Spring 2023 Schedule
CMPINF 0002 SCI TRANSFER STUDENT SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31143 (1010) | 12:00am-12:00am | WEB | Rachel Parkes | SEM |
CMPINF 0010 BIG IDEAS IN COMPUTING AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26625 (1010) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | CL 232 | Joseph Graham | LEC | |
26626 (1010) | Th | 9:00am-10:50am | IS 501 | TBD | LAB | |
26629 (1010) | F | 9:00am-10:50am | IS 501 | TBD | LAB | |
26627 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 405 | TBD | LAB | |
26628 (1010) | F | 11:00am-12:50pm | IS 406 | TBD | LAB | |
28932 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL 232 | Donald Bonidie | LEC | |
29301 (1200) | W | 6:00pm-7:50pm | IS 406 | TBD | LAB | |
29304 (1200) | F | 9:00am-10:50am | IS 406 | TBD | LAB | |
29303 (1200) | F | 11:00am-12:50pm | IS 501 | TBD | LAB | |
32286 (1200) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 405 | TBD | LAB |
CMPINF 0401 INTERMEDIATE PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28911 (1100) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | CL 232 | Timothy Hoffman | LEC | |
28915 (1100) | W | 9:00am-10:50am | IS 411 | TBD | LAB | |
29497 (1100) | W | 1:00pm-2:50pm | IS 501 | TBD | LAB | |
29546 (1100) | W | 4:00pm-5:50pm | IS 411 | TBD | LAB | |
29545 (1100) | W | 6:00pm-7:50pm | CL 253 | TBD | LAB | |
32409 (1100) | W | 11:00am-12:50pm | EBERL 206 | LAB | ||
28910 (1300) | MW | 4:30pm-5:45pm | WEB | Paulo Ferreira | LEC | |
28916 (1300) | Tu | 3:00pm-4:50pm | IS 501 | TBD | LAB | |
29548 (1300) | Tu | 6:00pm-7:50pm | CL 149 | TBD | LAB | |
28912 (1400) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 305 | Pat Healy | LEC | |
29498 (1400) | W | 11:00am-12:50pm | CL 151 | TBD | LAB | |
29581 (1400) | W | 6:00pm-7:50pm | CL 335 | TBD | LAB | |
28913 (1500) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 405 | Michael Devine | LEC | |
29549 (1500) | Tu | 11:00am-12:50pm | IS 406 | TBD | LAB | |
29491 (1500) | Tu | 5:00pm-6:50pm | CL 235 | TBD | LAB | |
28914 (1600) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | Michael Devine | LEC | |
29532 (1600) | Tu | 9:00am-10:50am | IS 406 | TBD | LAB | |
29495 (1600) | Tu | 1:00pm-2:50pm | IS 406 | TBD | LAB |
CMPINF 1201 DIGITAL NARRATIVE AND INTERACTIVE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29684 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL 435 | Dmitriy Babichenko | LEC |
CMPINF 1205 COMPARATIVE DIGITAL PRIVACIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27906 (1000) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 405 | Song Shi | LEC |
CMPINF 2110 MANAGING, QUERYING, AND PRESERVING DATA
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27935 (1000) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 403 | Sean Huff | LEC | |
30364 (1005) | W | 6:00pm-8:30pm | WEB | Sean Huff | LEC |
CMPINF 2120 APPLIED PREDICTIVE MODELING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27936 (1000) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Joseph Yurko | LEC | |
30363 (1005) | Tu | 6:00pm-8:30pm | WEB | Joseph Yurko | LEC |
CS 0007 INTRODUCTION TO COMPUTER PROGRAMMING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23989 (1010) | MW | 11:00am-12:15pm | IS 403 | Pranut Jain | LEC | |
23991 (1010) | Th | 9:00am-9:50am | IS 411 | TBD | REC | |
23990 (1010) | Th | 10:00am-10:50am | IS 411 | TBD | REC | |
23992 (1030) | Tu | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5129 | Stephen Ellis | LEC | |
23993 (1030) | Th | 11:00am-11:50am | IS 411 | TBD | REC | |
23994 (1030) | Th | 12:00pm-12:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
23995 (1120) | M | 6:00pm-8:30pm | SENSQ 5502 | Jeff Cooper | LEC | |
23996 (1120) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
23997 (1120) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 406 | TBD | REC | |
23998 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | BENDM 226 | Michael Devine | LEC | |
23999 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
24000 (1200) | F | 11:00am-11:50am | IS 404 | TBD | REC | |
26596 (1240) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 209 | Debarun Das | LEC | |
26594 (1240) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
26595 (1240) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
28919 (1300) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | BENDM 226 | Michael Devine | LEC | |
29348 (1300) | F | 10:00am-10:50am | IS 405 | TBD | REC | |
29349 (1300) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 0010 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SYSTEMS ENGINEERS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28930 (1011) | TuTh | 8:00am-9:15am | SENSQ 5129 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
29432 (1011) | W | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB |
CS 0011 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR SCIENTISTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29529 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | BENDM 226 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
32097 (1000) | Tu | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
29561 (1000) | Tu | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
28920 (1011) | TuTh | 8:00am-9:15am | SENSQ 5129 | Matt de Lima Barbosa | LEC | |
29575 (1011) | W | 5:00pm-6:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
28909 (1211) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 404 | Olena Sherbinin | LEC | |
29434 (1211) | Tu | 11:00am-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB |
CS 0012 INTRODUCTION TO COMPUTING FOR THE HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28918 (1112) | MW | 9:30am-10:45am | IS 305 | Olena Sherbinin | LEC | |
32098 (1112) | M | 1:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
29436 (1112) | M | 3:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | LAB | |
28917 (1211) | MW | 6:00pm-7:15pm | IS 404 | Olena Sherbinin | LEC | |
29437 (1211) | Tu | 9:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | LAB |
CS 0134 WEB SITE DESIGN AND DEVELOPMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28931 (1020) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | IS 305 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 0441 DISCRETE STRUCTURES FOR CS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23644 (1160) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 403 | Donald Bonidie | LEC | |
23647 (1160) | Tu | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
29350 (1160) | Tu | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23648 (1160) | Tu | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23653 (1200) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
29352 (1200) | W | 11:00am-11:50am | IS 411 | TBD | REC | |
29390 (1200) | W | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23655 (1200) | W | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
24899 (1220) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5502 | William Garrison | LEC | |
24901 (1220) | W | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
29391 (1220) | W | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
24900 (1220) | W | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
30851 (1300) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5502 | Donald Bonidie | LEC | |
30852 (1300) | W | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
30853 (1300) | W | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
30854 (1300) | W | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 0445 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23951 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 403 | Timothy Hoffman | LEC | |
23952 (1100) | Th | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23953 (1100) | Th | 1:00pm-1:50pm | IS 406 | TBD | REC | |
29347 (1100) | Th | 6:00pm-6:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
23678 (1200) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5502 | John Ramirez | LEC | |
29346 (1200) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
23684 (1200) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
23682 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
