Fall 2020 Schedule
CMPINF 0001 SCI FIRST-YEAR SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27527 (1010) | M | 4:30pm-5:20pm | WEB | Rachel Parkes | SEM | |
31505 (1090) | W | 11:05am-11:55am | WEB | Danielle Bonatesta | SEM | |
31432 (1110) | M | 11:05am-11:55am | WEB | Danielle Bonatesta | SEM | |
31433 (1120) | M | 2:20pm-3:10pm | WEB | Rachel Parkes | SEM | |
31434 (1130) | M | 12:10pm-1:00pm | WEB | Kristine Pugliese | SEM | |
31435 (1140) | W | 1:15pm-2:05pm | WEB | Rachel Parkes | SEM | |
31436 (1150) | M | 4:30pm-5:20pm | WEB | Danielle Bonatesta | SEM | |
31437 (1160) | W | 12:10pm-1:00pm | WEB | Kristine Pugliese | SEM | |
31438 (1170) | F | 11:05am-11:55am | WEB | Kristine Pugliese | SEM | |
31439 (1180) | W | 6:00pm-6:50pm | WEB | Ashley Christopherson | SEM | |
31440 (1190) | W | 12:10pm-1:00pm | WEB | Ashley Christopherson | SEM | |
31441 (1200) | F | 11:05am-11:55am | WEB | Ashley Christopherson | SEM |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27531 (1010) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WEB | Matthew Burton | LEC | |
27529 (1010) | M | 11:05am-12:55pm | OSC 102 | Matthew Burton | LAB | |
27530 (1010) | M | 1:15pm-3:05pm | MERVS 115 | Matthew Burton | LAB | |
27533 (1010) | W | 11:05am-12:55pm | OSC 102 | Matthew Burton | LAB | |
27532 (1010) | W | 1:15pm-3:05pm | SENSQ 5502 | Matthew Burton | LAB |
CMPINF 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30293 (1010) | MW | 6:30pm-7:45pm | WEB | Tonya Edmonds | LEC | |
30294 (1010) | Tu | 8:55am-10:45am | UCLUB 122 | TBD | LAB | |
30296 (1010) | Tu | 11:05am-12:55pm | FKART 125 | TBD | LAB | |
30289 (1020) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WEB | Timothy Hoffman | LEC | |
30290 (1020) | F | 11:05am-12:55pm | CHVRN 152 | Timothy Hoffman | LAB | |
30291 (1020) | F | 1:15pm-3:05pm | LAWRN 121 | Timothy Hoffman | LAB | |
30284 (1030) | Th | 6:30pm-9:00pm | SENSQ 2400 | Jordan Barria Pineda | LEC | |
30286 (1030) | M | 8:55am-10:45am | WEB | TBD | LAB | |
30287 (1030) | M | 6:30pm-8:20pm | WEB | TBD | LAB | |
30281 (1040) | TuTh | 9:25am-10:40am | WEB | Michael Devine | LEC | |
30282 (1040) | W | 2:20pm-4:10pm | TREES 166 | Michael Devine | LAB | |
30283 (1040) | W | 6:30pm-8:20pm | SENSQ 5502 | Michael Devine | LAB | |
30234 (1050) | MW | 1:15pm-2:30pm | WEB | Timothy Hoffman | LEC | |
30235 (1050) | Tu | 4:30pm-6:20pm | WWPH 1500 | Timothy Hoffman | LAB | |
30236 (1050) | Tu | 7:30pm-9:20pm | OSC 102 | Timothy Hoffman | LAB | |
30231 (1060) | W | 12:10pm-2:40pm | WEB | Michael Devine | LEC | |
30232 (1060) | Th | 6:30pm-8:20pm | PUBHL G23 | Michael Devine | LAB | |
30233 (1060) | F | 3:25pm-5:15pm | PUBHL G23 | Michael Devine | LAB |
CMPINF 1205 COMPARATIVE DIGITAL PRIVACIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30321 (1010) | MW | 3:25pm-4:40pm | IS 305 | Song Shi | LEC |
CMPINF 2100 DATA-CENTRIC COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31290 (1010) | Th | 6:30pm-9:00pm | OSC 102 | Joseph Yurko | LEC |
CS 0004 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING-BASIC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10132 (1070) | MW | 9:25am-10:40am | UCLUB 122 | Michael Devine | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11364 (1050) | MW | 9:25am-10:40am | WPU G40 | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
10708 (1050) | M | 1:15pm-2:05pm | WEB | TBD | REC | |
18815 (1050) | M | 2:20pm-3:10pm | WEB | TBD | REC | |
10707 (1100) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | BENDM 157 | Donald Bonidie | LEC | |
17922 (1100) | W | 12:10pm-1:00pm | WEB | TBD | REC | |
11456 (1100) | W | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC | |
16845 (1200) | TuTh | 9:25am-10:40am | WEB | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
18816 (1200) | M | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC | |
10999 (1200) | M | 4:30pm-5:20pm | WEB | TBD | REC | |
23615 (1250) | MW | 5:00pm-6:15pm | CL 332 | Arjun Chandrasekhar | LEC | |
23616 (1250) | Tu | 8:55am-9:45am | WEB | TBD | REC | |
23617 (1250) | Tu | 6:30pm-7:20pm | WEB | TBD | REC | |
24368 (1300) | Th | 6:30pm-9:00pm | LAW 113 | Paulo Ferreira | LEC | |
24374 (1300) | Tu | 12:10pm-1:00pm | WEB | TBD | REC | |
24371 (1300) | Tu | 5:30pm-6:20pm | WEB | TBD | REC | |
30305 (1350) | M | 6:30pm-9:00pm | FKART 125 | Paulo Ferreira | LEC | |
30306 (1350) | W | 5:30pm-6:20pm | WEB | TBD | REC | |
30304 (1350) | W | 6:30pm-7:20pm | WEB | TBD | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27607 (1010) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WPU G50 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
27609 (1010) | F | 8:55am-10:45am | WEB | TBD | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27614 (1010) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WPU G50 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
27615 (1010) | F | 11:05am-12:55pm | WEB | TBD | LAB | |
30299 (1010) | F | 3:25pm-5:15pm | WEB | TBD | LAB | |
30300 (1020) | MW | 3:25pm-4:40pm | WWPH 2500 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
30302 (1020) | M | 11:05am-12:55pm | WEB | TBD | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27616 (1010) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WPU G50 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
27618 (1010) | F | 1:15pm-3:05pm | WEB | TBD | LAB | |
30301 (1020) | MW | 3:25pm-4:40pm | WWPH 2500 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
30303 (1020) | M | 8:55am-10:45am | WEB | TBD | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11303 (1060) | TuTh | 6:30pm-7:45pm | SENSQ 5502 | Olena Sherbinin | LEC | |
11363 (1200) | M | 6:30pm-9:00pm | IS 404 | Olena Sherbinin | LEC |
CS 0334 INTERMEDIATE WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18598 (1020) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | IS 305 | Peter DeNardis | LEC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11159 (1070) | TuTh | 6:30pm-7:45pm | OSC 202 | Donald Bonidie | LEC | |
16435 (1070) | F | 10:00am-10:50am | WEB | TBD | REC | |
11145 (1070) | F | 11:05am-11:55am | WEB | TBD | REC | |
18256 (1090) | MW | 5:00pm-6:15pm | OSC 102 | William Garrison | LEC | |
18257 (1090) | F | 10:00am-10:50am | WEB | TBD | REC | |
23467 (1090) | F | 1:15pm-2:05pm | WEB | TBD | REC | |
26128 (1230) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | WPU G20 | William Garrison | LEC | |
26746 (1230) | W | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC | |
26745 (1230) | W | 4:30pm-5:20pm | WEB | TBD | REC | |
