25448 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25449 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25450 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
25452 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
25453 (1150) | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25455 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
25456 (1050) | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | ||
25457 (1070) | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND | ||
25458 (1090) | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | IND | ||
25459 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
25461 (1130) | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | IND | ||
25466 (1150) | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | ||
25467 (1155) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
25476 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
25477 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
25487 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25488 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
25489 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25490 (1260) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
25492 (1270) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
26769 (1280) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
26959 (1290) | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25495 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Paul Munro | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26760 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Paul Munro | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25496 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
25498 (1030) | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR | ||
25499 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
25501 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
25502 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
25503 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
25504 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
25505 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
25506 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
25507 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
25508 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
25509 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR | |
25510 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
25521 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31062 (1000) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 501 | Balaji Palanisamy | SEM | |||
Description | Course Description: Blockchains represent decentralized and distributed digital ledgers that guarantee that the data stored in them cannot be tampered without compromising a majority of nodes in the network. Blockchains find numerous applications in a wide range of domains and blockchain-based decentralized applications are becoming increasingly prevalent. This doctoral seminar course will focus on blockchains and blockchain-based decentralized applications. The course will comprise of readings covering (i) fundamentals of blockchain technology, distributed consensus and ledger management, (ii) introduction to smart contracts programming in solidity language, (iii) decentralized application design using smart contracts, (iv) blockchain technologies for Internet-of-Things (IoT). Students in this course will have the opportunity to develop decentralized applications in Ethereum as part of the course project. |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25764 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
25749 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
25750 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
25751 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
25752 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
25753 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
25754 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
25755 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
25756 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
25757 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
25758 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
25759 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
25760 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
25761 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
25762 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
25763 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
25765 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10459 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
21486 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
21487 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
21488 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
21489 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
21490 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
21491 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
21492 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
21493 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
21494 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
21495 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
21496 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
21497 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
21498 (1075) | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | THE | ||
21499 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | THE | |
21500 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
21501 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
21502 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
21503 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
21504 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE |
ISSP 2017 FOUNDATIONS OF BIOMEDICAL INFORMATICS 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33508 (1035) | MW | 9:30am-10:55am | BAUM 407A | Madhavi Ganapathiraju | LEC |
ISSP 2030 ADVANCED TOPICS IN INTELLGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11020 (1070) | F | 12:30pm-1:55pm | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | SEM |
ISSP 2130 INFORMATION STORAGE & RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
33506 (1000) | M | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Daqing He | LEC |
ISSP 2170 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10605 (1030) | TuTh | 11:00am-12:00pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23899 (1100) | W | 9:00am-11:50am | IS 405 | Rosta Farzan | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10606 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
21467 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
21468 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
21469 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | INT | |
21470 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
21471 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
21472 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
21473 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
21474 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | INT | |
21475 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
21476 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
21477 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
21478 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
21479 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
21480 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | INT | |
21481 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
21482 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
21483 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
21484 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
21485 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10007 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10540 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
21449 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
21450 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | DIR | |
21451 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
21452 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
21453 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
21454 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
21455 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
21456 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
21457 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
21458 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
21459 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
21460 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
21461 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | DIR | |
21462 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
21463 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
21464 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
21465 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
21466 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10008 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
21524 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
21525 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
21526 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panagiotis Benos | IND | |
21527 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
21528 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
21529 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
21530 (1045) | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | ||
21531 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
21532 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
21533 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
21534 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
21535 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21536 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
21537 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
21538 (1085) | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | ||
21539 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
21540 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
21541 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
21542 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
21971 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10009 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
21505 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
21506 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
21507 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
21508 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
21509 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
21510 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
21511 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
21512 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
21513 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
21514 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
21515 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
21516 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
21517 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
21518 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
21519 (1085) | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | ||