23659 (1300) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 403 | John Ramirez | LEC | |
29411 (1300) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
23660 (1300) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
23673 (1300) | F | 5:00pm-5:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
28921 (1500) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5502 | Timothy Hoffman | LEC | |
29499 (1500) | Th | 10:00am-10:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
29416 (1500) | Th | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
29414 (1500) | Th | 7:00pm-7:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC |
CS 0447 COMPUTER ORGANIZATION AND ASSEMBLY LANGUAGE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23980 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 305 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23981 (1010) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23982 (1010) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 501 | TBD | REC | |
23905 (1030) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
23907 (1030) | Th | 1:00pm-1:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
23906 (1030) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23977 (1070) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Youtao Zhang | LEC | |
23978 (1070) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | Sheng Li | REC | |
23979 (1070) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
24902 (1090) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5502 | Jarrett Billingsley | LEC | |
24904 (1090) | Th | 2:00pm-2:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
24903 (1090) | Th | 6:00pm-6:50pm | IS 411 | TBD | REC |
CS 0449 INTRODUCTION TO SYSTEMS SOFTWARE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23963 (1030) | MW | 1:00pm-2:15pm | IS 305 | Jonathan Misurda | LEC | |
23964 (1030) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
23965 (1030) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23984 (1200) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | IS 405 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
23985 (1200) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
23986 (1200) | F | 2:00pm-2:50pm | IS 501 | TBD | REC | |
29544 (1300) | TuTh | 11:00am-12:15pm | WWPH 5201 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | LEC | |
23970 (1300) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
23969 (1300) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 501 | TBD | REC |
CS 0590 SOCIAL IMPLICATIONS OF COMPUTING TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23665 (1140) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | SENSQ 5313 | Patricia Quirin | LEC | |
23667 (1150) | MW | 4:30pm-5:45pm | IS 406 | Patricia Quirin | LEC |
CS 1501 ALGORITHMS AND DATA STRUCTURES 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28585 (1050) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Nicholas Farnan | LEC | |
23955 (1050) | Th | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23956 (1050) | Th | 4:00pm-4:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23957 (1200) | MW | 3:00pm-4:15pm | CRAWF 169 | Sherif Khattab | LEC | |
23959 (1200) | Th | 11:00am-11:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
29431 (1200) | Th | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
23958 (1200) | Th | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
29392 (1200) | Th | 5:00pm-5:50pm | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
32425 (1200) | Th | 10:00am-10:50am | LAWRN 233 | TBD | REC | |
24791 (1300) | TuTh | 9:30am-10:45am | WWPH 1500 | Nicholas Farnan | LEC | |
29396 (1300) | F | 9:00am-9:50am | SENSQ 5505 | TBD | REC | |
29399 (1300) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
24792 (1300) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 1502 FORMAL METHODS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23714 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 6110 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
24804 (1210) | MW | 9:30am-10:45am | IS 403 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |
26611 (1220) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 405 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC |
CS 1511 THEORY OF COMPUTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23728 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
29654 (1010) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 1520 PROGRAMMING LANGUAGE FOR WEB APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25933 (1010) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | WEB | Paulo Ferreira | LEC | |
29403 (1010) | F | 12:00pm-12:50pm | IS 404 | TBD | REC | |
25932 (1010) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
23966 (1100) | MW | 3:00pm-4:15pm | IS 403 | Nicholas Farnan | LEC | |
29406 (1100) | F | 11:00am-11:50am | IS 411 | TBD | REC | |
23967 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 1530 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23983 (1020) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 405 | Sohel Sarwar | LEC | |
25934 (1030) | TuTh | 5:30pm-6:45pm | IS 405 | Sohel Sarwar | LEC |
CS 1541 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23913 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1550 INTRODUCTION TO OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23932 (1060) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5502 | Jonathan Misurda | LEC | |
23934 (1060) | F | 9:00am-9:50am | IS 411 | TBD | REC | |
23935 (1060) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5502 | Ahmad Diab | REC | |
23949 (1100) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5129 | Sherif Khattab | LEC | |
24002 (1100) | F | 10:00am-10:50am | IS 411 | TBD | REC | |
24001 (1100) | F | 3:00pm-3:50pm | IS 411 | TBD | REC | |
24788 (1200) | TuTh | 9:30am-10:45am | VICTO 122 | Jonathan Misurda | LEC | |
24789 (1200) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 6110 | TBD | REC | |
24790 (1200) | F | 4:00pm-4:50pm | IS 406 | TBD | REC |
CS 1555 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25656 (1120) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Panos Chrysanthis | LEC | |
25660 (1120) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
25661 (1120) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 1571 INTRODUCTION TO ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30805 (1000) | MW | 3:00pm-4:15pm | SENSQ 5129 | Diane Litman | LEC |
CS 1621 STRUCTURE PROGRAMMING LANGUAGES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30806 (1000) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 6110 | Youtao Zhang | LEC |
CS 1632 SOFTWARE QUALITY ASSURANCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23737 (1100) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | IS 404 | Wonsun Ahn | LEC | |
24929 (1130) | TuTh | 4:00pm-5:15pm | IS 305 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 1637 INTRODUCTION TO HUMAN-COMPUTER INTERACTION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30807 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Erin Walker | LEC |
CS 1640 BIOINFORMATICS SOFTWARE DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23968 (1030) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 403 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 1652 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28922 (1040) | MW | 4:30pm-5:45pm | LAWRN 207 | Longfei Shangguan | LEC |
CS 1656 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23971 (1030) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
23973 (1030) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
23972 (1030) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 1657 PRIVACY IN THE ELECTRONIC SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28923 (1050) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC |
CS 1675 INTRODUCTION TO MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25665 (1010) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 6110 | Joseph Yurko | LEC | |
25688 (1010) | F | 10:00am-10:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC | |
25689 (1010) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5129 | TBD | REC |