26129 (1230) | F | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC | |
26130 (1230) | F | 4:30pm-5:20pm | WEB | TBD | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11062 (1030) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WEB | Timothy Hoffman | LEC | |
11458 (1030) | Th | 10:00am-10:50am | ALUM 112 | Timothy Hoffman | REC | |
24377 (1030) | Th | 12:10pm-1:00pm | LAWRN 207 | Timothy Hoffman | REC | |
21252 (1100) | TuTh | 9:25am-10:40am | WEB | John Ramirez | LEC | |
21635 (1100) | W | 8:55am-9:45am | WWPH 5001 | TBD | REC | |
21253 (1100) | W | 10:00am-10:50am | IS 316 | TBD | REC | |
10133 (1200) | MW | 6:30pm-7:45pm | WEB | Timothy Hoffman | LEC | |
10793 (1200) | Th | 4:30pm-5:20pm | WPU G18 | Timothy Hoffman | REC | |
24378 (1200) | Th | 5:30pm-6:20pm | ALUM 343 | Timothy Hoffman | REC | |
25871 (1240) | MW | 1:15pm-2:30pm | WEB | John Ramirez | LEC | |
25873 (1240) | F | 12:10pm-1:00pm | WWPH 5001 | TBD | REC | |
25872 (1240) | F | 1:15pm-2:05pm | WWPH 5001 | TBD | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28047 (1070) | MW | 11:05am-12:20pm | SENSQ 2400 | Jarrett Billingsley | LEC | |
28048 (1070) | Th | 8:55am-9:45am | WEB | Jarrett Billingsley | REC | |
28049 (1070) | Th | 10:00am-10:50am | WEB | Jarrett Billingsley | REC | |
28044 (1120) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | OSC 102 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
28045 (1120) | F | 12:10pm-1:00pm | WEB | Jared Frank | REC | |
28046 (1120) | F | 2:20pm-3:10pm | WEB | TBD | REC | |
28041 (1200) | MW | 1:15pm-2:30pm | WPU G40 | Jarrett Billingsley | LEC | |
28042 (1200) | Th | 8:55am-9:45am | WEB | Jarrett Billingsley | REC | |
28043 (1200) | Th | 11:05am-11:55am | WEB | Jarrett Billingsley | REC | |
28038 (1215) | TuTh | 9:25am-10:40am | SENSQ 2400 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
28039 (1215) | Th | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC | |
28040 (1215) | Th | 4:30pm-5:20pm | WEB | TBD | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18393 (1110) | TuTh | 11:05am-12:20pm | WEB | Sherif Khattab | LEC | |
18628 (1110) | F | 8:55am-9:45am | UCLUB 211 | Jared Frank | REC | |
18394 (1110) | F | 1:15pm-2:05pm | LAWRN 120 | TBD | REC | |
23874 (1135) | MW | 3:25pm-4:40pm | THAW 104 | Vinicius Petrucci | LEC | |
23877 (1135) | Th | 11:05am-11:55am | WEB | Debarun Das | REC | |
23875 (1135) | Th | 12:10pm-1:00pm | WEB | TBD | REC | |
27196 (1150) | MW | 5:00pm-6:15pm | IS 316 | Vinicius Petrucci | LEC | |
27198 (1150) | F | 7:50am-8:40am | WEB | Debarun Das | REC | |
27197 (1150) | F | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21813 (1020) | MW | 5:00pm-6:15pm | SENSQ 5502 | Patricia Quirin | LEC | |
27217 (1090) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10706 (1040) | TuTh | 9:25am-10:40am | PUBHL G23 | Nicholas Farnan | LEC | |
10918 (1040) | F | 8:55am-9:45am | WEB | TBD | REC | |
10850 (1040) | F | 11:05am-11:55am | WEB | TBD | REC | |
11161 (1150) | MW | 1:15pm-2:30pm | LAWRN 120 | Sherif Khattab | LEC | |
11162 (1150) | F | 10:00am-10:50am | WEB | Nannan Wen | REC | |
18076 (1150) | F | 12:10pm-1:00pm | WEB | Nannan Wen | REC | |
21876 (1200) | MW | 5:00pm-6:15pm | IS 305 | Nicholas Farnan | LEC | |
21878 (1200) | F | 3:25pm-4:15pm | WEB | TBD | REC | |
21877 (1200) | F | 4:30pm-5:20pm | WEB | TBD | REC | |
24099 (1270) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | SENSQ 2400 | Maximillian Bender | LEC | |
24101 (1270) | W | 7:50am-8:40am | WEB | Maximillian Bender | REC | |
24103 (1270) | W | 3:25pm-4:15pm | WEB | Maximillian Bender | REC | |
24996 (1300) | TuTh | 6:30pm-7:45pm | IS 305 | John Aronis | LEC | |
24997 (1300) | F | 1:15pm-2:05pm | WEB | Hanzhong Zheng | REC | |
24998 (1300) | F | 2:20pm-3:10pm | WEB | Hanzhong Zheng | REC | |
25808 (1400) | MW | 11:05am-12:20pm | CHVRN 152 | Sherif Khattab | LEC | |
25811 (1400) | Tu | 4:30pm-5:20pm | WEB | TBD | REC | |
25814 (1400) | Tu | 5:30pm-6:20pm | WEB | Nannan Wen | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11019 (1070) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5317 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
24453 (1200) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WPU G50 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
27590 (1210) | MW | 5:00pm-6:15pm | SENSQ 5317 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1510 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10134 (1040) | MW | 9:25am-10:40am | CHVRN 152 | Kirk Pruhs | LEC | |
21636 (1040) | F | 9:25am-10:40am | WWPH 1500 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25884 (1050) | W | 6:30pm-9:00pm | WPU 115 | Adam Hobaugh | LEC | |
25885 (1050) | F | 4:30pm-5:20pm | SENSQ 5502 | Adam Hobaugh | REC | |
25886 (1050) | F | 5:30pm-6:20pm | SENSQ 5502 | Adam Hobaugh | REC | |
18621 (1100) | Tu | 6:30pm-9:00pm | LAWRN 205 | Adam Hobaugh | LEC | |
18626 (1100) | W | 8:55am-9:45am | WWPH 1501 | Adam Hobaugh | REC | |
18625 (1100) | W | 10:00am-10:50am | ALUM 323 | Adam Hobaugh | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11279 (1070) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WWPH 5001 | Shi-Kuo Chang | LEC | |
25796 (1080) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WWPH 5001 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 1541 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10914 (1070) | TuTh | 5:00pm-6:15pm | THAW 102 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10849 (1040) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | WEB | Daniel Mosse | LEC | |
11184 (1040) | F | 8:55am-9:45am | IS 501 | Henrique Pötter | REC | |
11183 (1040) | F | 10:00am-10:50am | LAWRN 203 | Henrique Pötter | REC | |
22513 (1080) | TuTh | 11:05am-12:20pm | WEB | Daniel Mosse | LEC | |
22517 (1080) | W | 11:05am-11:55am | BENDM 229 | Henrique Pötter | REC | |
22515 (1080) | W | 1:15pm-2:05pm | LANGY A224 | Henrique Pötter | REC | |
27111 (1095) | MW | 3:25pm-4:40pm | WWPH 2501 | Sherif Khattab | LEC | |
27114 (1095) | F | 10:00am-10:50am | WWPH 5001 | Jinpeng Zhou | REC | |
27113 (1095) | F | 3:25pm-4:15pm | BENDM 157 | Jinpeng Zhou | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31800 (1010) | MW | 5:00pm-6:15pm | IS 404 | Konstantinos Kosta | LEC | |
31802 (1010) | F | 8:55am-9:45am | WEB | Rakan Alseghayer | REC | |
31806 (1010) | F | 4:30pm-5:20pm | WEB | Rakan Alseghayer | REC | |
16642 (1100) | TuTh | 11:05am-12:20pm | BENDM 157 | Panos Chrysanthis | LEC | |
16645 (1100) | F | 11:05am-11:55am | WWPH 5001 | Rakan Alseghayer | REC | |