21520 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
21521 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
21522 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
21523 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE |
LIS 2022 IMPLEMENTING SOLUTIONS FOR KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28924 (1010) | Th | 9:00am-11:50am | IS 501 | Matthew Burton | LEC | |
30992 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC |
LIS 2030 DATA AND INFORMATION IN SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28950 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 405 | Jacob Biehl | Ruth Carpenter | LEC |
28954 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Matthew Burton | Sean Bailey | LEC |
LIS 2140 CRITICAL LIBRARIANSHIP AND INFORMATION PROFESSIONALS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31018 (1000) | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | ||
31020 (1005) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 501 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2194 INFORMATION ETHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32658 (1000) | Tu | 12:00pm-2:50pm | LAWRN 233 | Kip Currier | LEC | |
32659 (105) | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2222 ARCHIVAL APPRAISAL, DESCRIPTION, AND ACCESS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28940 (1020) | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC | ||
33570 (1030) | M | 9:00am-11:50am | IS 406 | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2323 RESOURCES AND SERVICES FOR YOUNG ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25542 (1030) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC | |
25565 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2325 CURRICULUM RESOURCE AND SERVICE/SCHOOL LIBRARY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28962 (1010) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Rebecca Morris | LEC | |
28963 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2326 STORYTELLING AND PROGRAMMING FOR YOUNG PEOPLE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28945 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2500 REFERENCE SOURCES AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25566 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC | |
25567 (1260) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2586 HEALTH SCIENCES RESOURCE AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31022 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Kuo-Ting Huang | LEC | |
31023 (1005) | 12:00am-12:00am | WEB | Kuo-Ting Huang | LEC |
LIS 2674 PRESERVING DIGITAL CULTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29769 (1010) | Tu | 9:00am-11:50am | IS 501 | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2700 MANAGING AND LEADING INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31019 (1000) | Th | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | Kip Currier | LEC | |
31021 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25580 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
25581 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
25582 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
25583 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
25584 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
25586 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
25587 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
25588 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
30994 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
30995 (1155) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25605 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
25607 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
25249 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
25250 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
30996 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
30998 (1145) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
30999 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
31000 (1155) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
31001 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
31002 (1205) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28908 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25255 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25257 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
25258 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
25259 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
25260 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
25261 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
25262 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
25263 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
31003 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
31004 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
31005 (1125) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25264 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
25265 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
25266 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
25267 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
25268 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
25269 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
25270 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
31006 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
31007 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
31008 (1115) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25611 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
25612 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | PRA | |
25622 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA | |
25271 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
25275 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
25278 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
31009 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | PRA | |
31010 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | PRA | |
31011 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | PRA | |
31012 (1130) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25283 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
25286 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE | |
25289 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
25292 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
25293 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
25301 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
25302 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | THE | |
25304 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | THE | |
31014 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | THE | |
31016 (1120) | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | THE |
TELCOM 2010 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31704 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 831 | Alekhya Velagapudi | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32852 (1000) | W | 12:00pm-2:50pm | LAWRN 233 | Kaushik Seshadreesan | LEC |
TELCOM 2326 ADVANCED TOPICS IN DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25729 (1060) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 305 | Vladimir Zadorozny | LEC |
TELCOM 2700 INTRODUCTION TO WIRELESS NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31703 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 522 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
TELCOM 2811 INNOVATING FOR PUBLIC IMPACT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26808 (1100) | M | 4:00pm-6:30pm | VICTO 115 | William Clark Daniel Cole | LEC |
TELCOM 2813 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31481 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25319 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
25322 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25324 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25329 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25331 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25334 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25340 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
25342 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25344 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25345 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25348 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25351 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25354 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
25357 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25359 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25361 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25367 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25369 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25373 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25376 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25377 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25379 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25381 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25383 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25387 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
25390 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25392 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25395 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25398 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25401 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25406 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
25409 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25411 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25412 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25415 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25418 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25419 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25420 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
25422 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25423 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
25424 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25425 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25429 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25431 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
25433 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25435 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25438 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25440 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
25443 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25535 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Paul Munro | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25536 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
25537 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
25538 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
25539 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
25540 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
25541 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26758 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett Paul Munro | IND |
0000
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
7:00pm-7:00pm | ||||||
7:00pm-7:00pm |