CS 1699 SPECIAL TOPICS IN COMPUTER SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31893 (1210) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Thumrongsak Kosiyatrakul | LEC | |||
32219 (1400) | 12:00am-12:00am | WEB | Timothy James | LEC | ||||
Description | PRACTICAL AI |
CS 1900 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23776 (1030) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 404 | Wonsun Ahn | INT |
CS 1901 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29853 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | INT |
CS 1906 COMPUTER SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29991 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | IND |
CS 1950 DIRECTED RESEARCH: CAPSTONE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23790 (1030) | F | 1:00pm-1:50pm | IS 404 | Wonsun Ahn | DIR |
CS 1951 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30100 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Ramirez | DIR |
CS 1980 TEAM PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23793 (1030) | F | 1:00pm-2:50pm | IS 403 | Luis F. N. Q. d. Oliveira | PRA |
CS 2000 MS THESIS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23799 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | THE | |
23801 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
23802 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
23803 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
23804 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
23807 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
23808 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
23809 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
23810 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
23811 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
23812 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
23813 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
23814 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
23817 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
23818 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
23819 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
23820 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23821 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
23822 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
23823 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
23824 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
23825 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 2002 RESEARCH EXPERIENCE/COMPUTER SCI
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23830 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | LEC |
CS 2003 COMPUTER SCIENCE COLLOQUIUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23832 (1200) | F | 2:00pm-3:15pm | SENSQ 5317 | Jacob Biehl | CLQ |
CS 2041 INTRODUCTION TO COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31989 (1010) | MW | 4:30pm-5:45pm | SENSQ 5313 | Wonsun Ahn | LEC |
CS 2055 DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25657 (1120) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5129 | Panos Chrysanthis | LEC | |
25659 (1120) | F | 1:00pm-1:50pm | SENSQ 5502 | TBD | REC | |
25662 (1120) | F | 2:00pm-2:50pm | SENSQ 5505 | TBD | REC |
CS 2056 INTRODUCTION TO DATA SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23974 (1030) | TuTh | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5129 | Alexandros Labrinidis | LEC | |
23976 (1030) | F | 11:00am-11:50am | SENSQ 5313 | TBD | REC | |
23975 (1030) | F | 12:00pm-12:50pm | SENSQ 5313 | TBD | REC |
CS 2057 PRIVACY IN THE ELECTRONIC SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31990 (1050) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5129 | William Garrison | LEC |
CS 2110 THEORY OF COMPUTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23833 (1010) | MW | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
25970 (1010) | F | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | TBD | LAB |
CS 2150 DESIGN & ANALYSIS OF ALGORITHMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23836 (1100) | MW | 1:00pm-2:15pm | SENSQ 5313 | Kirk Pruhs | LEC | |
29618 (1100) | F | 1:00pm-2:15pm | IS 406 | TBD | LAB |
CS 2310 SOFTWARE ENGINEERING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31991 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | WWPH 1502 | Shi-Kuo Chang | LEC |
CS 2410 COMPUTER ARCHITECTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28927 (1150) | MW | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5505 | Xulong Tang | LEC |
CS 2510 COMPUTER OPERATING SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28928 (1000) | TuTh | 9:30am-10:45am | SENSQ 5313 | Amy Babay | LEC |
CS 2550 PRINCIPLES OF DATABASE SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27008 (1010) | TuTh | 2:30pm-3:45pm | SENSQ 5313 | Panos Chrysanthis | LEC |
CS 2731 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30809 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | SENSQ 5313 | Malihe (She/Her) Alikhani | LEC |
CS 2750 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23954 (1010) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | LEC |
CS 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23849 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | INT | |
23850 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | INT | |
23851 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | INT | |
23852 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | INT | |
23853 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | INT | |
23854 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | INT | |
23855 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | INT | |
23856 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
23857 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
23858 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | INT | |
23860 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | INT | |
23861 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | INT | |
23862 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | INT | |
23863 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | INT | |
23864 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | INT | |
23865 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | INT | |
23866 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
23867 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | INT | |
23868 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | INT | |
23869 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | INT | |
23870 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | INT | |
23871 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | INT |
CS 2910 MS PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23880 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
23881 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
23882 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
23883 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
23884 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
23885 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
23886 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
23887 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
23888 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
23889 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | DIR | |
23890 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
23891 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
23892 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
23893 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
23894 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
23895 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
23896 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23897 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
23898 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
23899 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
23900 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
23901 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
CS 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23918 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