16646 (1100) | F | 2:20pm-3:10pm | WWPH 5001 | Rakan Alseghayer | REC |
CS 1566 INTRODUCTION COMPUTER GRAPHICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31400 (1010) | MW | 9:25am-10:40am | ALUM 343 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
31401 (1010) | F | 8:55am-9:45am | WEB | Pratik Musale | REC | |
31405 (1010) | F | 12:10pm-1:00pm | WEB | Pratik Musale | REC |
CS 1571 INTRODUCTION TO ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10913 (1070) | MW | 1:15pm-2:30pm | LAW COURT | Erin Walker | LEC |
CS 1621 STRUCTURE PROGRAMMING LANGUAGES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24447 (1270) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 6110 | Yue Dai | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27201 (1080) | TuTh | 9:25am-10:40am | UCLUB 211 | Wonsun Ahn | LEC | |
30327 (1090) | MW | 9:25am-10:40am | CRAIG 342 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1637 INTRODUCTION TO HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30227 (1010) | MW | 11:05am-12:20pm | IS 305 | Jacob Biehl | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17170 (1050) | F | 2:20pm-4:10pm | WEB | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1645 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23471 (1020) | MW | 6:30pm-7:45pm | ALUM 121 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 1652 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24834 (1300) | MW | 1:15pm-2:30pm | ALUM 121 | John Lange | LEC |
CS 1653 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24448 (1140) | MW | 9:25am-10:40am | LAWRN 121 | William Garrison | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24449 (1130) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WEB | Alexandros Labrinidis | LEC | |
24451 (1130) | F | 12:10pm-1:00pm | ALUM 121 | Evangelos Karageorgos | REC | |
24452 (1130) | F | 2:20pm-3:10pm | BENDM 157 | Evangelos Karageorgos | REC |
CS 1660 INTRODUCTION TO CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30323 (1010) | TuTh | 6:30pm-7:45pm | WPU G40 | Mohamed Farag | LEC |
CS 1666 PRINCIPLES OF COMPUTER GAME DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26895 (1040) | MW | 11:05am-12:20pm | OSC 202 | Nicholas Farnan | LEC |
CS 1674 INTRODUCTION TO COMPUTER VISION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26894 (1035) | TuTh | 11:05am-12:20pm | ALUM 121 | Adriana Kovashka | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30324 (1010) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | LRDC 305 | Joseph Yurko | LEC |
CS 1699 SPECIAL TOPICS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30322 (1050) | M | 6:30pm-9:00pm | UCLUB 211 | Timothy James | LEC | |||
Description | PRACTICAL AI |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10479 (1010) | F | 12:10pm-1:00pm | WEB | Wonsun Ahn | INT | |
31403 (1060) | F | 1:15pm-2:05pm | WEB | Luis F. N. Q. d. Oliveira | INT |
CS 1902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21666 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10917 (1010) | F | 12:10pm-1:00pm | WEB | Wonsun Ahn | DIR | |
31404 (1060) | F | 1:15pm-2:05pm | TBA | Luis F. N. Q. d. Oliveira | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22853 (1200) | F | 2:20pm-4:10pm | WEB | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10480 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
16979 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
16980 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
16981 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
16982 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
16983 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
16984 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
16985 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
16986 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
16987 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
16988 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
16989 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
16990 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
16991 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
16992 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
16993 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
18306 (1200) | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | THE | ||
27571 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27572 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27574 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 2001 RESEARCH TOPICS/COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11106 (1040) | MW | 1:15pm-2:30pm | IS 406 | Alexandros Labrinidis | LEC |
CS 2012 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16684 (1040) | MW | 9:25am-10:40am | CHVRN 152 | Kirk Pruhs | LEC | |
21637 (1040) | F | 9:25am-10:40am | WWPH 1500 | Kirk Pruhs | LAB |
CS 2045 INTRODUCTION TO HIGH PERFORMANCE COMPUTING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23472 (1020) | MW | 6:30pm-7:45pm | ALUM 121 | Konstantinos Kosta | LEC |
CS 2053 APPLIED CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25985 (1140) | MW | 9:25am-10:40am | LAWRN 121 | William Garrison | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31801 (1010) | MW | 5:00pm-6:15pm | IS 404 | Konstantinos Kosta | LEC | |
31804 (1010) | F | 8:55am-9:45am | WEB | Rakan Alseghayer | REC | |
31807 (1010) | F | 4:30pm-5:20pm | WEB | Rakan Alseghayer | REC | |
16643 (1100) | TuTh | 11:05am-12:20pm | BENDM 157 | Panos Chrysanthis | LEC | |
16644 (1100) | F | 11:05am-11:55am | WWPH 5001 | Rakan Alseghayer | REC | |
17227 (1100) | F | 2:20pm-3:10pm | WWPH 5001 | Rakan Alseghayer | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27382 (1050) | TuTh | 2:50pm-4:05pm | WEB | Alexandros Labrinidis | LEC | |
27384 (1050) | F | 12:10pm-1:00pm | ALUM 121 | Evangelos Karageorgos | REC | |
27383 (1050) | F | 2:20pm-3:10pm | BENDM 157 | Evangelos Karageorgos | REC |
CS 2210 COMPILER DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31406 (1035) | MW | 9:25am-10:40am | IS 406 | Youtao Zhang | LEC |
CS 2510 COMPUTER OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11457 (1040) | MW | 11:05am-12:20pm | WPU 630 | Yue Dai | LEC |
CS 2710 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16664 (1050) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | WEB | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2731 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27583 (1010) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WPU 630 | Diane Litman | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10794 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | INT | |
16994 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
16995 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
16996 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
16997 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
16998 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
16999 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
17000 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
17001 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
17002 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
17003 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
17004 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | INT | |
17005 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
17006 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
17007 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT | |
17008 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | INT | |
18314 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
27562 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
27565 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
27567 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
CS 2905 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31402 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10915 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
17009 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
17010 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
17011 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
17012 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
17013 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
17014 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
17015 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
17016 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
17017 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
17018 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
17019 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
17020 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
17021 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
17022 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
17023 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | |
18307 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
27551 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
27552 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
27553 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10481 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
17024 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
17025 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
17026 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
17027 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
17028 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
17029 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
17030 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
17031 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
17032 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
17033 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
17034 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | IND | |
17035 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
17036 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
17037 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
17038 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | IND | |
18300 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
27548 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
27549 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
27550 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
31965 (1240) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
31966 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10482 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
17039 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
17040 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
17041 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
17042 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
17043 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
17044 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
17045 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
17046 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
17047 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
17048 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
17049 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | THE | |
17050 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
17051 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
17052 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE | |
17053 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE | |
18308 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27577 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27578 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
27579 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
CS 3730 ADV TOPCS NATURAL LANG PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32189 (1000) | W | 6:30pm-9:00pm | WEB | Malihe (She/Her) Alikhani | LEC | |||
Description | Comp Mod of Disc & Ground Comm |
CS 3750 ADV TOPICS IN MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32188 (1000) | TuTh | 9:25am-10:40am | WEB | Xiaowei Jia | SEM | |||
Description | Integrating Sci Theory w/ ML |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10916 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
17054 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
17055 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
17056 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
17057 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
17058 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
17059 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
17060 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
17061 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
17062 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
17063 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
17064 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rami Melhem | DIR | |
17065 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
17066 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