23919 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
23920 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
23921 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | IND | |
23922 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | IND | |
23923 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | IND | |
23924 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | IND | |
23925 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
23926 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
23927 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | IND | |
23928 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | IND | |
23929 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
23930 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | IND | |
23938 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | IND | |
23939 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | IND | |
23940 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | IND | |
23941 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
23942 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | IND | |
23943 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | IND | |
23944 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | IND | |
24003 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
23945 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | IND | |
23946 (1220) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
CS 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23627 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | THE | |
23646 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
23651 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
23654 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | THE | |
23656 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | THE | |
23657 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | THE | |
23662 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | THE | |
23663 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
23664 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
23668 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Longfei Shangguan | THE | |
23670 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | THE | |
23672 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | THE | |
23674 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | THE | |
23676 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | THE | |
23679 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | THE | |
23681 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | THE | |
23683 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
23685 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | THE | |
23687 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | THE | |
23689 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | THE | |
23692 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | THE | |
23695 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | THE |
CS 3900 PHD DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23704 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | DIR | |
23706 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | DIR | |
23709 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | DIR | |
23712 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shi-Kuo Chang | DIR | |
23715 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Bruce Childers | DIR | |
23717 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panos Chrysanthis | DIR | |
23718 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Cohen | DIR | |
23721 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
23723 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
23725 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Seong Hwang | DIR | |
23727 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xiaowei Jia | DIR | |
23729 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | DIR | |
23731 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alexandros Labrinidis | DIR | |
23732 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | John Lange | DIR | |
23734 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adam Lee | DIR | |
23736 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Lee | DIR | |
23739 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
23741 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daniel Mosse | DIR | |
23742 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kirk Pruhs | DIR | |
23744 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xulong Tang | DIR | |
23745 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | DIR | |
23747 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Youtao Zhang | DIR |
FTDJ 0000 FULL-TIME DISSERTATION STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
13600 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | FTD |
INFSCI 0010 INTRODUCTION TO INFORMATION, SYSTEMS AND SOCIETY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23762 (1040) | W | 3:00pm-5:30pm | FKART 203 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0013 COMPUTER METHODS IN HUMANITIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23950 (1050) | MWF | 10:00am-10:50am | CL G62 | David Birnbaum | LEC | |||
Description | FREDERICK HONORS COLLEGE |
INFSCI 0310 COMPUTATION IN INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28069 (1040) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 501 | TBD | LEC |
INFSCI 0410 HUMAN-CENTERED SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28072 (1100) | Tu | 6:00pm-8:30pm | IS 404 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 0510 DATA ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28074 (1050) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 404 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 0610 NETWORKS AND INFORMATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28511 (1000) | TuTh | 11:00am-12:15pm | IS 404 | Prashant Krishnamurthy | LEC |
INFSCI 1023 INNOVATION & ENTREPRENEURSHIP IN INFORMATION TECHNOLOGY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25720 (1100) | W | 6:00pm-8:30pm | IS 405 | Joanna Sutton | LEC |
INFSCI 1049 INTRODUCTION TO INFORMATION SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28510 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 1082 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24863 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Emily Bennett | IND |
INFSCI 1400 ANALYSIS OF INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28068 (1080) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 406 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1420 USER-CENTERED DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28073 (1100) | Th | 6:00pm-8:30pm | IS 501 | Josh Sager | LEC |
INFSCI 1440 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31889 (1300) | M | 12:00pm-2:50pm | LAWRN 205 | Angela Stewart | LEC |
INFSCI 1460 IT PROJECT MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28071 (1080) | W | 3:00pm-5:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1470 IMMERSIVE MEDIA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29320 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 411 | Brandon Hedges | LEC |
INFSCI 1500 DATABASE MANAGEMENT CONCEPTS AND APPLICATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28070 (1080) | Th | 3:00pm-5:30pm | IS 403 | Robert Perkoski | LEC |
INFSCI 1520 INFORMATION VISUALIZATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30830 (1000) | W | 12:00pm-2:30pm | IS 406 | Lingfei Wu | LEC |
INFSCI 1600 SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28075 (1080) | Tu | 12:00pm-2:30pm | IS 405 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1660 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28506 (1000) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 831 | Alekhya Velagapudi | LEC |
INFSCI 1670 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28316 (1000) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 411 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 1700 DATA-DRIVEN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28096 (1060) | Th | 3:00pm-5:30pm | IS 501 | Leona Mitchell | LEC |