17067 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR | |
17068 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | DIR | |
18309 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
27580 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
27581 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
27582 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14480 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0009 MATH FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27509 (1010) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WEB | Paul Munro | LEC |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14477 (1080) | W | 6:30pm-9:00pm | UCLUB 211 | John Barton | LEC |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30312 (1010) | TuTh | 11:05am-12:20pm | IS 305 | David Tipper | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30310 (1010) | Tu | 3:25pm-5:55pm | WPU G40 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30309 (1010) | TuTh | 9:25am-10:40am | CL G24 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30341 (1010) | MW | 11:05am-12:20pm | HLMAN G74 | Martin Weiss | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26883 (1010) | W | 3:25pm-5:55pm | SENSQ 5129 | Barbara Carryer | LEC |
INFSCI 1059 WEB PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31866 (1100) | M | 6:30pm-9:00pm | LAW 109 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 1080 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14478 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
14528 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Robert Perkoski | IND | |
14529 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Victoria Grieve | IND | |
14530 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
14531 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
14532 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
14533 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
24177 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26133 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30336 (1010) | Tu | 6:30pm-9:00pm | LAW 109 | Leona Mitchell | LEC | |
31575 (1020) | W | 12:10pm-2:35pm | BENDM 229 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30330 (1010) | Tu | 6:30pm-9:00pm | CRAWF 169 | Mandy Kendall | LEC |
INFSCI 1450 GAME DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30328 (1010) | M | 12:10pm-2:40pm | IS 411 | Victoria Grieve | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30331 (1010) | Tu | 12:10pm-2:35pm | WPU G40 | Dmitriy Babichenko | LEC | |
30340 (1020) | W | 6:30pm-9:00pm | IS 305 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 1530 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30339 (1010) | TuTh | 11:05am-12:20pm | SENSQ 5202 | Konstantinos Pelechrinis | LEC |
INFSCI 1550 SPATIAL INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30225 (1120) | Th | 12:10pm-2:35pm | IS 405 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30337 (1010) | TuTh | 9:25am-10:40am | IS 305 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1630 COMMUNICATION NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30226 (1060) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | CLAPP L9 | Amy Babay | LEC |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32084 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32244 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32198 (1000) | MW | 3:25pm-4:40pm | SENSQ 6110 | David Tipper | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32241 (1000) | TuTh | 9:25am-10:40am | WWPH 5401 | Morgan Frank | LEC |
INFSCI 2140 INFORMATION STORAGE AND RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23713 (1010) | M | 12:10pm-3:00pm | WPU 115 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14496 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Tyler Brooks | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31572 (1010) | Tu | 1:15pm-4:05pm | BENDM 157 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25979 (1015) | TuTh | 7:50am-9:05am | CL G16 | Virginia Robson | LEC | |
25977 (1020) | TuTh | 7:50am-9:05am | IS 411 | Ece Ulus | LEC | |
25980 (1035) | TuTh | 9:25am-10:40am | CL 252 | Virginia Robson | LEC | |
25978 (1150) | TuTh | 9:25am-10:40am | IS 411 | Ece Ulus | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31573 (1010) | Th | 6:30pm-9:20pm | WWPH 2700 | Charles Lewis | LEC | |
26113 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Charles Lewis | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23714 (1210) | W | 3:25pm-6:15pm | LAW COURT | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2415 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29624 (1020) | M | 12:10pm-3:00pm | WWPH 1500 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31608 (1020) | W | 8:55am-11:45am | CHVRN 135 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2440 ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31636 (1040) | Th | 11:05am-1:55pm | FKART 125 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32195 (1100) | W | 6:30pm-9:20pm | VICTO 229 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
18178 (1030) | M | 6:30pm-9:20pm | ALUM 112 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23715 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26748 (1010) | Tu | 6:30pm-9:20pm | UCLUB 211 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14475 (1070) | Tu | 3:25pm-6:15pm | ALUM 121 | Vladimir Zadorozny | LEC |
INFSCI 2801 GEOSPATIAL INFORMATION SYSTEMS (GIS)
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25949 (1120) | Th | 12:10pm-2:35pm | IS 405 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21773 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
21774 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
21775 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21776 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21777 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
21778 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
21779 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21780 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
23347 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
32000 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28987 (1050) | W | 12:10pm-3:00pm | WEB | Charles Lewis | IND | |||
Description | HUMAN ROBOT INTERACTION (HRI) |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21781 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
21782 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
21783 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
21784 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Victoria Grieve | IND | |
21785 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
21786 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
21787 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
21788 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
21789 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21790 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
21791 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
21792 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
21793 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
24329 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
32001 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
17109 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
17110 (1040) | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | ||
17111 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
17112 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
17113 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | IND | |
17114 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
17115 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
17116 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
17117 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
21143 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
21144 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
21145 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
24230 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
26728 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14499 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26132 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14534 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
14535 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
14536 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
14537 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
14538 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
14539 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
21794 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
21795 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
21796 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
21797 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR |
INFSCI 3005 INTRODUCTION TO THE DOCTORAL PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21487 (1140) | Th | 12:10pm-3:00pm | WEB | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23482 (1010) | W | 8:55am-11:45am | WEB | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21891 (1050) | Tu | 12:15pm-3:00pm | WWPH 2501 | Lingfei Wu | SEM |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14550 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
14551 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
14552 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
14553 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14554 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
14555 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14556 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
14557 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14558 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
14559 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
14560 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
14561 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14562 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
14563 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
18325 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
18487 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
21300 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10340 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
22417 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
22418 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
22419 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22420 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
22421 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
22422 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
22423 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
22424 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
22425 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
22426 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
22427 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22428 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
22429 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
22430 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
22431 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22432 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
22433 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22434 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22435 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2016 FOUNDATIONS OF BIOMEDICAL INFORMATICS 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32720 (1030) | TuTh | 8:55am-10:20am | BAUM 407A | Richard Boyce | LEC |
ISSP 2020 TOPICS IN INTELLIGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
11298 (1070) | F | 12:40pm-1:40pm | IS 411 | Vanathi Gopalakrishnan | LEC |
ISSP 2130 INFORMATION STORAGE & RETRIEVAL
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28819 (1010) | M | 12:10pm-3:00pm | WPU 115 | Daqing He | LEC |
ISSP 2160 FOUNDTNS OF ARTIFICIAL INTELLGNC
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16665 (1060) | TuTh | 4:30pm-5:45pm | WEB | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2221 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31621 (1010) | Th | 6:30pm-9:20pm | WWPH 2700 | Charles Lewis | LEC | |
28820 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Charles Lewis | LEC |
ISSP 2230 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28687 (1010) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | WPU 630 | Diane Litman | LEC |
ISSP 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31609 (1020) | W | 8:55am-11:45am | CHVRN 135 | Rosta Farzan | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10804 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
22492 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
22493 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
22494 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22495 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | INT | |