INFSCI 1710 DIRECTED RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32540 | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND |
INFSCI 1720 INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28099 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | INT |
INFSCI 1730 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32410 | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND | ||
28076 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Leona Mitchell | IND | |
28077 (1001) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Ahmed Ibrahim | IND | |
28097 (1002) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
28098 (1003) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
28051 (1010) | ByAppt | 8:00am-8:50am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND |
INFSCI 1740 TEAM-BASED CAPSTONE PROJECT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28067 (1080) | TuTh | 9:30am-10:45am | IS 305 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2020 MATHEMATICAL FOUNDATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30829 (1000) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 411 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2125 NETWORK SCIENCE & ANALYSIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31890 (1210) | TuTh | 9:30am-10:45am | CL 144 | Morgan Frank | LEC |
INFSCI 2149 INTRODUCTION TO INFORMATION SECURITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28509 (1000) | M | 6:00pm-8:30pm | IS 406 | Jaclyn Joyce | LEC |
INFSCI 2150 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29276 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Alawya Alawami | LEC |
INFSCI 2160 DATA MINING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24145 (1010) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 501 | Yuru Lin | LEC |
INFSCI 2205 TECHNICAL COMMUNICATIONS FOR INFORMATION SCIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30036 (1010) | TuTh | 8:00am-9:15am | IS 404 | Ece Ulus | LEC |
INFSCI 2300 HUMAN INFORMATION PROCESSING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23960 (1200) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Na Du | LEC |
INFSCI 2410 INTRODUCTION TO NEURAL NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23961 (1250) | W | 12:00pm-2:50pm | LAWRN 105 | Paul Munro | LEC |
INFSCI 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23948 (1100) | W | 9:00am-11:50am | IS 404 | Rosta Farzan | LEC |
INFSCI 2440 ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25329 (1010) | Th | 9:00am-11:50am | IS 405 | Daqing He | LEC |
INFSCI 2470 INTERACTIVE SYSTEM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30825 (1000) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 404 | Peter Brusilovsky | LEC |
INFSCI 2500 DATA STRUCTURES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23962 (1060) | W | 6:00pm-8:50pm | IS 305 | William Garrard | LEC |
INFSCI 2510 INFORMATION SYSTEMS ANALYSIS AND DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29742 (1210) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Sandra Brandon | LEC |
INFSCI 2560 NETWORK AND WEB DATA TECHNOLOGIES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30828 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 404 | I Wayan Pulantara | LEC |
INFSCI 2591 ALGORITHM DESIGN
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24147 (1030) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Hassan Karimi | LEC |
INFSCI 2595 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29318 (1000) | Tu | 12:00pm-2:50pm | IS 403 | Joseph Yurko | LEC |
INFSCI 2621 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27353 (1100) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 411 | Ahmed Ibrahim | LEC |
INFSCI 2710 DATABASE MANAGEMENT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24148 (1090) | M | 6:00pm-8:50pm | IS 403 | Dmitriy Babichenko | LEC |
INFSCI 2750 CLOUD COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
25976 (1060) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 404 | Balaji Palanisamy | LEC |
INFSCI 2910 INDEPENDENT STUDY: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23630 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
23631 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
23633 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
23634 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23638 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23639 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23643 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23645 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23661 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23693 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23696 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23698 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23699 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2915 SPECIAL TOPICS: FOUNDATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32250 (1400) | Th | 12:00pm-2:50pm | IS 522 | Kaushik Seshadreesan | LEC | |||
Description | QUANTUM INFORMATION AND ERROR |
INFSCI 2930 INDEPENDENT STUDY: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23701 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
23702 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23708 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
23710 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
23746 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
23749 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
23750 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayla Booth | IND | |
23752 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
23755 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23757 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23758 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23767 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23768 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2935 SPECIAL TOPICS: COGNITIVE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28050 (1080) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 305 | Yuru Lin | LEC | |||
Description | FATE in AI |
INFSCI 2950 INDEPENDENT STUDY: SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23770 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | IND | |
23772 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | IND | |
23774 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
23777 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
23779 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23781 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
23783 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23784 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
23785 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
23786 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
23787 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23788 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
23789 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
23791 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
23792 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
INFSCI 2970 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23794 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
23795 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Na Du | IND | |
23796 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Joseph Yurko | IND | |
23797 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | IND | |
23798 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | IND | |
23800 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Lingfei Wu | IND | |
23805 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | IND | |
23806 (1155) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | IND | |
23815 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
23816 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
23826 (1210) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | IND | |
23827 (1230) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
23828 (1250) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
23829 (1260) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
23831 (1270) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