22496 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
22497 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
22498 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
22499 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
22500 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | INT | |
22501 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
22502 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22503 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
22504 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
22505 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
22506 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22509 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22507 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
22508 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
22510 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10341 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10726 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
22471 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
22472 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | DIR | |
22473 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
22474 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
22475 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
22476 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
22477 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
22478 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | DIR | |
22479 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
22480 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | DIR | |
22481 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
22482 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
22483 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
22484 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
22485 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
22486 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | DIR | |
22487 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panagiotis Benos | DIR | |
22488 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10342 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
22437 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
22438 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
22439 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | IND | |
22440 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
22441 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
22442 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
22443 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
22444 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
22445 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND | |
22446 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
22447 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
22448 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
22449 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
22450 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
22451 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
22452 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
22453 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
22454 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
22455 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10343 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
22456 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
22457 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
22458 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | |
22459 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
22460 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
22461 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
22462 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
22463 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
22464 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
22465 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
22466 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22467 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
22468 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
22469 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
22470 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22489 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
22490 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
22491 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE |
LIS 2020 LIFECYCLES OF DATA AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27521 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |
27522 (1020) | Tu | 12:10pm-3:00pm | WWPH 5602 | Song Shi | LEC |
LIS 2021 IDENTIFYING INFORMATION NEEDS OF KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27520 (1010) | Th | 8:55am-11:45am | IS 406 | Matthew Burton | LEC | |
30314 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC |
LIS 2184 INTELLECTUAL PROPERTY AND "OPEN" MOVEMENTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30316 (1010) | W | 3:25pm-6:15pm | IS 406 | Kip Currier | LEC | |
30318 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2220 ARCHIVES AND RECORDS MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27512 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Jacob Griffith-Rosenberger | LEC | |
27511 (1020) | Tu | 8:55am-11:45am | IS 406 | Jacob Griffith-Rosenberger | LEC |
LIS 2322 RESOURCES AND SERVICES FOR CHILDREN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26628 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC | |
27519 (1020) | W | 6:30pm-9:20pm | IS 405 | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2332 RESOURCES AND SERVICES FOR ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27517 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
27525 (1020) | W | 8:55am-11:45am | CL G20 | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2690 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29625 (1020) | M | 12:10pm-3:00pm | WWPH 1500 | Lingfei Wu | LEC |
LIS 2700 MANAGING AND LEADING INFORMATION SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26472 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC | |
27518 (1020) | Th | 12:10pm-3:00pm | BENDM 158 | Kip Currier | LEC |
LIS 2771 ACADEMIC LIBRARIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
21837 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