24873 (1280) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | IND | |
25043 (1290) | 12:00am-12:00am | TBA | Pengfei Zhou | IND |
INFSCI 2980 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23834 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR |
INFSCI 2982 INFORMATION SCIENCE COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24864 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND |
INFSCI 2995 THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23835 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
23837 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Dmitriy Babichenko | DIR | |
23838 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | DIR | |
23839 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
23840 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
23841 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | DIR | |
23842 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | DIR | |
23843 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | DIR | |
23844 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
23845 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | DIR | |
23846 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | DIR | |
23847 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | DIR | |
23848 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
23859 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR |
INFSCI 3250 RESEARCH SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
32157 (1300) | W | 9:00am-11:50am | IS 828 | Peter Brusilovsky | SEM |
INFSCI 3350 DOCTORAL SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27967 (1000) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 828 | David Tipper | SEM |
INFSCI 3990 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24018 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Amy Babay | THE | |
24004 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
24005 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | THE | |
24006 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rosta Farzan | THE | |
24007 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
24008 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | THE | |
24009 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
24010 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
24011 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yuru Lin | THE | |
24012 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
24013 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
24014 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
24015 (1160) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vladimir Zadorozny | THE | |
24016 (1170) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
24017 (1180) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
24019 (1190) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
ISSP 2000 MS RESEARCH
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10480 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
20371 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
20372 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
20373 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
20374 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
20375 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
20376 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
20377 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
20378 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | THE | |
20379 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
20380 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
20381 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
20382 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
20383 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Morgan Frank | THE | |
20384 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | THE | |
20385 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20386 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
20387 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20388 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20389 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE |
ISSP 2017 FOUNDATIONS OF BIOMEDICAL INFORMATICS 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30019 (1035) | MW | 9:30am-10:55am | BAUM 407A | Toni Porterfield | LEC |
ISSP 2030 ADVANCED TOPICS IN INTELLGENT SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10981 (1070) | F | 12:30pm-1:55pm | TBA | Peter Brusilovsky | SEM |
ISSP 2170 MACHINE LEARNING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10612 (1030) | TuTh | 11:00am-12:15pm | SENSQ 5313 | Milos Hauskrecht | LEC |
ISSP 2230 INTRO NATURAL LANGUAGE PROCSSNG
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30810 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | SENSQ 5313 | Malihe (She/Her) Alikhani | LEC |
ISSP 2430 SOCIAL COMPUTING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
22427 (1100) | W | 9:00am-11:50am | IS 404 | Rosta Farzan | LEC |
ISSP 2900 GRADUATE INTERNSHIP
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10613 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | INT | |
20352 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | INT | |
20353 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | INT | |
20354 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | INT | |
20355 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | INT | |
20356 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | INT | |
20357 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | INT | |
20358 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | INT | |
20359 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | INT | |
20360 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | INT | |
20361 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | INT | |
20362 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | INT | |
20363 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | INT | |
20364 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
20365 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | INT | |
20366 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
20367 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | INT | |
20368 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
20369 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | INT | ||
20370 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | INT |
ISSP 2902 DIRECTED STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10068 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | DIR | |
10553 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | DIR | |
20334 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | DIR | |
20335 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | DIR | |
20336 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | DIR | |
20337 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | DIR | |
20338 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | DIR | |
20339 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | DIR | |
20340 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | DIR | |
20341 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | DIR | |
20342 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | DIR | |
20343 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | DIR | |
20344 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | DIR | |
20345 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20346 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chris (he/him) Schunn | DIR | |
20347 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20348 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | DIR | |
20349 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20350 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | DIR | ||
20351 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | DIR |
ISSP 2990 INDEPENDENT STUDY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10069 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | IND | |
20409 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | IND | |
20410 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | IND | |
20411 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Panagiotis Benos | IND | |
20412 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | IND | |
20413 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | IND | |
20414 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | IND | |
20415 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Erin Walker | IND | |
20416 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Yanshan Wang | IND | |
20417 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | IND | |
20418 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | IND | |
20419 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | IND | |
20420 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND | |
20421 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kayhan Batmanghelich | IND | |
20422 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jeff Cohn | IND | |
20423 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Malihe (She/Her) Alikhani | IND | |
20424 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | IND | |
20425 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shandong Wu | IND | |
20426 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | IND | |
20427 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Adriana Kovashka | IND | |
20779 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Harry Hochheiser | IND |
ISSP 3000 RESEARCH AND DISSERTATION PHD
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
10070 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kevin Ashley | THE | |
20390 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Peter Brusilovsky | THE | |
20391 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Gregory Cooper | THE | |
20392 (1025) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marek Druzdzel | THE | |
20393 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Madhavi Ganapathiraju | THE | |
20394 (1035) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Vanathi Gopalakrishnan | THE | |
20395 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Milos Hauskrecht | THE | |
20396 (1045) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Daqing He | THE | |
20397 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Stephen Hirtle | THE | |
20398 (1055) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Hwa | THE | |
20399 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Charles Lewis | THE | |
20400 (1065) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Diane Litman | THE | |
20401 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | THE | |
20402 (1075) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
20403 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xinghua Lu | THE | |
20404 (1085) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Richard Boyce | THE | |
20405 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Shyam Visweswaran | THE | |
20406 (1095) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20407 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE | ||
20408 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Xia Jiang | THE |
LIS 2022 IMPLEMENTING SOLUTIONS FOR KNOWLEDGE ORGANIZATIONS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26566 (1010) | Th | 6:00pm-8:50pm | LAWRN 105 | Matthew Burton | LEC | |
27905 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC | |
31140 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2030 DATA AND INFORMATION IN SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26582 (1010) | W | 12:00pm-2:50pm | IS 404 | Jacob Biehl | LEC | |
26583 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | William Garrard | LEC |
LIS 2040 THE INFORMATION PROFESSIONAL IN THE COMMUNITY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31141 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2140 CRITICAL LIBRARIANSHIP AND INFORMATION PROFESSIONALS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27929 (1000) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Marcia Rapchak | LEC | |
27931 (1005) | M | 3:00pm-5:50pm | IS 411 | Marcia Rapchak | LEC |
LIS 2184 INTELLECTUAL PROPERTY AND "OPEN" MOVEMENTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31139 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kip Currier | LEC |
LIS 2222 ARCHIVAL APPRAISAL, DESCRIPTION, AND ACCESS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26577 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Chelsea Gunn | LEC | |
30076 (1030) | M | 9:00am-11:50am | IS 404 | Chelsea Gunn | LEC |
LIS 2323 RESOURCES AND SERVICES FOR YOUNG ADULTS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23879 (1030) | Tu | 6:00pm-8:50pm | IS 828 | Mary Kay Biagini | LEC | |
23902 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Mary Kay Biagini | LEC |
LIS 2325 CURRICULUM RESOURCE AND SERVICE/SCHOOL LIBRARY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26586 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2326 STORYTELLING AND PROGRAMMING FOR YOUNG PEOPLE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26579 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Rebecca Morris | LEC |
LIS 2407 METADATA
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31142 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC | |
31104 (1015) | M | 12:00pm-2:50pm | IS 406 | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2500 REFERENCE SOURCES AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23903 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Elizabeth Mahoney | LEC |
LIS 2586 HEALTH SCIENCES RESOURCE AND SERVICES
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
27933 (1000) | Th | 3:00pm-5:50pm | IS 406 | Kuo-Ting Huang | LEC | |
27934 (1005) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Kuo-Ting Huang | LEC |
LIS 2674 PRESERVING DIGITAL CULTURE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
31891 (1300) | ByAppt | 12:00am-12:00am | WEB | Eleanor Mattern | LEC |
LIS 2901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23908 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
23909 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
23910 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
23911 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
23912 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
23914 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
23915 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
23916 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
27907 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
27908 (1155) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23931 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
23933 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
23606 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
23607 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
27909 (1140) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | IND | |
27911 (1145) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
27912 (1150) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
27913 (1155) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
27914 (1200) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
27915 (1205) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 2921 FIELD EXPERIENCE
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
26553 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Elizabeth Mahoney | PRA |
LIS 2922 PRACTICUM IN SCHOOL LIBRARY MEDIA PROGRAMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23610 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA |
LIS 3901 INDIVIDUAL RESEARCH 1
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23612 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
23613 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
23614 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
23615 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
23616 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
23617 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
23618 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
27916 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
27917 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
27918 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 3902 INDIVIDUAL RESEARCH 2