27524 (1060) | M | 12:10pm-3:00pm | BENDM 158 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2774 SCHOOL LIBRARY MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27516 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC | |
27515 (1020) | Tu | 6:30pm-9:20pm | IS 406 | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2850 INFORMATION PROFESSIONALS ROLE IN TEACHING AND LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27513 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
27523 (1020) | W | 12:10pm-3:00pm | CL G20 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14471 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14540 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14541 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14542 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
14543 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14544 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
24418 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
30319 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14472 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14545 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14546 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14547 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
14548 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
14549 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
24419 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
30320 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14473 (1010) | M | 3:25pm-6:15pm | WEB | Elizabeth Mahoney | PRA | |
26743 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14492 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | PRA |
LIS 2923 PRACTICUM SCHOOL DISTRICT LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14474 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 2970 SPECIAL TOPICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29542 (1010) | Tu | 3:25pm-6:15pm | BENDM 158 | Eleanor Mattern | LEC | |||
Description | "OPEN GOVT DATA: CNC, STND, IMP" | |||||||
29543 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |||
Description | "OPEN GOVT DATA: CNC, STND, IMP" |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14482 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14506 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14507 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14508 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
14509 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
21769 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
24420 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14481 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
14510 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
14511 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
14512 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
14513 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
21770 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
24421 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14488 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
14514 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
14515 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
14516 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | PRA | |
14517 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
21771 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | PRA | |
21835 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14487 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
14518 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
14519 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
14520 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
14521 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
21772 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | THE | |
21836 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
16222 (1070) | F | 12:10pm-3:00pm | PUBHL G23 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2125 NETWORK SCIENCE AND ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32242 (1000) | TuTh | 9:25am-10:40am | WWPH 5401 | Morgan Frank | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32240 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Konstantinos Pelechrinis | LEC | |
21949 (1060) | TuTh | 1:15pm-2:30pm | CLAPP L9 | Amy Babay | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14493 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Tyler Brooks | LEC |
TELCOM 2821 NETWORK SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24703 (1280) | Th | 6:30pm-9:20pm | WWPH 5401 | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14468 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
14522 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14486 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15327 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
29991 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14485 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15328 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14484 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
15329 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14483 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
15330 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14524 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
15331 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14525 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14526 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
14527 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | IND | |
15332 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14495 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | IND | |
14523 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
24332 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14469 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
14470 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
14502 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
14503 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
14504 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
14505 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
15333 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Taieb Znati | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26131 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND |
0000
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
7:00pm-7:00pm | ||||||
7:00pm-7:00pm |