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23619 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | IND | |
23620 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | IND | |
23621 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | IND | |
23622 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | IND | |
23623 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | IND | |
23624 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | IND | |
23625 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | IND | |
27919 (1105) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | IND | |
27920 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | IND | |
27921 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | IND |
LIS 3950 TEACHING PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23936 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | PRA | |
23937 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | PRA | |
23947 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | PRA | |
23626 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | PRA | |
23629 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | PRA | |
23632 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | PRA | |
27922 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | PRA | |
27923 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | PRA | |
27924 (1125) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | PRA | |
27925 (1130) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | PRA |
LIS 3999 DISSERTATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23635 (1015) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Mary Kay Biagini | THE | |
23637 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Matthew Burton | THE | |
23640 (1040) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kip Currier | THE | |
23641 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Jacob Biehl | THE | |
23642 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Alison Langmead | THE | |
23649 (1090) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Marcia Rapchak | THE | |
23650 (1100) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Rebecca Morris | THE | |
23652 (1110) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Chelsea Gunn | THE | |
27927 (1115) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Eleanor Mattern | THE | |
27928 (1120) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Kuo-Ting Huang | THE |
TELCOM 2010 COMPUTER NETWORKING LABORATORY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28505 (1000) | Th | 12:00pm-2:30pm | IS 831 | Alekhya Velagapudi | LEC |
TELCOM 2011 TELECOMMUNICATIONS SEMINAR
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30833 (1000) | F | 12:00pm-2:50pm | IS 411 | David Tipper | LEC |
TELCOM 2310 APPLICATIONS OF NETWORKS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
29445 (1000) | W | 12:00pm-2:50pm | FKART 203 | Pengfei Zhou | LEC |
TELCOM 2810 INFORMATION SECURITY AND PRIVACY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
30857 (1000) | Th | 6:00pm-8:50pm | IS 406 | Alawya Alawami | LEC |
TELCOM 2811 INNOVATING FOR PUBLIC IMPACT
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24907 (1100) | M | 4:00pm-6:30pm | IS 501 | William Clark | LEC |
TELCOM 2813 SECURITY MANAGEMENT AND COMPUTER FORENSICS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
28317 (1000) | Tu | 3:00pm-5:30pm | IS 411 | Ahmed Ibrahim | LEC |
TELCOM 2921 INDEPENDENT STUDY IN NETWORKING
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23666 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | IND | |
23669 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23671 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23675 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23677 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23680 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2922 INDEPENDENT STUDY IN COMMUNICATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23686 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
23688 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23690 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23691 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23694 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23697 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2923 INDEPENDENT STUDY: COMPUTER COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23700 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
23703 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23705 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23707 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23711 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23713 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2924 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ADMINISTRATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23716 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23719 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23720 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23722 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23724 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23726 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND |
TELCOM 2925 INDEPENDENT STUDY: TELECOMMUNICATIONS ECONOMICS AND POLICY
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23730 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | IND | |
23733 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23735 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23738 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23740 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23743 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2926 INDEPENDENT STUDY: HUMAN COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23748 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
23751 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23753 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23754 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23756 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23759 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2927 INDEPENDENT STUDY IN WIRELESS COMMUNICATION
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23760 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23761 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | IND | |
23763 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23764 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | IND | |
23765 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23766 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2928 INDEPENDENT STUDY SECURITY ASSURED INFORMATION SYSTEMS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23769 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23771 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Balaji Palanisamy | IND | |
23773 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23775 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23778 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23780 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND | ||
23782 (1080) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | IND |
TELCOM 2940 PRACTICUM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23872 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Hassan Karimi | PRA |
TELCOM 2941 MASTER'S THESIS
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
23873 (1010) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | James Joshi | THE | |
23874 (1020) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Prashant Krishnamurthy | THE | |
23875 (1030) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Konstantinos Pelechrinis | THE | |
23876 (1050) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | Martin Weiss | THE | |
23877 (1060) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | David Tipper | THE | |
23878 (1070) | ByAppt | 12:00am-12:00am | TBA | THE |
TELCOM 2982 TELECOMMUNICATIONS COOPERATIVE PROGRAM
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
24862 (1010) | 12:00am-12:00am | TBA | Paul Munro | IND |
0000
Class No. | Days | Times | Room | Instructor(s) | TA(s) | Type |
---|---|---|---|---|---|---|
7:00pm-7:00pm | ||||||
7:00pm-7:00pm |